spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Kvalifikace HMČR 2015: Prvenství i pády

Kdy: 14.-15.2.2015
Kde: Hradec Králové
Pořadatel: Kulatá šachovnice
Kategorie: Open, Women
Startovné: TF 2000 kč Open, 1700 Kč Women, 190 kč PF + večeře
Na kvalifikační turnaj finále 1. ligy kategorií Open a Women se sjelo 19 týmů do Hradce Králové.

Open

Kvalifikační síto pro 12 týmů mohlo na finále 1. ligy Open pustit jen 5 nejlepších. Jeden z kandidátů na postup, olomoucký Frkot, se rozpadl těsně před turnajem a tak mělo daších 11 týmům cestu o trochu snažší.

Sobotní kolečka

Už základní skupiny předpověděly nedělní dramata. V dopolední skupině A se vytvořilo kolečko mezi třemi týmy se stejným počtem bodů. Žlutá zimnice A, Chupacabras i 3SB však měly stejné i vzájemné skóre (jev vídaný na českých ligových soutěžích maximálně jednou za rok) a poté přichází ke slovu lepší skóre ze všech zápasů ve skupině. Rovnost tří favoritů byla známá už po polovině odehraných zápasů, na což doplatil outsider skupiny DreamTeam. Chupacabras a 3SB se na DT snažili (Chupky úspěšněji) vylepšit celkovou bilanci. Žlutá Zimnice se střelnice účastit nemohla, protože s DreamTeamem hrála jeden z první zápasů a také na to doplatila (celkové skóre pouze +18 oproti +19 3SB a +24 Chupacabras). V dopolední skupině se však neztratil ani Atruc, který horní trojici nedal nic zadarmo, a tím méně loňský účastník 1. ligy, brněnští Mosquito Attack. Oba celky čekala nedělní baráž o čtvrtfinále.

V odpolední skupině B se také tři týmy porazily navzájem a vše ostatní vyhrály. Domácí Kulatá šachovnice přehrála Tios a podlehla Pražské 7, která s citem pro vytvoření zápletky skupiny prohrála s Tios. Ve skupině chyběl Frkot a tak šanci na čtvrtfinále měla i pátá Žlutá Zimnice B a čtvrtá Velká Morava. Dostihy na skóre se v B skupině nekonaly, nejlépe ze vzájemných zápasů vyšla Pražská 7, shodný bodový rozdíl v minitabulce však měli TIOS a KŠ. V celkové tabulce byli Tios o pár bodů lepší než o generaci mladší KŠ. Vzhledem k nejvyrovnanější možné skupině A bylo ale umístění na 2. nebo 3. místě vzhledem k nedělnímu soupeři prakticky irelevantní.

Čtvrtfinále

Nedělní baráž znamenala jednoho jasného postupujícího do horní osmičky, když Mosquito Attack nedali ŽZ B šanci na drama. Zato Velká Morava vedla nad Atrucem 50 vteřin před koncem o dva body a stačilo chvíli bránit. Plzeňský tým nikam extrémně nespěchal a 10 vteřin před sirénou skóroval na 10:11. VM promarnila první "match ball" dropem na dumpu. Atruc za silné podory Atruc Women týmu přinutil VM chybovat i podruhé a zápas tak dlouho po konci času otočil na vítězných 12:11 a radoval se z postupu do 1/4 finále.

Chupacabras jako favorit proti Atrucu z baráže čekali spíše klidnější vítězství, než drama až do konce, ve kterém si Atruc vybojoval jiskru naděje i za stavu 11:9 s 45 vteřinami do konce při nástupu na obranu. Dokonce i v posledním bodě za stavu 11:11 Chupky chybovaly a Atruc měl v rukou možná největší překvapení víkendu. Menší zázrak se ale nekonal po trochu zbytečném nevynuceném dropu a další chybu už tým ze Žďáru nad Sázavou neudělal.

Pražská 7 jako vítěz skupiny B hodně rozostřila sen Mosquito Attack o obhajobě účasti na finále 1. ligy vítězstvím 11:6. Svoji účast na finále si pohlídala jednoznačně i Žlutá Zimnice A vítězstvím 15:10 nad TIOS.

Větší boj se čekal u utkání domácí Kulaté šachovnice (loňský vítěz 2. ligy) a budějovických 3SB (loni 1. liga). Papírový favorit z Budějovic brzo ze začátku chyboval a KŠ trestala odskočením na 7:2. Náskok alespoň 4 bodů si domácí udrželi skoro po celou dobu zápasu a poprvé se tak kvalifikovali na finále halové 1. ligy v kategorii Open.

Horní 4 týmy si zahrály o nasazení na finále. vrátil Pražské 7 porážku ze skupiny a utkala se s dominantní Žlutou Zimnicí o vítězství na turnaji. ŽZ po získaném náskoku 3 bodů zápas kontrolovala a v půlhodinovém duelu si pohlídala vítězství. 3. místo si odvezli Chupacabras výhrou 14:9 nad P7.

Poslední postupové místo

Podstatnější bylo, kdo si zahraje o 5. místo, tedy poslední spot pro finále. Zápas mezi 3SBTIios dlouho neměl favorita, oba týmy se vystřídaly ve dvoubodovém vedení. Ještě 7 minut před koncem byl stav 7:7, v poslední fázi zápasu si ale 3SB vybojovali dvě obrany a ani mohutné vzepětí obrany Tios nestačilo na zdramatizování duelu. Vítězným bodem na 12:9 tak budějovický tým poprvé v historii poslal Tios mimo elitní desítku.

