spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Juniorské soustředění

Jak asi probíhají soustředění juniorské reprezentace? Můžu se tam vůbec přihlásit, i když hraji teprve dva měsíce? Přinese mi něco takové soustředění?
 
Na tyto i jiné otázky by Vám mohl odpovědět krátký pohled do zákulisí Czech Junior National Team. Tento víkend proběhlo první juniorské soustředění, kde se sešly všechny čtyři juniorské kategorie – holky i kluci, do 17 a do 20 let (=under17 a under20, tedy U17 a U20).
 
Po krátkých organizačních domluvách a dohadech probíhajících zpravidla na serveru juniori.tymy.cz, kde si jednotliví účastníci přihlašují jídla a domlouvají dopravu, jsme se sešli tento pátek již tradičně ve Slatiňanech. Naši manažeři zde zařídili hřiště a hromadné spaní v tělocvičně. Během večera postupně dorážejí podle plánu junioři i juniorky z celé České republiky. Jsou zde hradečtí, budějovičtí ale třeba i bohumínští a mnozí další. Kdo to nestihne v pátek, dorazí v sobotu. Nálada panuje velmi přátelská, ačkoli je to „první“ soustředění pro novou sezónu. Jsou zde ostřílení mazáci z minulého roku, ale i úplně nové tváře. Pokecáme, zahrajeme na kytaru a pomalu všichni ulehají do spacáků a nechávají se unášet na létajícím disku.
 
Druhý den ráno nás (juniory U20) podle plánu čeká výběh do vedlejší vesnice, kde budeme následující dva dny trénovat. Juniorky U20 i U17 zůstávají na přilehlém hřišti ve Slatiňanech. Po šesti kilometrech dorazíme příjemně rozběhaní a řádně zpocení. Věci sem mezitím doveze náš manažer autem. Po krátké pauze začínáme trénovat. Rozcvičku vede kapitán, pak krátká abeceda a během protažení se navzájem seznamujeme. Trenéři nastíní svou vizi (jak soustředění, tak budoucí spolupráci) a jde se na první drilly.
 
Přichází workshop házení s externím trenérem z frisbee, kde všichni pracují na technice svých hodů. Zároveň všechny točíme, abychom mohli večer probrat techniku každého zvlášť. Přijde polední pauza, baštíme klobásy a odpočíváme. Po chvíli přijíždí 20 km rychlostí náš manažer v autě, kde na spolujezdcovi veze polévku a na každém hrbolu se bojí, aby ji nevylil. Polévku domluvil u místních skautů, aby mohla být cena soustředění co nejnižší. Trenéři svolají kluky a jde se opět trénovat. Začneme krátkou hrou na rozběhání. Pak probíráme jednotlivé taktiky od úplných základů. Kdo neví, zeptá se. Všechno následně procvičujeme v praxi. Na konec odpoledního bloku zařazujeme hru dvakrát do tří bodů. Hraje se o zmrzlinu. Po skončení hry trenéři během warm-downu chválí kluky a nastiňují program na večer. Zpátky jedeme auty. K večeři máme objednaný řízek nebo vegetariánské rizoto v restauraci poblíž spací haly. Příjemně najedení poleháváme ve spacácích a zpíváme s kytarou. V půl deváté se všichni scházíme a koukáme na natočená videa z dopoledne. Poté je během volného programu příležitost seznámit se i mezi kategoriemi a jde se spát.
 
V neděli opět běžíme do druhé vesnice. Běh je o poznání těžší, ale proto jsme sem také přijeli – dát si trochu do těla. Dnes je naplánovaný program do jedné hodiny, aby se všichni stihli vrátit rozumně domů. Cvičíme házení, běháme sprinty, zkoušíme spousty drillů a na závěr pilujeme samotnou hru. Jde nám to skvěle! Chvíli před jednou trenéři konečně zavelí k vyběhání a během závěrečného protažení sedíme v kruhu a posloucháme. Zhodnotíme celé soustředění, dozvídáme se, jaké nás čekají další akce a všichni nadšení, ale unavení, se pomalu belháme na zasloužené klobásy k obědu. Pak nás čeká jen přesun do haly a odjezd domů.
 
A co dělají holky? Rámcově vypadá soustředění podobně. Letos nám vznikla kategorie U17, takže kategorii U20 budoucích reprezentantek zvládl jeden coach (druhý je na Erasmu v Švédsku(. U20 si dopoledne vyzkoušely sadu komplexních atletických drillů pro zrychlení a změnu směru. Následovaly různé kratší drilly pro správný pohyb na hřišti, aby se každý uměl uvolnit. Vyzkoušeli jsme si i variantu dumpu, jež je řekněme progresivní. A taky samozřejmě hru. Neděle začala na druhém hřišti, kde se ladila technika výhozu a víc jsme si zahráli.
 
U17 slečny se soustředily celý víkend především na revizi házecích schopností, aby každá hráčka zvládla základní sadu hodů - tj. byla schopná hodit kdykoliv, kamkoliv, cokoliv. Mladé holky okolo 15 let si užily spoustu malých drillů s diskem i bez disku.
 
Pokud jsi ročník 1998 a výš a chtěl/a bys zažít podobnou akci, neváhej se přihlásit na výše zmiňovanou stránku nebo napsat komukoli z trenérů! Ať jsi holka, nebo kluk, poznáš nové kamarády, naučíš se trochu víc z frisbee a užiješ si neopakovatelné zážitky třeba z mistrovství Evropy. Juniorem jsi jen pár let, tak to nepromeškej!

Autor: Čégo TM, 3. 10. 2016
Poslat odkaz na e-mail