spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

EUC 2015: Česko x Německo (mixed)

Pro ty z vás, kteří jste nemohli vidět zápas naší mixové reprezentace s Německem, jsme se pokusili přepsat dění na hřišti.
 
 
Od začátku turnaje hráči řeší nejvíce počasí. Z veder, která poslední týdny panovala i u nás, nezbylo v Kodani nic, a tak se týmy snaží aklimatizovat na teploty kolem 15 stupňů, déšť a vítr. Během zápasu se ve vedení vystřídal déšť, slunce i vítr hned několikrát, což bylo znát na hodech a vysokém množství dropů. Hru komentovali Liam RosenDavid Pryce ze Skyd Magazine. Jejich postřehy najdete v článku psané kurzívou.
 
 
Němci se ujali vedení hned na začátku zápasu. Češi zkoušeli i čtyři ženy do útoku, to se ale příliš neosvědčilo. Nervozita a pravděpodobně i vítr se podepisovaly na hodech, nicméně Češi byli hodně draví a zachraňovali nepovedené hody krásnými rybičkami. Moderátoři ocenili rybu kapitána Petra "carlose" Kotěšovce, kterému první čtvrthodinu doslova nemohli přijít na jméno a přejmenovali ho na "Kouťověk".
Prvním důležitým okamžikem byl re-break a vyrovnání skóre. Za stavu 3:2 (15. minuta) si vzali Češi time-out. Letěla moc hezká dlouhá na Ráchel Tošnerovou, ale bohužel to byl příliš rychlý hod. Německý tým však ztratil disk hned u vlastní zóny, dropem ve stylu "už-koukám-kam-to-hodim", a po trošku divokém dobývání zóny vyrovnal Ondřej "Čégo" Rýdlo na 3:3!
 
V obraně pak oba týmy hrály většinou zónu. Němci hráli buď 3-3-1 nebo jakousi 2-3-2, forcing middle, kterou Liam popsal jako "weird looking, switching but obviously effective". Češi zase většinou tlačili do pasti. Když Němci rozbili zámek a postupovali rychle středem hřiště, podařilo se je však zastavit u zóny. David zmínil, že je zajímavé vidět tým, který u koncové zóny nezmění obranu na osobní. Faktem je, že to české obraně fungovalo dobře. 
 
Po půl hodině hry byl vidět velký rozdíl v českém a německém útoku. Oproti německým sousedům vypadali naši hráči, že se příliš nehýbou, že se jim nechce do náběhů. Zároveň ale bylo vidět, že o sobě mají na hřišti velice dobrý přehled, vědí, co na koho hrají a co si můžou dovolit. Zrovna když Liam s Davidem skončili debatu na toto téma, předvedl jim carlos, jak se to dělá a v sílícím větru s klidem poslal krásný over do zóny pro Karolínu Zubatou. Pak už stačilo, aby Marek Dostál ubránil při markrování v zámku a krásnou rozehrávkou dump-upline swing Češi po 31 minutách hry vyrovnali na 5:5.
 
Vedení se Češi ujali poprvé, když Petr "Héřa" Haering krásně přečetl herní situaci a díky tomu velmi snadno ubránil protihráče. Čégovi se následně povedla krásná dlouhá na Ráchel, která poslala disk do zóny Martině Hradecké. Při chytu jí však faulovala německá hráčka - bez contestu - a Martina tak měla disk na zónové čáře. Ten pak už jen "podala" Ráchel a stav 7:6 byl na světě.
 
Zesílil vítr a přinesl první z těch dlouhých bodů, kdy se jen střídají turnovery, hráči jsou unavení, oba týmy se snaží hru co nejvíce zjednodušit a už už rychle skórovat, což vede jen k dalším nedorozuměním. Takže i když se Čechům velice dařila obrana, v útoku to pak bylo slabší. Po situaci, kdy disk lítal jen mezi Čégem a Martinem "Lipim" Lipertem, vzal Lipi time-out. Bylo vidět, že se pole vůbec nehýbalo a jakoby hráči nevěděli, co dělat. Komenáře od kluků ze Skydu ve stylu "No cuts from Czechs! The handlers are getting absolutely nothing there," situaci poměrně vystihly. Útok se přeskupil do vertikální lajny, ale příliš mnoho se nezměnilo. Než konečně padl bod, přibyly další čtyři turnovery! Poté, co Němci ztratili disk hned u své zóny (po nešťastném dropu), Lipi už na nic nečekal a přihrál na Lukáše "Kawu" Karáska. Pak už Češi přidali další bod jednodušeji a vzali si poločas za stavu 9:6.
 
Po poločase se počasí opět změnilo, k větru se přidal i déšť. Pokračovalo se tedy v zónových obranách a přibývalo nepřesností na obou stranách. Hody začínaly lítat různě, ale hráči tak alespoň měli šanci vyniknout. Jako třeba Čégo, Mára, Lipi a také Jiří "Kačer" Voseček, kteří se pravděpodobně předháněli, kdo skočí hezčí rybu. Hra ale i tak trochu ztratila divácky na atraktivitě, kvůli velkému množství turnoverů. Moderátoři se občas neudrželi a bavili se buď o počasí, nebo jak skvělé čokoládové mléko mají v Kodani. V jedné fázi jako by se hra odehrávala podle scénaře "první přihrávka, drop, dlouhá mimo hřiště, dump, drop, dlouhá mimo hřiště, zához...".
 
Český útok se spoléhal hlavně na své handlery, pole jim však následnou hru nedokázalo příliš ulehčit. Buď náběhy chyběly, nebo běhali všichni. Na německé straně zase převládalo neuvěřitelné množství dropů, ale začali jim trochu více vycházet dlouhé. Ty u nás lítaly také, hlavně na Terku KulichovouLucii Schönovou, ale ke konci zápasu se již příliš často nedařily. V takové atmosféře nepřekvapilo, že bod, kterým Němci vyrovnali na 13:13 byl vlastně nepovedenou dlouhou přihrávkou, kterou si hráči velkou náhodou s dávkou štěstí dopinkali do zóny.
 
Následný bod Češi nedonesli, i když na to díky německým dropům měli opět několik pokusů. Letěly celkem tři dlouhé, k tomu se přidaly záhozy a najednou, po dlouhé době, se Němci znovu ujali vedení 14:13. Čas skončil a hrálo se tedy do 15 bodů. První krok udělal český tým skvostně! Kryštof "Tofa" Holeček rozehrál na carlose a ten už dobře věděl, že mu na dlouhou běží Kačer. Překrásná, jednoduchá herní situace. Bohužel jsme jich ve hře neviděli tolik, ani na německé straně.
 
Universe point, stav 14:14. Česká obrana vcelku pomalu přistoupila k útočníkům a hned letěla dlouhá. Mára, podle komentátorů "the big guy", předvedl úžasnou obrannu, kdy využil svou výšku/délku, a na poslední chvilku vypinkl disk z původní dráhy. Všichni v tu chvíli zadrželi dech, protože disk pokračoval v letu dále do koncové zóny! Německý hráč dělal co mohl, pro disk se položil, ale nakonec na něj nedosáhl.
Po takové obraně by si Češi snad i zasloužili vyhrát, to by však ale nesměl (pokolikáté už) přijít další drop. Po chvilkové euforii tak rychle přišla studená sprcha a Němci tentokrát již nezaváhali. V zápase, který by šel shrnout jako "skvělá obrana, nesoustředěný útok", zvítězili 15:14.

Autor: Áňa 3SB, 28. 7. 2015
Poslat odkaz na e-mail