spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

MČR Open 2012: Double pro Prague Devils

Kdy: 23. - 24. 6. 2012
Kde: Prosetín (okres Chrudim)
Pořadatel: Zelí&family
Kategorie: open, women
Startovné: 2000 Kč/tým, 150 kč/hráč

Open

Do kategorie Open se letos přihlásilo celkem 11 týmů a podle nedávno nových pravidel nasazování na ligové turnaje se poprvé představilo v nejvyšší soutěži 6 týmů. Zbylých 5 týmů putovalo do 2. ligy s možností postupu z baráže.

Tipovací soutěž před turnajem určila jasné favority na vítězství. Téměř nikdo nepochyboval o účasti Prague Devils ve finále, slibné vyhlídky měl i Yellow Block a FUJ. Za nejmenšího favorita byli považováni hráči Tree Monkeys (A).

Dvě skupiny v první lize nabídly zápasy jednoznačné, ale i vyrovnané do poslední chvíle.

Skupina A

Yellow Block poprvé klopýtl, když vítězství nad pátým nasazeným - PeaceEgg - zachraňoval až za stavu 12:12 v posledním bodě. FUJ si s hráči z Písku věděli rady, stejně jako s matným výkonem Yellow Blocku a karty v první skupině byly rozdány jasně. FUJ z prvního místa přímo do semifinále, Yellow Block nedělní čtvrtfinále a PeaceEgg odsouzený k boji o přežití v baráži v sobotu večer.

Skupina B

Prague Devils si poradili s Velkou Moravou, kterou v dalším zápase dorazili Tree Monkeys možná až překvapivě snadno 15:3. Boj o první místo ve skupině B byl pro většinu tipujících drobným šokem. Tree Monkeys zde zaskočili Prague Devils a vyhráli bezpečným výsledkem 14:9. PD tak čekal v neděli o zápas navíc, kde mohli potvrdit roli favorita.

2. liga

Ve druhé lize se hrálo o dvě barážová místa. Nejlépe se z hlubin blízkého lomu dostaly Figurky slonů a Pražská 7, kteří tak nastoupili proti týmu PeaceEgg a Velká Morava. Hráči FS, už tradičně v minimálním počtu, byli jen malý krok od postupu do první ligy. Nakonec však o chlup více zkušeností a také fyzických sil se PeaceEgg udržel posledním bodem v první lize. Velká Morava si poradila s větším klidem s P7 a mohla se těšit na ranní čtvrtfinále.

valná hromada

Po večeři proběhla valná hromada České asociace létajícícho disku. Hlavním bodem programu byla volba nových členů výkonné rady. Zvoleni byli Václav Pachta - Konop (VM), Jan Novák - Kačer (ŽZ, YB), Haňďa Koubková (TM, 7 Opic) a Hanka Pevná (FUJ).

Čtvrtfinále

Na počátku čtvrtfinále mezi Yellow Blockem a Velkou Moravou se už zdálo, že si favorité vzali poučení ze slabé soboty a brzo se dostali do vedení. V závěru utkání se však Velkomoravským podařilo srovnat výsledek v capu a musel rozhodovat až poslední bod. Favorité ve žlutých dresech se však na poslední chvíli probudili a semifinálovou účast zachránili. Prague Devils si bez větších potíží poradili s Pískem.

Semifinále

Čtyři favorité se tedy sešli před branami finále, sobotní výkony však s akciemi všech čtyřech týmů pořádně zamíchaly a postup nahoru byl zcela otevřený.

Tree Monkeys hned zpočátku udeřili na Yellow Block a přes dvě obrany vedli už 2:0 s možností skórovat na rozdíl 3 bodů. Třetí break se však již TM proměnit nepodařilo a YB se nakonec vrátil včas do utkání. YB si dokonce dokázal vzít poločas a poté odskočit až na 9:6. TM zápas ještě zdramatizovali, když přes dvě obrany srovnali na 9:9 a zápas dospěl do stavu 13:13. Yellow Block nyní byl již potřetí v situaci, kdy rozhodoval poslední bod a opět na útoku. A i do třetice se mu podařilo, i přes zahlášený a kontestovaný obranný faul, disk donést do zóny soupeře a v klíčovém utkání zvítězit 14:13.

Druhé semifinále nabídlo obdobný průběh. Devils získali drobný náskok, který v průběhu utkání zmizel. Ke konci 70 minutové bitvy zabrali FUJ v obraně a dosáhli taktéž vyrovnaného stavu, který musel rozhodnout až poslední útok, který patřil až do konce obhájcům titulu - Prague Devils.

