spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Juniorské mistrovství republiky: Kulatá šachovnice potvrdila zlato z mixu

Kdy: 1. - 2. 3. 2014
Kde: Dolní Cerekev
Kategorie: easy mixed (alespoň 1 holka na lajně), 5 na 5
Startovné: 1500 Kč/tým, 200 Kč/hráč vč. večeře

První čeští junioři se datují do roku 2007, kdy se jich devatenáct vypravilo (společně s mixem a openem v kategorii dospělých) do anglického Southamptonu na mistrovství Evropy, aby změřili síly se zbytkem Evropy. V březnu 2010 se v Hradci Králové uskutečnil první turnaj Středoškolské ligy, kde hrálo 8 týmů. Po sedmi letech od Southamptonu se juniorská kategorie rozrostla natolik, že se podařilo uspořádat první halové juniorské mistrovství republiky a přihlásilo se na něj hned 10 týmů a dva z nich (FUJ a Kulatá šachovnice) měly ještě své B týmy. Celkem tedy v Dolní Cerekvi na Jihlavsku hrálo ve 12 týmech přes 100 hráčů ve věku do 19 let. Jako kategorie byla stanovena varianta easy mixed s nejméně jednou dívkou na lajně. Běžně se ale hrál klasický mix ve variantě 3+2.

Sobota - hra o čtvrtfinále

Na úvod byly týmy nasazeny do čtyř zahřívacích skupin po třech týmech. Po základní skupině sloužící ke korekcím nepřesného nasazení vlivem pilotního ročníku neměl čtvrtfinále jisté ještě žádný tým. Tři vítězové skupin (FUJ A, KŠ a TM) prošli prvním kolem baráže bez problémů. 3SB však proti FUJ B (třetí tým z jiné skupiny) jednoznačně prohráli, což znamenalo druhou šanci v další úrovni baráže proti týmům z druhých míst.

3SB (České Budějovice) vs. Chlupatá žába (Slatiňany)
Chlupatá žába (Slatiňany) vs. Chupacabras (Žďár nad Sázavou)

Týmy z druhých míst, někdy pouze o skóre, potvrdily dobrou hru ze skupin a své soupeře bezpečně poslaly do dolní čveřice. Opět ale s výjimkou budějovických 3SB, kteří nezvládli zápas s Trubkami z Nového Města nad Metují. Čtvrtfinálové dvojice byly v sobotu v podvečer rozdané a po večeři mohla proběhnout pod vedením trenéra juniorské reprezentace open, Jana Splítka, seznamovací akce pro nové juniory.

O zábavu se mimo Honzy Splítka starala celý den elektřina, která v Dolní Cerekvi chvíli byla a chvíli zase nebyla. Tři organizátoři hledali způsob, jak zajistit hru i ve chvíli, kdy bude venku tma a vypadnou pojistky. Mezi návrhy jako zapálit tribunu, vyrábět elektřinu na kole apod. zvítězilo řešení poměrně nudné a totiž dostat do haly správce, který po menším úsilí za podpory koordinátora SŠ ligy, Jaromíra Jáchyma, dokázal uvést elektřinu do stabilizovaného stavu.

Čtvrtfinále větší dramata nepřineslo, všichni favorité (FUJ A, PeaceEgg+FS, TM, KŠ A) vyhráli nejméně dvoubodovým rozdílem. Větší napětí na hřišti a tribunách nenastalo ani během semifinálových duelů. Výsledky 12:5 pro FUJ A a 9:5 pro KŠ A hovořily vcelku jasně, i když poražení PE+FS i TM předvedli kvalitní výkon a postup do finále nebyl vůbec zadarmo. Kvalitu juniorů z Prahy a Písku+Říčan u Prahy dokázal i pěkný souboj o bronzové medaile, který nepražské spojení týmů otočilo spanilou jízdou ze stavu 3:7 na 9:7.

3SB (České Budějovice) vs. Kulatá šachovnice B (Hradec Králové)
Chlupatá žába (Slatiňany) vs. Kulatá šachovnice B (Hradec Králové)

Boj o první juniorské zlato

Střet letošních držitelů zlatých medailí z plzeňského mixového mistrovství v kategorii dospělých a vítězů posledního ročníku středoškolské ligy, to bylo juniorské finále.

Kulatá šachovnice začala zápas nejlépe jak mohla. Po proměněném útoku přidala dvě obrany a stav 3:0 vypadal na zisk dalšího zlata pro hradecký tým nadějně. Zkušenosti mladých FUJáků ale vypluly rychle na povrch a po sérii obran se začínalo od začátku - 4:4. K vidění byla téměř výhradně ostrá osobní obrana a velký počet těsných soubojů nejen mezi kapitány týmů (KŠ Dominik Hataš, FUJ František Holub). Na 5:5 srovnával za FUJ za cenu střetu se zdí haly (čas 14:30 na videu) Ondřej Suk na samé hranici autu. KŠ ale získala důležitý break na 7:5 a o vítězi se zdálo být rozhodnuto. Při útoku za stavu 7:6 přišlo už po konci času několik uspěchaných dlouhých hodů a bod nakonec patřil FUJům - 7:7.

O vítězi tak musel rozhodnout až 15. bod. FUJ nepustili KŠ přes půlku hřiště a po necelých dvou minutách díky perfektní obraně donutili Šachovnici k nepřesnému hodu a získali útok. FUJ si disk rychle přesunuli přes celou šířku hřiště, aby se třetí nahrávkou směřovanou na Františka Holuba dostali až těsně k zóně, do hodu se však efektní rybičkou položil Dominik Hataš a vrátil disk do rukou Kulaté šachovnice. Ta svoji druhou šanci už nepustila a přesný over do zóny na Kryštofa Holečka znamenal druhé zlaté medaile pro hradecký tým.

Cena Spirit of the Game se dělila mezi Frkotbras a Kulatou šachovnici B se shodným ziskem 10,67 body na zápas.

Turnaj probíhal pod záštitou České asociace létajícího disku a postarala se o něj obětavá trojice organizátorů: Anna Zvěřinová (3SB), Jaromír Jáchym a Michal Slaboch (oba TM).

Fotografie ve článku: Jaroslav Strnad (Chlupatá žába)

Chlupatá žába (Slatiňany) vs. Chupacabras (Žďár nad Sázavou)
3SB (České Budějovice) vs. Kulatá šachovnice B (Hradec Králové)
Kulatá šachovnice A tým - zlaté medaile z juniorského mistrovství republiky

Autor: Jiří Voseček - Kačer, 4. 2. 2014
Poslat odkaz na e-mail