Pro Tios jde tak o postupný pád, kdy ve své premiéře na HMČR 2008 hned získali zlaté medaile, poté zůstávali před branami semifinále a letos při své třetí účasti po sobě ve kvalifikaci už na účast ve finále nedosáhli. Ovšem už před sedmi lety kapitán Tios řekl, že si postavili tým pro jeden turnaj a uvidí se, co dál. A Viděli jsme 7 let prvoligového ultimate v podání často o generaci starších hráčů, za což lze jen smeknout. A protože do Tios hráči stále přibývají, budeme určitě moci vídat zkušenosti v pohybu i nadále.

Women

Na každý ženský tým čekaly v sobotu jen tři zápasy. Zatímco v jedné skupině si Terrible Monkeys pohlídaly své nasazení, Pražská 7, ač první nasazená, skončila ve své skupině třetí. Atruc a Východní blok A si v sobotu nepřipsaly ani jedno vítězství, ale hráčky z Plzně ještě teprve měly ukázat, co v nich je.

Čtvrtfinále

Dvě nedělní čtvrtfinále měla celkem jasný průběh - 3SB si poradily s Velkou Moravou B 14:7, v sestrovražedném boji Východních bloků jasně dominoval áčkový tým 12:4.
Čtvrtfinálový zápas Pražské 7Las Chupasquitas byl v první polovině vyrovnaný, do stavu 5:5. Pak se však Las Chupasquitas protihráčkám utrhly o tři body, Pražandy daly už jen jeden bod a konec patřil opět Chupkám. Zápas byl také zajímavý následným spiritovým ohodnocením, kdy Las Chupasquitas obdržely 8 bodů, ale Pražská 7 dokonce 13.
Nečekaně vyrovnané to bylo také mezi Terrible Monkeys Atrofovanými rucemi. Ač měly Opice jasnou převahu zkušeností, Atrucačky se i přes svůj velmi mladý tým statečně držely. Sice nakonec prohrály 9:6, ale jasně ukázaly, že se s nimi musí počítat.

Semifinále

Terrible Monkeys následně hrály semifinále s 3SB. Ty do zápasu vstoupily dobrou obranou a ujaly se vedení. Monkeys však držely krok a zápas byl herně vyrovnaný. Prováděla ho ale nervozita na obou stranách a spiritově to nebyla žádná sláva. Za stavu 6:5 pro budějovické se 3SB zkoncentrovaly, daly čtyři body v řadě a vedení si již do konce zápasu pohodlně udržely.
Druhé semi bylo jako na houpačce. Východní Blok A se ujal vedení 5:1 a vypadalo to na jasný průběh. Las Chupasquitas se ale nevzdaly a začaly také jistě skórovat. Týmy se breakovaly navzájem a bodový rozdíl už byl minimální. Blok ale nedovolil žádné větší drama a ke konci času přidal dva body. Chupky už jen korigovaly skóre a prohrály 10:12.

O umístění

V zápase o 5. místo se jasně ukázalo, jak se plzeňské Atrofované ruce během turnaje krásně sehrály. Celý průběh zápasu si hlídaly a Pražské 7 povolily jen čtyři body. Poslední tým ze skupiny tak nakonec uhrál poslední postupové místo a první nasazené se musely smířit s porážkou 4:9.
 
O bronz se hrálo velmi vyrovnaně. Nejprve byly nahoře Terrible Monkeys, které lépe vstoupily do hry. Las Chupasquitas je ale dokázaly dohnat na vyrovnaný stav 5:5. Monkeys opět zabraly a daly tři body v řadě, jenže jak to v ženském ultimate občas chodí, protihráčky najednou začaly být úspěšnější a nejen, že opět skóre dotáhly, dokonce se i ujaly vedení 10:8. Ke konci času tak nebylo nic rozhodnuto. Monkeys nejprve proměnily útok a následně i ubránily, druhý útok si však Las Chupasquitas už vzít nenechaly a vyhrály tak nejtěsnějším rozdílem 11:10.
 
Finále nabídlo opakování zápasu ze skupiny. Tam 3SB podlehly Východnímu Bloku A o jediný bod, dala se tedy čekat vyrovnaná hra i při posledním holčičím zápasu. Českobudějovické hráčky ale vlítly do zápasu mnohem lépe. Fungovala jim osobní i zónová obrana a soupeřkám jakoby nic nevycházelo. Zápas o první místo tak bohužel nakonec nenabídl očekávané drama, protože 3SB porazily Východní Blok A vysoko 14:5.

Lost&Founds

Zapomenuté věci: http://munchnar.rajce.idnes.cz/Ztraty_a_nalezy_Kvalifikace_O_W_14-15.2 + věci z Plzně na emailu: michal.binda@gmail.com.

Hodnocení turnaje

Hodnocení turnaje

Čím víc bodů, tím lépe (podobně jako Spirit).

Večeře
Večeře byla dobrá, za rozumnou cenu, porce dostatečné, nečekalo se
Snídaně
Snídaně byla včas, v dostatečném množství, kvalitě a rozmanitosti
Časomíra, jingly
Měření času fungovalo, jak mělo; na všech hřištích byly dobře slyšitelné a rozpoznatelné všechny milníky (začátek a konec času…)
Příprava hřišť
Hřiště bylo včas a dobře nalajnováno, na hřišti byly kuželíky a počítadla, voda byla doplňována
Informace a komunikace
Informace o turnaji přicházely včas a byly dostatečné, organizátoři odpovídali obratem a byli nápomocní apod.
Celkový dojem
Celkový pocit den po turnaji.

Průměrné hodnocení od 12 hráčů(1 - špatné až 5 -skvělé)

Informace a komunikace3.92
Příprava hřišť3.58
Časomíra, jingly3.58
Snídaně3.92
Večeře4.25
Celkový dojem3.83 bodů

Autor: Anna Zvěřinová (women) Jiří Voseček (open), 22. 2. 2015
Poslat odkaz na e-mail