spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Big D in Desert - nové rekordy v hodu diskem

Každoroční soutěž v hodu diskem do dálky, známá jako „Big D in Desert“, pořádaná v Nevadské poušti, jihozápadně od Las Vegas, byla letos ozvláštněna tituly mistrů světa pro vítěze. Soutěžící se setkali 5. až 7. dubna v Ivanpah Dry Lake.

Největší událostí se stalo překonání světového rekordu v ženské kategorii. V průběhu ženského semifinále předvedla Val Jenkins svým třetím hodem výkon, na který čekala celý víkend. Tento hod posunul hranici světového rekordu na hodnotu 148 metrů. Házela diskem 157 DX Wraith.

Mnoha očekávaným favoritů se nepodařilo probojovat do finále. Christian Sandström (SWE), současný držitel světového rekordu (250,15 m), začal z ostra třemi hody přes 200 metrů na konci druhého kola, ale potom neprošel přes semifinále. Jeho rekord zůstal nepokořen a tak nebyla vyplacena ani odměna 10.000 dolarů nabídnutá firmou Innova tomu, kdo by tento rekord překonal.

Při jednom z rozcvičování naměřil Max Voigt délku hodu Averyho Jenkinse 255 metrů! Bohužel tento pokus nemohl být oficiálně započítám jako nový světový rekord, protože se nejednalo o soutěžní hod. Erin Hemmings vystřílel svůj prach příliš brzy, když předvedl 5 hodů delších 200 metrů v úvodních kolech, ale neprobojoval se do finále. Zaznamenal tak alespoň nejdelší hod soutěže 228 metrů.

Další favorité Chris „Max“ Voigt a Avary Jenkins byli také pro finále odsouzeni do role diváků. Zdá se, že složité větrné podmínky nahrávaly ranní semifinálové skupině. Ačkoliv slavná jména, která zůstala před branami finále světčí zároveň o vysoké konkurenci v soutěži.

Vítěz OPEN: Jussi Meresmaa (Finland) 204m
Vítězka WONEM: Valerie Jenkins (USA) 148  světový rekord (předchozí rekord: 139m Jennifer Griffin, USA 6/28/05)
Vítěz MASTERS (35 a starší): Jack Cooksey (USA) 208m světový rekord (předchozí rekord: 205m Christian Max Voigt, GER 7/13/07)
Vítěz GRANDMASTER (45 a starší): Jeff Stoops 172m
Vítěz Boys < 13: David Wiggins, Jr.(USA) 176m světový rekord (předchozí rekord: 157m Cody Kirkland, USA 1/5/07)
Nejdelší hod soutěže: Erin Hemmings (USA) 228m
 

Autor: Petr Haering, 19. 11. 2008
Poslat odkaz na e-mail