spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Henry Callahan

*** Na frisbee.cz vyšlo za dobu jeho existence pár zajímavých nadčasových článků, dnes už povětšinou zapadlých hluboko mezi turnajovými reporty. Rozhodli jsme se některé z nich vytáhnout nahoru. Máte-li zájem zde publikovat vlastní text - stále je to možné. Pište na past.redakce@gmail.com. ***
 
 
Henry Callahan, celým jménem Henry Pfau Callahan, se narodil 11. prosince 1957 ve Waukeganu ve státě Illinois Joan a Haroldu Callahanovým. Narodil se jako nejmladší ze 4 chlapců (Joe, Pete, Jay a Henry) a měl také 1 starší sestru (Melisu) a 3 mladší (Charlotte, Shelagh a Amy). Na střední školu chodil do Lake Forest Acadamy, kterou dokončil v roce 1975. Henry byl už na střední škole nadšeným sportovcem, miloval basketball, běh na dlouhé tratě a golf.

Henry nebyl jen velmi talentovaný, ale vládl i velmi nespoutaným duchem. Raději než navštěvovat University of Illinois, jako většina jeho rodiny, zamířil Henry na severozápad, kde nastoupil na University of Oregon v Eugene. „Henry was allways free spirit,” říká o něm jeho matka, když vzpomíná, jak Henry odjel do Oregonu nejdříve jen s partou kamarádů na sklizeň okurek nebo čehokoliv, co se namanulo. Pak se však zamiloval do kraje kolem Eugene a zapsal se na místní univerzitu ke studiu financí. Jako dříve se začal intenzivně věnovat různým sportům.

Low Flying Ducks

Není známo, kdy se Henry naplno vrhnul na Ultimate. Je možné, že viděl Discgolf a pak Ultimate a myšlenka spojení přesných hodů a intenzivního běhání ho pohltila. S jeho dovednostmi z basketbalu, golfu a zálibou v dlouhých bězích není divu, že se stal velkým talentem pro Ultimate. Na konci sedmdesátých let byl však na severozápadě USA jediný univerzitní tým Ultimate, na Washington State University. To chtěl Henry změnit. 5. října 1978 založil první tým Ultimate Oregonské University a dostal do vínku 300 dolarů. Tým si vybral jméno “Low Flying Ducks”. Následně dokázal pro klub získat několik vlivných sponzorů, mladý Phil Knight věnoval klubu 10.000 dolarů. Logo tohoto sponzora nosí tým dodnes a snadno v něm poznáte logo firmy NIKE.

Po založení týmu začal Henry ovlivňovat rozvoj Ultimate. Uvědomoval si potenciál této hry. Měl vizi intenzivní sportovní hry postavené na základech fair-play, která by se hrála v univerzitních parcích po celé zemi. Začal se zasazovat o změny pravidel u UPA, aby se Ultimate stalo ještě více atletické s ještě větším důrazem na fair-play. V této souvislosti si musíme uvědomit, že v Henryho době ještě pravidla jako “počítání zdržování” neexistovala. Další, co bylo na Henrym fantastické, byl jeho přístup ke “Spirit of the Game”, přestože se tento termín začal běžně používat až později. Byl notoricky znám pro svou vysoce soutěživou hru a zároveň nechutí ke špatným hláškám.

Práce pro komunitu

Mimo svou práci pro UPA, zlepšování své vlastní hry (denně běhával 7 mil a navrch si přidával několik sprintů), zasazoval se o rozšiřování Ultimate ve svém okolí. Začal vyučovat předmět Ultimate na Oregonské univerzitě, tento předmět se dodnes stále vyučuje. Také se účastnil zakládání Darkstar Alliance, společenství, které po několik let organizovalo turnaje v okolí Eugene. Psal popularizační články a texty, které s pomocí spoluhráčů rozšiřoval po univerzitách.
 
V roce, kdy dokončil studia na Oregonské Státní Univerzitě, existovalo již na severozápadě 8 univerzitních týmů. Jednou z nejtypičtějších vlastností Henryho bylo jeho nadšení pro komunitu kolem Ultimate. Říkával, že tato hra má přirozenou schopnost sdružovat lidi. Vždycky rád lákal své spoluhráče i protihráče na “poturnajové pivko” a tyto chvíle si užíval stejně jako hru.

Cesta na západ

Po absolvování školy v roce 1980 se Henry vrátil do svého rodiště. Nezdržel se dlouho a hned se zas vydal cestovat. Mířil znovu na západ, tentokráte do Kalifornie. Po cestě se v lednu roku 1982 zastavil u svého bratra Jamese ve městě Boulder ve státě Colorado. Po několika golfových zápoleních s bratrem se mu v Boulder zalíbilo. Henry se rozhodl strávit tu nějaký čas a našel si práci v Bennigamově Taverně. Nebyla to nejlukrativnější nabídka, kterou měl, ale řekl si, že u Bennigama bude nejvíc zábavy. Rychle se stal vrchním číšníkem a přihlásil se do manažerského kurzu. 

Osud měl však jiné plány. 23. června 1982 narkoman a zloděj z povolání Robert Wieghard přišel vykrást Bennigamovu Tavernu. Robert byl už dříve obviněn z ozbrojených krádeží a držení drog. Henry se s ním snažil vyjednávat, když požadoval peníze z pokladny podniku. Robert vzal peníze a bezdůvodně se rozhodl vzít i život nevinnému člověku. Henry byl zastřelen jednou ranou do hlavy, zatímco seděl s rukama vzhůru. Robert byl později zatčen a odsouzen k doživotnímu trestu. 

Callahan!

V roce 1983 v průběhu World Flying Disc Championships v Santa Cruiz v Kalifornii nastoupilo na lajnu šest hráčů Oregonské univerzity. Sedmým byl Henry Callahan, ačkoliv byl položen na hřišti v urně. Po tom, co těch šest hráčů dalo bod, začali skandovat “This one"s for Henry”.

UPA na Henryho nezapomněla a od roku 1996 nese jedna z nejprestižnějších cen, kterou lze v Ultimate získat, cena pro nejužitečnějšího hráče univerzitní soutěže UPA, jeho jméno. Asi by byl velmi hrdý, kdyby se dozvěděl, že v roce 2003 získali tuto cenu dva hráči Oregonské univerzity, Ben Wiggins a Chelsea Dengler. Dnes je v USA více než 500 univerzitních týmů a každý rok tento počet asi o 10 % narůstá. 

Po tom, co jsem se dozvěděl více o životě Henryho Callahana, křičím s ještě větší chutí “Callahan!!”, když pobízím ke skórování. Připomíná mi to, že Ultimate dává možnost vyniknout a nedat zapomenout lidem jako byl Henry. Samozřejmě jsem ho neznal osobně, ale znám podobných lidí dost i u nás a vždycky si s nimi rád zahraji. Ať to lítá!

Autor: Petr Haering (Heřa) Prague Devils, 12. 11. 2018
Poslat odkaz na e-mail

Rozhovory (2018)

    Žádné články nejsou k dispozici.