spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

MČR Open & Women 2011: Série pokračují - šestý titul pro PD open, čtvrtý pro ŽZ women

Foto: Me2d (PD)
Kdy: 25. - 26. 6. 2011
Kde: Písek
Pořadatel: PeaceEgg
Kategorie: open, women
Startovné: 3000 Kč/tým, 150 Kč hráč

Sobota open - skupiny

Jedenáct týmů účastnících se finálového turnaje přineslo rozdělení týmů na první a druhou ligu v poměru 6:5. Našlapaná 1. liga ve dvou trojčlenných skupinách určila první účastníky semifinále. Obhájci titulu Prague Devils, stejně tak druhý nasazený tým FUJ, prošli skupinou bez větších potíží.

Třetí místo ve skupině poslalo do souboje o jistotu první ligy i pro neděli nejníže nasazené týmy: Východní blok a 3SB. Vyrovnané utkání, ve kterém měli většinou navrch hráči z Východních Čech, však dospělo až do rozhodujícího bodu za stavu 9:9. Již zřejmá únava obou týmů způsobila řadu turnoverů na obou stranách, nakonec se ale přiklonilo štěstí k Českým Budějovicím, které byly odměněny za velké nasazení v obraně Callahanem v zóně VB. Výsledný stav 10:9 tak poslal do baráže Východní blok. Druhá místa ve skupinách patřila Terrible Monkeys a Žluté zimnici a zajistila jim tak čtvrtfinálové utkání v neděli ráno.

Ve druhé lize zvítězil domácí PeaceEgg, kdy potvrdil kvalitní výkony i v napjatém utkání s Velkou Moravou. Za mohutné podpory domácího publika se pustil do lehce otřeseného Východní bloku. Po vcelku jednoznačném vývoji dokázal písecký tým postoupit přes VB do první ligy.

Neděle open - vyřazovací část

Do dvou čtvrtfinále, která určovala semifinálové soupeře pro vítěze skupin (FUJ, PD), nastoupily dvojice Žlutá zimnice vs. PeaceEgg a Terrible Monkeys vs. 3SB. V prvním čtvrtfinále sice tahal pražský tým za kratší konec, brzy se však vzpomatoval a domácí PeaceEgg dotáhl. Závěr již patřil Žluté zimnici.

Vítěze druhého čtvrtfinále bedlivě sledovali hráči týmu FUJ, neboť právě jeho měli vyzvat v semifinálovém duelu. Do ranního zápasu nastoupili mnohem zodpovědněji Terrible Monkeys a českobudějovický tým prohrával v poločase již 8:2. Zlepšená hra ve druhé části sice znamenala snížení rozdílu, ale na postupu "opic" se již nic nezměnilo.

Oba semifinálové duely nabídly zajímavé ultimate. Nejdříve Žlutá zimnice dominovala nad Prague Devils, snad díky rannímu čtvrtfinále a větší rozehranosti. Obhájci titulu se však stihli na poslední chvíli probudit a skóre otočit ve svůj prospěch. V závěru se ještě Zimnice dokázala přibližit na rozdíl dvou bodů, PD však překvapení nepřipustili.

Loňští finalisté, Terrible Monkeys, si museli ve druhém semifinále nechat rychle zajít chuť na opětovnou účast ve finále. Pražští FUJ do semifinále nastoupili s obětavou obranou a perfektním útokem a vytvořili si rychle náskok 4:1. Tříbodový náskok i přes mírné přibližení TM již nepustili a v závěru ještě několik bodů díky lehce zbytečným chybám TM několik bodů přidali. Po čtyřech letech se tak i FUJ těšili na finále.

Zápas o bronzovou medaili asi po čtvrthodině hry převzali do opičích pracek Terrible Monkeys. A i přes závěrečný tlak Zimnice, která dokázala srovnat dvěma body na 7:7, si Monkeys vybojovali v posledním bodě vítězstvím 8:7 bronzové medaile, stejně jako před dvěma lety.

Finále OPEN

O vyrovnanosti obou týmů nebylo dle výsledků v kvalifikacích a během tohoto turnaje sporu. V obecenstvu převládala převážně "FUJácká" nálada, výměnu na postu mistra kategorie open by většina přivítala. Čekal se však naprosto vyrovnaný duel, ve kterém mohla rozhodnout jediná chyba.

Hned první bod po mohutném výhozu FUJ předvedli PD zaváhání v útoku a totéž zopakovali v následujícím bodě. Stav 2:0 pro FUJ dával tušit, že se můžeme těšit na přerušení série vítězství Prague Devils. PD se však rozhodně nevzdali. Začal urputný boj o každou přihrávku, Devils přestali dělat nevynucené chyby a diváci byli svědky vyrovaného zápasu.

Konec času nastal za stavu 10:8 pro FUJ při útoku PD. Chybu však vrátili a PD skórovali na 9:10, což znamenalo hru do 11 bodů a nutnost PD minimálně dvakrát ubránit útok FUJ.

V posledních dvou bodech se projevila ještě stále o trochu menší schopnost dotáhnout vyhrocené utkání do vítězného konce u mladých FUJů. Nejprve nechali Devils po nevydařené dlouhé přihrávce přejít do útoku a vyrovnat skóre na 10:10, aby v posledním bodě utkání nezvládli první přihrávku po výhozu. Nabídnutou šanci několik metrů od zóny zkušení Devils poklidným útokem využili a mohli začít mohutně slavit šesté vítězství v řadě.

Kategorie Women

Mistrovství republiky v ženské kategorii se letos poprvé hrálo v sedmi lidech na lajně a podařilo se na ně porůznu poskládat šest týmů. Do finále se kromě favorita Žluté zimnice probojovala Velká Morava, když si bez problémů poradila se všemi ostatními týmy. Potrápit Zimnici se jí však nepodařilo. Větší drama se konalo v zápase o třetí místo, kde po skončení času ukazovalo počítadlo skóre 7:7 a po několika turnoverech v posledním bodě dosáhla na vítězství nad PD Komba ušatá.

Pořadí open

 1. Prague Devils (Praha)
 2. FUJ (Praha)
 3. Terrible Monkeys (Praha)
 4. Žlutá zimnice (Praha)
 5. PeaceEgg (Písek)
 6. 3SB (České Budějovice)
 7. Východní blok (Východní Čechy)
 8. Velká Morava
 9. Figurky slonů (Říčany u Prahy)
 10. Atruc (Plzeň)
 11. Pražská 7 (Praha)
Spirit of the Game: Velká Morava

Pořadí women

 1. Žlutá zimnice (Praha)
 2. Velká Morava (Brno, Olomouc)
 3. Komba ušatá (Praha)
 4. Prague Devils (Praha)
 5. Východní blok (Hradec Králové, České Budějovice, Říčany, Slatiňany)
 6. PeaceEgg+Atruc (Písek, Plzeň)
Spirit of the Game: Prague Devils
foto: Bára Jarníková (FUJ)

Autor: Redakce, 28. 6. 2011
Poslat odkaz na e-mail