spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Kdo získá nové trofeje?

nové trofeje pro vítěze ligy
Po roce je to tu zas, tipujeme, jak to v Písku dopadne. Kdo získá zbrusu nové putovní trofeje? Kdo spadne do baráže a propadne se do druhé ligy? Kdo bude překvapení turnaje?
Zeptali jsme se na tipy na medalisty tří hráčů a tří hráček české ligy, chcete-li, můžete se jejich předpovědmi inspirovat.

Open

Štěpán Materna (PD):

Jako Prague Devils cítíme obrovskou motivaci vrátit se zpátky na trůn. Stále umíme překvapit nečekanými prohrami, ale snažíme se něco si z nich odnést. V poslední době jsme zjednodušili a zintenzivnili tréninky a v Kolíně nad Rýnem jsme se ve dvanácti hráčích dostali až do finále.
Na vítěze ligy tak samozřejmě tipuju Prague Devils, kteří po dramatickém finále těsně porazí Yellow Block. Figurky slonů obsadí třetí místo po celkem jednoduchém zápase s Terrible Monkeys, kteří nechali hodně sil v těsném semifinále a poslední zápas jim už moc nevyjde. V první lize se ještě udrží LeftOversKulatá šachovnice nezvládne baráž s 3sb.
Pokud bych odhlédl od svojí týmové příslušnosti a z ní pramenících povinností, byl bych nucen favorizovat na vítězství Yellow Block. Tým, ve kterém dříve hodně záleželo na Kačerrově aktuální formě, v poslední době šlape hodně dobře i s Kačerrem jako řadovým hráčem. Vyhrál kvalifikaci v Malšicích i Prague Four League a nás porazil i na EUCQ v Šardicích. 
Pořadí na dalších třech příčkách je popravdě řečeno spíše otázkou náhody a aktuálního rozložení sil. Všechny vzájemné zápasy končí nejtěsnějšími výsledky, takže pro nejférovější tipovačku doporučuji hodit si kostkou.
 

Marek Dostál (YB):

Podle mě se letos bude o titulu rozhodovat klasicky mezi Figurky slonů, TM, PD a YB. Nejblíže titulu ale letos vidím právě Yellow Block. Ten vyhrál kvalifikaci, PFL a v Šardicích si zajistil postup na EUCR už v sobotu. Odehrál letos devět zápasů proti týmům z TOP 4 a šestkrát zvítězil. Druzí budou PD, třetí TM a čtvrtí FS. Horní čtyřce budou letos nejblíž Left Overs nebo 3SB.
 

David Novák (LO):

Letošek podle mě bude pokračovat v trendu, který byl nastolen minulý rok, kdy se mladší a atletičtější týmy snaží sesadit profesorkou hru PD, která jim zajistila dlouhodobou nadvládu. První čtyřka na finále dle nasazení sice nemá typické zastoupení P4, protože se Leftovers dokázali blýsknout na kvaldě a získat pro ně historicky významné 4. místo. Ale myslím si, že P4 mají největší šance první čtyřku zase obsadit. Obhajoba zlata pro Terrible Monkeys z minulé sezóny je podle mě nepravděpodobná, z důvodu velkého počtu zranění, které postihlo i opory týmu. Nicméně o víkendu v Kolíně dokázali vybojováním 3. místa, že se s nima musí stále počítat.
Dle letošních herních projevů na evropské lize, bych jako favorita tipoval Yellow Block, který na rozdíl ostatních českých týmů hraje ve stejném složení jak evropskou ligu tak tu českou, což jim dodává značnou výhodu v přípravě. Jejich největší překážkou v potvrzení role favorita budou určitě Figurky slonů. Spojení Fujů a Figurek nese ovoce nejenom na evropské lize, ale konečně by mohlo přinést i dlouze vysněnou zlatou medaili na domácí scéně. O třetí místo se tedy pravděpodobně poperou PDčka a Monkeys.
Pokud nestojíte o klasické předpovědi o nadvládě pražské čtyřky, tak bych vám doporučil fandit a sledovat zápasy 3SB nebo Leftovers. Budějovičtí mladí kluci ukázali již na kvaldě, že se s nimi musí počítat a pokud někdo předvede senzaci v podobě narušení pražské nadvlády, mají k tomu 3SB určitě nejblíž. Leftovers zase pomohlo zúžení sestavy na Brno a opuštění Velkomoravského konceptu, kde sbírali hráče z několika měst. Na kvaldě jim senzace (v podobě účasti ve finále) utekla jen o jeden bod, kde v universe pointu podlehli Terrible Monkeys.
 
