spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Frisbee.cz redesignováno

S koncem venkovní sezony se nám povedlo dokončit komplexnějšího proměnu webu. Koncept navržený před sedmi lety přestal stačit. Ale co je vlastně frisbee.cz, pro pamětníky "Past online"?

Z archivu

Od spuštění online verze časopisu Past doteklo do moře už tolik vody, že si Stázina vzala Kubu za muže asi stopadesátkrát. "A cože byla ta Past?", ptá se zvědavec ve třicáté řadě. No přeci papírový "měsíčník, slunečník a větrník" (její snad kompletní naskenovaný archiv najdete u Martina Řezníka, pro labužníky lze doporučit 200 MB soubor se skeny z roku 1994 až 2002). Past vycházela už v roce 1994 a shrnovala, co se v poslední době událo s létajícím talířem u nás, ale i jak si vedli čeští zástupci ve světě. To vše papírově, ale po roce 2000 také na webu frisbee.cz.
 
O tvorbu časopisu (papírové i online verze) a jeho distribuci se starala redakce, která má disk už většinou maximálně pověšený doma na hřebíku. Někoho z těch, kteří se o časopis nějaký čas starali, můžete ale dnes potkat třeba na discgolfovém hřišti, ve výjimečných chvílích i na nějakém ultimate turnaji a třeba i na výkonných postech ČALDu.
 
Počátkem roku 2005 přestala Past online vycházet a zůstalo na 3 roky jen u papírového časopisu, distribuovaného poštou či na turnajích přímo z rukou autorů. Přišel rok 2008 a s tím i obnovení online Pasti, během jednoho roku přestala vycházet její papírová verze a zůstal pouze web, který prošel redesignem v roce 2010 a od té doby se prakticky nezměnil. 

Frisbee.cz 2015

Nový web jsme začali připravovat téměř před rokem, chtěli jsme nabídnout zajímavý obsah pro zkušené hráče a zároveň lépe nabídnout odpovědi na otázky, se kterými přijdou na web začátečníci či naprostí "cizinci". Zároveň jsme do webu více integrovali skórovací aplikaci Catcher a účet frisbee_cz na sociální síti Twitter.
 
Přepsali jsme i téměř veškerý obsah stránek o ultimate, české lize atd. Jako bonus jsme zkompletovali do přehledné tabulky medailisty všech divizí od jejich vzniku, a to jak venku, tak v hale.

TagBoard

Úplnou novinkou je využití aplikace TagBoard, o jehož #hashtagu jsme vás nechali (ano, téměř před rokem) rozhodovat. Zvítězilo na plné čáře #czechultimate. TagBoard lze zobrazit kliknutím na tento hashtag v pravém dolním rohu každé stránky. Na této tabuli se zobrazí všechny příspěvky, které se publikují s tagem #czechultimate na téměř všech sociálních sítích:
  • Facebook, Google Plus (i FB a G+ podporují tagy, jen se nerozšířily, ale váš status o radosti z vyhraného turnajem s tagem #czechultimate se zobrazí i na frisbee.cz)
  • Twitter (krátké zprávičky - prostor pro zapsání stručných názorů do 140 znaků + #czechultimate)
  • Instagram (sociální síť, kde je umělcem každý - vyfoťte mobilem, co se děje s diskem, a přidejte #czechultimate)
  • Flickr (fotogalerie - přidejte albu či jednotlivým fotkám #czechultimate)

Diskuze

Vyměnili jsme i motor diskuzí pod články. Nově využíváme systému Disqus.com, kde lze sice diskutovat pouze po přihlášení, využít lze ovšem své profily z různých sociálních sítí anebo si vytvořit zvláštní účet pro Disqus.com. Výhodou tohoto řešení je přehled o komentářích, které reagují na vás, napříč všemi Disqus vlákny, do kterých se zapojíte (a to především na webu, kde právě jste).
 
Původní komentáře pod články jsme importovali do Disqus, takže některé zajímavé diskuze - nad pravidly apod. - zůstaly zachovány budoucím generacím, dokud nám to Disqus.com nevypne.
 
Budeme rádi, když se diskuze na frisbee.cz opět trochu rozproudí.

Redakce

Současnou redakci tvoří Míša Čakrtová (FUJ), Jiří Voseček (KŠ) a Anička Zvěřinová (3SB), tahle partička pro vás připravila nové frisbee.cz společně s pomocí Lukáše Kudy (KŠ), který připravil řadu ikonek z podkladů fotek Petra Kotěšovce a Davida Průchy (oba TM).
 
Přivítali bychom ochotné autory, kteří sami pošlou článek - třeba o akci, kterou dělal jejich tým ve svém městě. Anebo jen povídání o výpravě týmu do zahraničí na pěkný turnaj. 
 
Pokud máte chuť psát o ligových turnajích a kvalifikacích - budeme jenom rádi. V tříčlenném složení nedokážeme objezdit všechny akce a taky - už to píšeme nějaký ten rok a změna stylu psaní je život. Ozvěte se na redakce@frisbee.cz.
 
Pojďte s námi psát další historii Pasti online!

Autor: Redakce (JV, MČ), 30. 10. 2014
Poslat odkaz na e-mail