spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Ohlédnutí za českou ligou II

ČAF
Původně jsem chtěl spíše jen graficky zpracovat vývoj české ligy, ale jak jsem začal šťourat v dávných turnajích a dávných časech, narazil jsem na spoustu pozoruhodných věcí, a tak se mi téma článku značně rozšířilo. Zajímaly mě počátky nejstarších českých týmů, zajímaly mě výsledky české ligy a zajímal mě vývoj počtu hráčů frisbee. Postupně se s vámi podělím o to, co jsem zjistil.

Kvíz

Vyzkoušejte si, co o historii a současnosti českého frisbee vlastně víte! Stáhněte si kvíz, správné odpovědi dole pod článkem.

rozhovory

Než si přečtete rozhovory o tom, jak vznikly některé nejdéle existující české týmy, doporučuji přečíst si aspoň první tři odstavce z historie frisbee na stránkách ČALDu. Zde se vlastně dovídáte, jak vznikl tým Prague Devils. Dále jsou rozhovory o počátcích týmů 3SB, Terrible Monkeys a Prague Lions.
 
O počátcích 3SB s Davídkem

3SB

vyšlo 4.11.
tm.gif

Terrible Monkeys

vyšlo 5.11.
Prague Lions


vyšlo 6.11.
 

Grafy

Jak vypadala česká frisbee scéna před pěti, deseti či patnácti lety? Zanikly či vznikly nějaké dobré týmy? Před dvěma lety napsal Héřa článek, ve kterém jsem nalezl spoustu dat a výsledků českých ligových turnajů. Z oněch dat jsem vytvořil následující graf, na kterém je krásně vidět vývoj českých týmů (vybral jsem jen ty, které existovaly nejméně 7 let nebo mají v současnosti velkou aktivitu).
Přehled umístění týmů v české lize

Komentář:

Mezi nejstarší a nejdéle fungující týmy patří Prague Devils, 3SB a Terrible Monkeys (od roku 94). Těsně za nimi jsou Pražská sedma, Žlutá zimnice, Fuj a Atrofované ruce.
Pro mladé hráče možná zůstává zahalen tajemstvím pojem Prague Lions – nejúspěšnější tým 90. let.
Oproti tomu týmy jako PeaceEgg, Velká morava, Východní blok, Figurky Slonů, Kulatá Šachovnice…jsou současným hráčům dobře známy. Jsou to relativně nové týmy, jejichž čas možná teprve přijde.

Další otázkou, kterou si někdy kladu, je, jaký je celkový vývoj frisbee v České republice a zda počet hráčů roste či klesá. Z Héřova článku a archivu ČALDu jsem dal dohromady následující graf.
Vývoj počtu registrovaných hráčů
Přehled počtu týmů na venkovních mistrovstvích
Tak doufám, že jste se stejně jako já dozvěděli něco nového o počátcích frisbee v Čechách, že jste zjistili, které jsou historicky nejúspěšnější týmy, a že vývoj frisbee se ubírá tím správným směrem, totiž že roste členská základna a počet aktivních týmů.

Správné odpovědi kvízu: 1.b,c,d; 2.b; 3.c; 4.b,c,d; 5.a,b,c; 6.b; 7.c; 8.d; 9.a; 10.c.
Fotky a obrázky poskytl Dejf a archiv Pasti.

Autor: Vojta (FUJ), 3. 11. 2011
Poslat odkaz na e-mail