O třetí místo si tedy zahráli vítězové sobotních skupin. Bronz si za výhru 12:9 odvezli Tree Monkeys.

Finále

Prague Devils hned na začátku finále prožili zřejmě drobné deja-vu, když brzo prohrávali o 3 body, tak jako v sobotním utkání ve skupině. Touha pokračovat v dlouhé sérii prvenství, zesílená o vědomí, že PD Women již zlato mají, však dala PD sílu k návratu a v poslední třetině utkání to byli hráči Yellow Blocku, kteří dotahovali.

Zápas už spěl k posledním bodu 10:10, YB však překvapivě snadno ztratil útok a tak místo velkého dramatu bylo skóre náhle 11:9. Dlouhý výhoz Prague Devils ještě stihl v zóně před chytajícím Jan "Kačerrem" Novákem lehce zaplavat a disk tak přistál pro PD v ideální pozici, v rohu soupeřovy zóny. Ďábelská obrana, motivována všudypřítomným voláním "Callahan", smažila handlery YB v rohu vlastní zóny. Situace se zdála beznadějnou, když Lukáš "Pirát" Barborik při stání "8" uklouzl a při stání "9" ležel bezmocně na zemi. Způsobem Deus ex machina však situaci vyřešil z leže hozením scooberu do prostoru několik metrů před zónou, kde se disk snesl do rukou ve žlutém dresu. Ani excelentní řešení zdánlivě bezvýchodné situace však nezachránilo YB, který brzo útok ztratil a Prague Devils o několik málo vteřin již vytvářeli vlastní valnou hromadu ve žluté zóně.

Spirit of the Game

Cenu Spirit of the Game si v openu odvezli FUJ s bezpečně nejvyšším průměrným skóre 13. Potvrdili tak dobré spiritové hodnocení z kvalifikací. Stabilní hodnocení v horní části spiritové tabulky si ze čtyř nejlepších týmů této sezóny drží také Tree Monkeys, stejně tak Prague Devils často aspirují na cenu Spirit of the Game, s výjimkou tohoto turnaje. Yellow Block naopak poměrně spolehlivě obsahuje dolní, až nejnižší příčky hodnocení Spirit of the Game.
Pořadí open
 1. Prague Devils
 2. Yellow Block
 3. Tree Monkeys A
 4. FUJ
 5. PeaceEgg
 6. Velká Morava
 7. Figursky Slonů
 8. Prague 7
 9. 3SB
 10. Tree Monkeys B
 11. Atruc

Spirit of the Game - open
 1. FUJ - 13
 2. Figurky Slonů - 12
 3. Velká Morava - 11,67
 4. Tree Monkeys A - 11,33
 5. Atruc - 11,25
 6. 3SB - 11
 7. PeaceEgg - 10,75
 8. Tree Monkeys B - 9,75
 9. Prague Devils - 9,5
 10. Prague 7 - 9
 11. Yellow Block - 9

Women

V kategorii women nastoupilo ve dvou tříčlenných skupinách šest týmů, medaile ale nakonec braly pouze týmy ze skupiny X. Z ní rovnou do semifinále z prvního místa postoupily PD. Skupinu Y vyhrály FUJ, které zdolaly nejprve bez boje PeaceEgg a potom podstatně dramatičtěji Yellow Block. Většina holek z týmu PeaceEggu zaskakovala v open týmu Atruců, který oslaben jednou svatbou v týmu přijel jen v šesti mužích. Ve vedru, jaké panovalo, to byl docela obdivuhodný výkon.

Následovaly baráže, díky kterým se i poslední ve skupině mohly ještě vyšvihnout nahoru. A to se podařilo Moravě, která porazila bez dvojčat hrající Yellow Block. 7 Opic zápas s PeaceEggem zvládly.

V semifinále proti sobě nastoupila Morava proti PD a 7 Opic proti FUJ. V překvapivě těsném zápase 7 Opic ovládlo až závěr zápasu a zamířilo do finále vyzvat znovu Prague Devils. Ty však zůstaly neporaženy a po pěti letech staly mistryněmi republiky. Zápas o třetí místo bez problémů zvládla Velká Morava.

Pořadí ženy
 1. Prague Devils
 2. 7 Opic
 3. Velká Morava
 4. FUJ
 5. Yellow Block
 6. PeaceEgg
Spirit of the game - ženy
 1. 7 Opic - 12,4
 2. Velká Morava - 12
 3. Yellow Block - 10,75
 4. FUJ - 10
 5. PeaceEgg - 9,75
 6. Prague Devils - 9,25

Autor: Redakce, 29. 6. 2012
Poslat odkaz na e-mail