spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Ohlédnutí za Českou ligou

Pardubice 1994
Ultimate se u nás hraje už nějaký ten pátek a tak se nabízí udělat malé ohlédnutí. Zvláště potom, co máme za sebou poslední sezónu první desetiletky 21. století. Já se proto drobet ohlédl po ligách a mistrovstvích, která byla za ta léta sehrána. Nemohl jsem tahat rozumy ze své paměti, v dobách, kdy u nás ultimate začínalo, jsem ještě nehrál (ne že bych na to neměl léta, jen jsem tou dobou běhal s něčím mnohem méně placatým).

Zdrojem informací mi tedy byla Past. Cože? Past? Jaká past, na medvědy??!! (sorry méďo...) Ptá se teď možná někdo z vás. Nuže milé děti, to bylo tak: Dříve než existovalo frisbee.cz, dokonce dříve než slovo Internet přestalo být cool, začali frisbeejáci sobě vydávat časopis, rozumějte, ten klasický, papírový. A nebyla to jen nějaká sranda, Past vycházela 14 let a měla běžně šest čísel do roka. Někdo si myslí, že se takové časy už nevrátí a někdo v hloubi duše doufá, že jo.

Vrhl jsem se tedy na historická vydání Pasti, abych z nich vylovil výsledky lig nebo mistrovství. Bohužel nepodařilo se mi najít všechno, co jsem chtěl, ale doufám, že by se při čtení tohoto článku mohli najít nějací pamětníci, co se rozpomenou a tuhle doplní, tamhle opraví. Z pramenů například úplně vymizel ligový ročník 98, co je všeobecně známo, je, že mistrovství (tehdy výjimečně se hrálo jen na jeden mistrovský turnaj) vyhráli Prague Lions jako svůj premiérový titul a začali tak dodnes (zatím :-) ) nepřekonanou sérii čtyř titulů v řadě. Podobně o ročníku 2000 vím jen, že se hrálo v Liticích u Plzně, že vyhráli Prague Lions a druzí byli Prague Devils. Proto pokud někdo znáte umístění z ročníků, které v mém přehledu chybí, nestyďte se a ozvěte se.

Sovinky 1995
V devadesátých letech se hrála liga převážně tak, že bylo určeno několik ligových turnajů, ze kterých se započítávaly výsledky do tabulky. V prvních ročnících rozhodovalo o vítězi ligy umístění v tabulce, časem se přešlo spíše na systém s finálovým mistrovským turnajem. Tehdy bylo součástí České ligy většinou čtyři až pět turnajů. Ale jak už jsem zmínil v roce 1998 se zkusil i ročník pouze s jediným mistrovským turnajem.

V letech 1995 a 1996
se také hrála halová OPEN mistrovství (pamětníci možná podotknou, že se devadesátých letech pravděpodobně hrálo víc halových mistrovství označovaná jako neoficiální). Na nich se dařilo legendárním Nort Kites.
Sovinky 1995
Přehledné tabulky - 90. léta, start 21.století - kategorie OPEN
Po přelomu století se začali množit i další kategorie. Nejprve se v roce 2003 přidal halový MIX. Pak v roce 2004 venkovní ŽENY a MIX (pravděpodobně bylo motivací i rozdělení spotů pro nadcházející mistrovství Evropy klubů v Rostocku). Od roku 2006 se hraje halové mistrovství i v kategorii ŽENY a tak může šikovná hráčka teoreticky získat šest medailí za jednu sezónu.
Přehledná tabulka - halové sezóny všech kategorií
Chrast
Ve svých tabulkách jsem si dovolil přidělit body medailovým umístěním, vítěz 3 body, druhý 2 a třetí 1, a vytvořil jsem tak malý žebříček sběratelů drahých kovů. Z tohoto pohledu vyhráli Prague Lions devadesátá léta svým mohutným nástupem mezi už zaběhlé týmy. Sesadili do té doby jediné dva vítěze ligy Prague Devils a 3SB. Svou dominanci si udrželi Prague Lions i do prvních let 21. století než je v roce 2002 ve finálovém turnaji v Čepirozích u Mostu porazily Terrible Monkeys. Po nich přišla kratší, ale intenzivní éra FUJ,
Chrast
do kterých nalily živou vodu posily z Ameriky Chris (Toaster) a Bob. Druhou polovinu desetiletky ovládli Prague Devils, kteří se vypořádali s generační obměnou.
Nástupem nových kategorií se začaly prosazovat i nové týmy. Na medailích v ženské kategorii se uhnízdila Žlutá zimnice a v mixu jediná ohrožuje Prague Devils. Na své medaile dosáhly i ženy z Pražské sedmy a FUJ.
Přehledné tabulky - kategorie MIX a ŽENY
Dál ať už si počte každý, koho baví čísla tak trochu vytržená z kontextu. Nebo si vyžádejte od pamětníků ve vašem týmu stará čísla Pastí a sami si počtěte, jak se u nás vyvíjelo ultimate. A třeba se za deset let zas někdo ohlédne. Ať to lítá!

Autor: Petr Haering (PD), 17. 11. 2009
Poslat odkaz na e-mail