spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

První boj o perníkového draka rozezvučel halu VUT

foto: Konop
Po několika úspěšných akcích zaměřených především na rekreační nebo amatérské hráče se UFB pustilo do svého zatím největšího počinu. Turnaj pro méně pokročilé nebo začínající hráče (anti)Dračí líheň si hned v prvním ročníku mohl připsat mezinárodní účast, skvělou atmosféru, nervydrásající finálový zápas, při kterém fandila celá hala, a bohužel též jeden příjezd sanitky a dva vážněji zraněné účastníky.

Halový turnaj, který svou legendou navazuje na příběh o brněnském drakobijci, byl skutečně prodchnut rytířskou atmosférou. Spirit of the game poletoval nad hřišti v podobě samozřejmé součásti hry stejně jako disky. Hráči dřeli naplno, aby ukázali, co v nich je, nebo případně objevili, co by v nich mohlo být. Diváci se nenechali zahanbit a pokud se zápas zrovna vyvíjel napínavě, hlasitě povzbuzovali. Pokud doplním, že organizátoři vše připravili k naprosté spokojenosti, chyběla snad už jen princezna s bílým kapesníčkem a drak z průchodu u brněnské radnice.

Zápasy ve skupině měly otestovat formu všech mužstev. I když nerozhodovaly o vyřazení, díky křížovému systému šlo o to, uhrát si pro čtvrtfinále co nejlepšího soupeře. Ve skupině A se na nejslabší článek z druhé poloviny týmů mohla těšit ostravská Jelita. Obráceně pak proti čtvrtému z áčka nastoupil Kus Plastu Senica. Poslední jmenovaný se však se zlým překvapením potázal, když jej olomoucká sekce Velké Moravy výsledkem 10:8 nečekaně odeslala do spodní části tabulky. V semifinále obrozený olomoucký tým svedl těžký boj se Špačincema, ze kterého i díky nešťastnému zranění odešel o bod poražen. Svůj postup si ve čtvrtfinále proti VM Brno pohlídali Mosquito Attack, kteří v dalším kole vyřazovacích zápasů rovněž s jistotou vyřadili i Jelita. O finalistech tak bylo rozhodnuto, avšak o post vítěze se měl ještě svést urputný boj.

Semifinálová utkání si bohužel vybrala krutou daň v podobě dvou vážných zranění. Nejprve koleno Antala z ostravského týmu neuneslo doskok a setkání s padajícím hráčem z Mosquito, přičemž zavolaná sanitka rovnou odvážela i o pár minut později se zranivšího Miguela vedoucího Olomouc, který si rovněž při dopadu pravděpodobně natrhl vazy v kotníku. Oběma lze jen popřát rychlou rekonvalescenci, pevné nervy a hodně štěstí.

Když zdravotníci vyklidili halu a odehrála se rovněž zajímavá utkání o sedmé a páté místo, mohly nastoupit první čtyři týmy a poprat se o medailová umístění. Olomouc už bez svého matadora nedokázala příliš vzdorovat a podlehla Jelitům vysokým rozdílem 13:3. Na druhém hřišti se však odehrálo téměř antické drama s několika zásadními zvraty.
dracilihen_doclanku2.jpg
U.F.O. Špačince se zjevně nemínilo nechat zahanbit druhou porážkou a jeho hráči na hřiště vlétli s nasazením tajfunu, aby Mosquito Attack i s úroky vrátili jejich jednobodové vítězství ze skupiny. Překvapení komáři záhy prohrávali 5:1 a zdálo se, že první titul z (anti)Dračí líhně poputuje na Slovensko. Přílišná jednoznačnost takového začátku zápasu si ale žádala zdramatizování. Mosquito Attack se odmítli smířit s výpraskem a bod po bodu, obranu za obranou začali dotahovat. Než se Špačince vzpamatovaly, bylo vyrovnáno a do konce třiceti minut vyměřených každému zápasu se brněnským dokonce podařilo vybojovat těsné vedení. Pravidla turnaje určovala, že pokud je při konci zápasu stav skóre pouze o jeden bod, dohrává se. Tak U.F.O. dostalo příležitost napravit své pochybení. Drop Moskytů před vlastní zónou a jistý útok soupeře připravily bouřlivě povzbuzujícím divákům závěrečnou lahůdku. Stav 9:9, MA Brno má útok a kdo dá bod, vyhrál. Vzduchem těžkým, že by se dal krájet, putoval disk z ruky do ruky a trpělivě se posouval směrem k zóně U.F.O. Předposlední rychlá přihrávka, roztřepotaný over a Špačince, které nedokázaly využít krásný nástup do zápasu, končí druhé, zatímco Mosquito Attack si otlučeniny z obranných rybiček mohou jít léčit s pocitem vítězů.

Po tomto finále, kterému diváci připravili fantastickou atmosféru, následovalo závěrečné vyhlášení, při kterém organizátoři rozdali perníkové medaile a ostravská Jelita převzala zaslouženě cenu pro nejspiritovější tým. Doufejme, že UFB vydrží chuť pořádat podobné turnaje a příští klání si v ničem nezadá s úvodním ročníkem.

Celkové pořadí:

 1. Mosquito Attack (Brno)
 2. U.F.O. Špačince
 3. jELITA (Ostrava)
 4. Velká Morava Olomouc
 5. Velká Morava Brno
 6. Kus Plastu (Senica)
 7. Žďárské Pecky
 8. Lamy

Spirit of the game:

 1. jElita
 2. Mosquito Attack
 3. Velká Morava Brno
 4. Lamy
 5. Žďárské Pecky
 6. Kus Plastu
 7. Velká Morava Olomouc
 8. U.F.O. Špačince
foto: Konop

Autor: Indián (Mosquito Attack), 23. 11. 2011
Poslat odkaz na e-mail