spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Frisbeer Cup 2013

O víkendu 9. - 10. února se ve sportovní hale Základní Školy Petřiny-Jih uskuteční otevřené Mistrovství České republiky ve freestyle frisbee - Frisbeer Cup 2013. Finálové odpoledne proběhne v neděli 10. února od 13.00 do 16:00. Postupně se uskuteční finále týmů dvojic a trojic.
 
Ročník 2013 je již sedmým v pořadí a navazuje na tradici a mimořádné úspěchy předchozích ročníků. Je koncipován jako czech open, tedy otevřený turnaj, kterého se mohou účastnit i hráči ze zahraničí. Ti uvedenou možnost bezezbytku využívají a organizátoři očekávají přibližně pět desítek hráčů z Evropy i ze zámoří. Tradičně nejsilnější zastoupení bude mít Itálie a Německo, účast potvrdili také hráči z USA. Českou republiku bude reprezentovat asi 15 hráčů.
 
Frisbeer Cup patří mezi přední světové turnaje, soustředí se na něj maximální pozornost hráčů i fanoušků freestyle frisbee. Od roku 2010 je Frisbeer Cup největším halovým turnajem ve freestyle frisbee na světě. Tento status si bezpochyby udrží i v nadcházejícím ročníku. O významu turnaje vypovídá i fakt, že se jej účastní kompletní špička tohoto sportu. Do Prahy se pravidelně sjíždí většina hráčů z první desítky světového žebříčku.
 
S ohledem na předpokládaný počet startujících a atraktivitu interiéru byla vybrána hala ZŠ Petřiny-Jih. Tato lokalita je skvěle dostupná MHD, disponuje dostatečným zázemím jak pro startující, tak i pro návštěvníky. Za celý víkend očekávají organizátoři návštěvnost v řádu 700 - 1000 diváků. Pro všechny bude připraven bohatý doprovodný program, který umožní příchozím vyzkoušet si různé hry s létajícím diskem, soutěžit o zajímavé ceny nebo se pokochat exhibicemi dalších špičkových českých sportovců:  
  • Jan Weber – šestinásobný mistr světa ve footbagu
  • Lukáš Škoda - přední český hráč freestyle fotbalu
  • Vašek Kroutil – mistr Evropy v yoyování
  • Lucie Plevová a Rayo - mistryně ČR v dogfrisbee
  • Firelovers - světelná juggle show

Co je to freestyle frisbee?

Freestyle frisbee je jednou z disciplín s létajícím talířem. Jeho princip spočívá v provádění akrobatických a technických triků s rotujícím diskem. Hráč od okamžiku nahození disku spoluhráčem předvádí celé sekvence těch nejlepších, nejtěžších a nejoriginálnějších triků až do okamžiku chycení a nového nahození spoluhráči. Soutěžními formáty jsou dvojice a trojice. Dvojice se dále dělí na kategorii open, mixed a women; trojice mají pouze kategorii open. O výsledku rozhoduje porota, která hodnotí tři kategorie (obtížnost, provedení a umělecký dojem). Rozhodujícími faktory jsou kreativita, technická zručnost, fyzická náročnost i originalita.
 

Systém rozhodování:

„Judging system“ je v mnoha směrech podobný například tomu z krasobruslení. Týmy předvádí připravenou sestavu triků za doprovodu zvolené hudby.
Jedno soutěžní kolo dvojic trvá čtyři minuty, trojice pak mají minut pět. Každý hráč se snaží o co nejobtížnější triky, které jsou vhodně začleněné do hudby, celý tým spolu kooperuje a předvádí synchronizované sestavy vzájemně navazujících triků. Šestičlenný panel rozhodčích je rozdělen na tři části, jednotlivé dvojice rozhodčích hodnotí kategorie obtížnost, provedení a umělecký dojem.
 

Odkazy:

Reportáž z ročníku 2012:
Ilustrační videa z Frisbeer Cupu 2010 a 2011:
http://www.youtube.com/watch?v=JUZuHqAS4CE&list=UUSEeZbu5d_qPO8joq90Vdeg&feature=plcp
http://www.youtube.com/watch?v=wjbbkfbeFyY&feature=related

Vítězná sestava roku 2012:
Vítězné sestavy ročníku 2011:
http://www.youtube.com/user/TheFreestyleFrisbee#p/u/0/FpmCjL67C_0
http://www.youtube.com/watch?v=KA1dKOuDShI&feature=BF&list=ULk2UxPrRo-ko&index=14
 
Fotografie ke stažení, další videa a veškeré ostatní informace naleznete na oficiálních stránkách turnaje www.frisbeer.cz.

Autor: Jakub Koštel, 24. 1. 2013
Poslat odkaz na e-mail