Moje předpověď je tedy následující 1.YB 2.FS 3.PD 4.TM. A také bych zde uvedl moje osobní černé koně soutěže, kteří se budou snažit prolomit pražskou nadřazenost, kterými jsou 3SB a Leftovers.

Women

Radka Blahoutová (TM):

Do ženské kategorie na Mistrovství republiky je registrováno devět týmů. První tři místa na kvalifikačním turnaji v Malšicích obsadily YB, VM a 3SB. Yellow Block vyhrál kvalifikaci v Malšicích a má širokou hráčskou základnou. Významný počet hráček, které se připravují s reprezentačními výběry dospělých i juniorek a hlavně úspěšnou historií a jistou dávkou potřebného seběvedomí. Oporou týmu je kouč Mára a velkým plus nezastavitelná Martina Hradecká. Za mě tip na vítěze MR.

Sympatická Velká Morava staví jako jediná do finále dva týmy, což by jí na tomhle mistrovství mohlo podrazit nohy.  Do budoucna je to ale výborná investice. Ale i tak výkonnost VM dlouhodobě roste a umí vyhrávat i medaile. Uvidíme, kolik hráček si do Áčka přiveze. Tým s výborným spiritem a kandidát na placku, letos zatím ještě stříbrnou. Béčko tipuji spíš na opačný konec výsledkové listiny. Ve frontě na poslední medaili je pořádně plno: Prague Devils letos objíždějí turnaje v relativně malém počtu hráček a momentálně postrádají tradiční opory, které se věnují mateřským povinnostem. V Malšicích skončily na čtvrtém místě, na EUCQ v Šardicích pak poslední mezi českými ligovými týmy. PD hrát určitě umí a mají výborné kouče, v týmu je také několik reprezentantek. Cesta k medaili bude záviset na tom, jakou si PD přivezou kondici.

FUJek také nebývá na turnajích mnoho, hrávají ale velmi vyrovnané mače. Stačí když se tentokrát přikloní štěstí na stranu FUJek může z toho být klidně bronz. Čtyři FUJí ženy spolu hrají v ženské reprezentaci. Terrible Monkeys, nástupce Sedmi opic, které obhajují bronz. V týmu je pět hráček z repre týmů a jedna juniorka navrch. Papírově Monkeys můžou myslet vysoko, záleží ale, jak se Monkeys o víkendu vyspí.
 

Raduš Hadlačová (VM)

Z důvodu pouze jednoho odehranému kvalifikačnímu turnaji se špatně odhaduje celé pořadí ženské kategorie. Pomoci v tom může aspoň trochu odehrané první kolo evropské soutěže, které se účastnily také čtyři české ženské týmy. Dle výsledků obou turnajů se zdá, že o prvních dvou místech by mohlo být rozhodnuto. Yellow Block zvítězil na kvalifikaci ve finále nad Velkou Moravou A a umístil se druhý na evropské kvalifikaci, právě před třetí Velkou Moravou A. Nebylo by tedy velkým překvapením, kdyby tyto dva celky ovládly své skupiny i na domácím šampionátu, prošly přes vyřazovací zápasy a nakonec se utkaly ve finále. Tam pak dosavadní výsledky více hovoří pro vítězství Yellow Blocku. Nicméně holky z Moravy jsou velké bojovnice a určitě budou chtít zabojovat o vítězství.

