spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

EUCQ-E: 7 českých týmů postupuje do Evropy z kvalifikace v Šardicích

Kdy: 25.5. - 26. 5. 2013 
Kde: Šardice
Pořadatel: FUJ
Kategorie: Open, Women

Evropská liga

Systém Evropské ligy je poměrně jednoduchý, lehce ale mohou zmást velice podobné zkratky jednotlivých turnajů.
Evropa je pro potřeby ligy rozdělena do 5 regionů.
 • West : UK
 • Central : Denmark - Germany - Holland - Belgium - Luxembourg
 • South : Ireland - France - Switzerland - Italy - Spain - Portugal - Israel
 • East : Poland - Czech Rep - Austria - Slovakia - Slovenia - Croatia - Belarus - Ukraine - Hungary
 • North : Norway - Sweden - Finland - Russia - Latvia - Estonia - Lithuania
Turnaj v Šardicích (EUCQ-E) je kvalifikací na regionální mistrovství (EUCR-E), které se již pravidelně koná ve slovinském Mariboru (začátek srpna).
 
Finálový turnaj (EUCF) je pořádán vždy v jiném městě Evropy. Letos je to francouzské Bordeaux. V openu se z jednotlivých regionů kvalifikují týmy do dvou kategorií: Elite (vždy 8 týmů) a Challenger. Počet spotů pro regiony je různý. Doporučená literatura na téma Evropského klubového mistrovství je dostupná na webu Evropské federace ultimate.

Open

O sedm postupových míst do Mariboru se muselo poprat 13 týmů, z toho 2 Tyro (tým, který hraje mimo soutěž a nemůže postoupit). Byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech a jedné po pěti týmech. I přes nepříznivou předpověď nakonec skoro nepršelo a bylo celkem příjemné herní počasí.
 
Skupiny jasně vyhráli FUJ, Tree Monkeys A a Uprising, kdy neprohráli ani jeden ze zápasů ve skupině. Překvapením byl propad Mor ho!, kteří byli první nasazení ve skupině, ale nakonec na ně zbylo až 11. místo. Oproti loňsku však přijeli ve značně oslabené sestavě. Na turnaji také sbíraly zkušenosti hráči v týmu Tfuj Tfuj (český pickup založený na pořadatelském týmu FUJ) a Tree Monkeys B.
 

Semifinálové skupiny

Rozpis pro 13 týmů vytvořil dvě semifinálové skupiny po třech. O umístěni pak hrál první s prvním atd. V první skupině vyhráli Tree Monkeys A, když si bez větších potíží poradili s českýmu soupeři - s Velkou Moravou 15:6 a s PeaceEggem 12:8.
Ve druhé skupině skončili na 1. místě FUJ. S Prague Devils ale hráli velmi vyrovnaný zápas, který skončil 12:11. Druhý zápas proti polským Uprising byl zase plný hlášek. I tak ale FUJ vyhráli 12:6. Za zmínku stojí, že PD i svůj zápas ve skupině proti Tree Monkeys A prohráli taktéž těsně v capu (12:10).
 
O třetí místo si tak zahráli PeaceEgg s polskými Uprising. PeaceEgg se díky své zónové obraně rychle ujal vedení, takže si Uprising museli vzít time out. Tempo hry se však nezměnilo a PeaceEgg dál postupně sbíral jeden bod za druhým. Ke konci sice Uprising dali ještě tři body v řadě, to už jim ale nepomohlo a PeaceEgg získal 3. místo.
 

Finále

Ve finále začaly oba týmy trochu rozpačitě a k vidění bylo plno záhozů. I tak si ale Tree Monkeys A na začátku udělali tří bodový náskok a donutili FUJe, aby si záhy vzali time out. Ten jim pomohl a FUJskóre vyrovnali. Oba týmy dávaly do hry všechno a divákům nabídly vše od nepřesných hodů a skvělých dlouhých, po obranné i útočné rybičky. Ke konci času bylo skóre 11:10 pro TrM A, hrálo se tedy do 12 bodů. FUJ sice proměnili svůj útok na 11:11, ale TrM A začali poslední bod s výhodou útoku. Trpělivý útok se nekonal, záhy letěla dlouhá a Tree Monkeys A vyhráli v dramatickém finále 12:11.
 

Období po Silence

S letošní sezonou nastoupily již klasické české Open týmy, do kterých se vrátili hráči z "reprezentačního" týmu Silence. Do Mariboru tak pojede rekordní počet českých týmů, které budou na začátku srpna bojovat o 1. místo (spot v kategorii Elite) a 2-4. místo, které zajistí alespoň nižší kategorii Challenger na finálovém turnaji na konci září v Bordeaux.

Women

V kategorii women bylo celkem osm týmů (z toho jeden tyro), čtyři z nich byly české. Skupinami prošly bez porážky Hot Beaches i Prague Devils, druhé byly slovenské LayD's a polské Whatever.
 
Na turnaji se opět ukázaly i české juniorky, které se sehrávají na MS v Kolíně. První výhru si připsaly už ve skupině, když stejně jako loni porazily maďarské HUNtimate. Poté ale narazily v baráži na LayD's. Zápas juniorky prohrály, stejně jako další proti polským Troubles. O sedmé místo si tak opět zahrály s HUNtimate a opět dokázaly vyhrát.
 
Obě semifinále měla velmi podobný průběh a stejné výsledné skóre. Hot Beaches přehrály Velkou Moravu a Prague Devils LayD's 11:6. Finále se tedy opakovalo stejné jako loni a stejně i dopadlo. Hot Beaches udržely těsně vedení a zvítězily 12:10. Třetí a čtvrté místo obsadily Polky Troubles a Whatever. O paté a tedy poslední postupové místo bojovala Velká Morava s LayD's a prohrála nejtěsněji 11:10.

Výsledky

Kategorie Open

 1. Tree Monkeys A (CZ)
 2. FUJ (CZ)
 3. PeaceEgg (CZ)
 4. Uprising (PL)
 5. Prague Devils (CZ)
 6. Velká Morava (CZ)
 7. Lézer Pávák (HU)
 8. Outsiterz (SK)
 9. Girls Stay Home (PL)
 10. Tieland (PL)
 11. Mor Ho! (SK)
 12. Tfuj Tfuj (CZ)
 13. Tree Monkeys B (CZ)

Spirit: Lézer Pávák

 

Kategorie Women 

 1. Hot Beaches (CZ)
 2. Prague Devils (CZ)
 3. Troubles (PL)
 4. Whatever (PL)
 5. LayD's (SK)
 6. Velká Morava (CZ)
 7. Czech Junior Women (CZ)
 8. HUNtimate (HU)

Spirit: Velká Morava


Autor: Áňa 3SB, 28. 5. 2013
Poslat odkaz na e-mail