Loňskému vicemistrovi Prague Devils se tento rok kvůli generační obměně tolik nedaří. Na kvalifikaci byly čtvrté a na EUCR-Q spadly dokonce až na deváté místo. Nicméně stále mají ve svém kádru zkušené hráčky a mohou tak překvapit skoro kohokoli svojí zkušenou koncentrovanou hrou. Čtvrtý tým, který se také účastnil obou turnajů, jsou Terrible Monkeys. Na kvalifikaci oslabené o pár svých hlavních hráček obsadily šesté místo, ve východoevropské konkurenci pak skončily již v plné síle na místě sedmém. Tým je to však široký, složený ze zkušených hráček i těch nových. Určitě se bude chtít porvat o přední umístění. Vždyť loni, sice v dresu 7 Opic, přehrály v boji o třetí místo Velkou Moravu.

Lehkým překvapením kvalifikace v Malšicích bylo umístění 3SB na třetím místě. Ačkoli tolik se možná už není čemu divit. Holky se po složitějších letech začínají sehrávat a mohou tak též promluvit do předních příček. Holky z FUJ, některé rozehrané z evropské soutěže z dresu Yellow Blocku, jsou též týmem tradičně bojujícím o přední umístění. Umí potrápit kdejakého favorita. A páté místo z kvalifikace se zdá jako dobrá startovní pozice pro ještě lepší výsledek.

PeaceEgg se potýká s nedostatkem lidí, který ho odsunul na kvalifikaci na 7. místo, evropské kvalifikace se neúčastnily. Nicméně se jedná o halového vicemistra republiky, takže tým, který umí zahrát a není radno ho podceňovat. Atruc rozjíždí novou éru ženského ultimate v Plzni. Tým složený z mladých a nadšených hráček na sobě maká a rozhodně se toho nebojí, ať už nastoupí proti komukoli. Možný černý kůň soutěže a rozhodně tým, se kterým se bude muset v budoucnu začít počítat i v bojích o medaile. Nakonec Velká Morava B. Jednoznačně plní cíl, kterým je sbírání zkušeností krátce hrajícími hráčkami a rozšiřování českého, respektive moravského, ultimate mezi nové lidi. Tým, ze kterého jednou vzejdou holky, co budou hrávat za moravské áčko. To chce ale ještě čas.

Ráchel Tošnerová (3SB)

Letošní MČR v Písku bude (ostatně jako každý rok) o nervy. Vítězem v každém případě je dle mého názoru holčičí tým Atruc, který budí z dlouhého spánku regionální tým v Plzni. Jejich dostatečný počet a chuť hrát slibují velkou budoucnost. Pokud samozřejmě vydrží. Jednoznačnými kandidáty na boj o zlato jsou finalisté kvalifikace, týmy Yellow BlockVelká Morava. Osobně bych si vsadila i přesto na Yellow Block, kde převažuje univerzalita hráček i fyzická kondice. Pevně doufám, že zajímavý bude i boj o třetí místo, kde už obsazení není tak jasné. Přivezou-li si některé týmy svoje nejsilnější sestavy, rozhodně se o bronz budou chtít poprat. Prague Devils hraje do karet jejich poměrně spolehlivý a konzervativní styl hry včetně „3-3-1“ zóny, která bez dostatečného počtu handlerů prostě proházet nejde. Na Prague4League to ovšem nestačilo např. na Monkeys, kterým v Malšicích chybělo také několik hráček. Rozhodně by mohly zabojovat i FUJ, kde se většina hráček za poslední měsíc sehrávala i v rámci ženské reprezentace na EUC. No a pak jsou tu moji favorité, 3SB. Třetí místo v Malšicích bylo sice historickým úspěchem, ale rády bychom k tomu tentokrát i tu placku.

Pravidla vyhodnocení soutěže

Správě uhodnuté:
  • 1. místo Open: 30 bodů, Women: 30 bodů
  • 2. místo Open: 20 bodů, Women: 20 bodů
  • 3. místo Open: 10 bodů, Women: 10 bodů
  • za každého účastníka baráže: 5 bodů
  • za každého vítěze baráže: 10 bodů
Letos se v kategoriii Open hrají hned dvě baráže. Obě paralelně v sobotu večer. Nabídka týmů je omezená, herním systémem je dané, které týmy se ve kterém zápase mohou potkat.
 
Hraje se opět o ceny od obchodu Ultimo.cz. Uzávěrka soutěže je v sobotu 20. června v 9 hodin ráno.

Autor: Redakce, 16. 6. 2015
Poslat odkaz na e-mail

Další informace