spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Skautské frisbee

Není tomu tak dávno, kdy se na halovém turnaji v Ústí nad Labem vyskytl tým Létající Žába. Není to náhoda, proč se právě dva týmy z východních Čech daly dohromady pro turnaj v Ultimate a dlouhou cestu, která k tomu vedla, se dozvíte dále.

První myšlenky

V létě roku 2004 vznikla v Hradci Králové myšlenka na uspořádání skautského turnaje ve "frisbee" - Scout Frisbee Cup. Proč právě ve frisbee? Létající talíř se vyskytl jenom na pár skautských schůzkách jako doplněk, ale nic dalšího. Prostě další sportovní hra. Pak ale vyšlo najevo, že je nějaký "Spirit", a že se hraje bez rozhodčích a hráči hrají fér. Právě tento fakt byl nepochybně hlavním impulsem, proč se této hře věnovat víc. Když se dělá nějaká skautská akce, většinou není problém naplnit kapacitu, ani u sportovních akcí. Jenže frisbee ... frisbee jako hru nikdo nezná. Jako datum byl zvolen první listopadový víkend a tak byly dva měsíce na to, přilákat aspoň 6 týmů.

SFC 2004 - první turnaj

První tým, z Prahy, se ozval koncem září a ještě se strachoval (přihláška šla poštou asi 10 dní), zda byl přijat, zda se vešel do kapacity. Život by byl bez těchto vtipných situací nudný. Nakonec se povedlo získat celkem 6 týmů, 4 pražské, jeden z Moravské Třebové a domácí, pro turnaj ve hře, kterou půlka lidí nikdy pořádně nehrála. Včetně pořadatelů. O čemž svědčí to, že první kontakt s opravdovým Ultimate získali na HH Cupu týden před turnajem. Velký královehradecký městský park se stal svědkem něčeho, co ještě asi dlouho neuvidí.

Počasí dávalo znát, že je začátek listopadu a byla docela zima, ale ještě bude hůř. V sobotu odpoledne začalo pršet a ti, kteří neměli kopačky (asi polovina lidí), se mohli jít normálně klouzat. Celému turnaji jasně vévodil tým Záře, ve kterém hráli tehdy mladí hráči z týmu FUJ, dnešní základ ambiciózního týmu. Výsledky Záře byly asi 10:2, 12:1 apod. Finále bylo další exhibicí, kdy porazili skauty ze Zbraslavi podobným rozdílem. Domácí Borci, ranný základ dnešního Létajícího Cirkusu se umístil na 3.místě. Úroveň hry byla velice nízko. No ještě o kousek níž, než vás teď napadlo. V průběhu týdne byl park již pokryt sněhem...

Netrvalo dlouho a skauti se sešli opět, tentokrát koncem května 2005 v Praze na Letenské pláni na jeden den, aby na Scout Frisbee Tournamentu pod vedením Záře zopakovali velké úspěchy s diskem. Na turnaji opět zvítězila Záře, ale kvalita hry byla již o třídu vyšší než na podzim. Účast byla 5 týmů.

Rok 2005 s diskem podruhé, nyní i v Praze

Pro velký úspěch se v Hradci Králové navázalo na pražský turnaj a na již lepším místě s kvalitnějším povrchem a dokonalým počasím Babího léta se na Scout Frisbee Cupu 2005 utkalo již 9 týmů z celé republiky. Nejvzdálenějším účastníkem byly hráčky z Prostějova - Netopýři. V neděli turnaj navštívili hráči z týmu BOA. Na tomto turnaji poprvé a zatím naposled byla Záře poražena alespoň ve skupině domácím týmem, tehdy pod názvem Bílý Hranostaj, ale již ve složení, jako je známý Létající Cirkus. Finále si však pražští skauti nenechali pokazit a obhájili první místo.

Začátek června 2006 opět na Letenské pláni létaly disky a hrálo se i celý víkend. Bohužel, počasí příliš nevyšlo hlavně v nedělní části a semifinále i finále se hrálo za deště, což se podepsalo na celé hře. Účastníky finále si každý jistě domyslí, stejně tak výsledek. Narozdíl od předchozích turnajů však již bylo finále vyrovnané, stejně tak nadcházející roky.

Třetí ročník na hřišti

Třetí Scout Frisbee Cup 2006 byl ve velkém stylu na fotbalovém hřišti a vypadalo to na hodně týmů. Týden před turnajem jich bylo přihlášených 12, krásný počet. Protože by to bylo moc krásné, tak postupně týmy odpadávaly, až se do Hradce v září sjelo jen 7 týmů, což byla veliká škoda, ale i přesto se turnaj podařil a poprvé se ho účastnila Chlupatá žába ze Slatiňan, kousek od Chrasti u Chrudimi. Jako oživení akce a zároveň ukázka "jak se to má hrát" posloužila exhibice v sobotu po poledni, kdy skvělí hráči Ultimate týmů z Prahy přijeli do Hradce a předvedli oslňující hru. Největším překvapením turnaje byla právě Chlupatá žába, která, ač jako nováčci, předváděla neuvěřitelné výkony a to především po fyzické stránce. Nejzajímavější byla situace v semifinále, kdy domácí Létající cirkus (všímáte si již ustáleného názvu?) prohrával se Žábou v zápase na 30 minut asi deset minut před koncem 7:3 a vůbec nevěděl, která bije. Nakonec si však domácí uvědomili, kolik uhodilo a do finále se Září (s kým jiným) nastoupili s chutí vyhrát. Výsledek 8:7 pro Záři však nechal Létající Cirkus dál jen "slintat" po prvenství.

Série turnajů pokračovala v Praze místo na Letné na Ladronce. Přibyly týmy, název jednoho z nich "Nadoraz" plně odpovídal tomu s jakým nasazením a v jakém počtu (malém) hráli. Turnaj byl opět jednodenní, ale přesto stál za to a finále přineslo vytrvalý boj Létajícího cirkusu s domácí Září, ve kterém nakonec těsně zvítězil tým ... Záře. Po skončení turnaje a báječných dortech za umístění akce pokračovala ve formě párty doma u Míši Čakrtové.

Skautská juniorská reprezentace

O prázdninách si na EUC 2007 zahrálo za juniorskou reprezentaci celkem 11 skautů - dva hráči z Létajícího Cirkusu (Lukáš Barborik - Pirát, Tereza Kulichová - Tereska), 5 hvězd ze Záře (Vojta Prušák, Daniel Ryšavý - Xao,Daniel Jarolím - Blesk, Josef Bělohradský - Pepík, Hana Bělohradská - Klíště) a Matěj Kříž, nyní hráč FUJů, jinak vedoucí skautského týmu ze Zbraslavi. Skautskou část týmů doplnili 3 písečtí skauti (Tomáš Němeček, Jiří Boček - Jura, Lenka Valentová). Skauti tak tvořili polovinu úspěšného mladého týmu.

SFC 2007

Zatím posledním turnajem byl Scout Frisbee Cup 2007, na stejném místě jako loni a nakonec i se stejným počtem týmů. Objevily se dva týmy nové, ale zase některé už nepřijely a některé už zřejmě nikdy nepřijedou. Třeba holky z Prostějova se po SFC 2005 účastnily ještě jednoho turnaje v Praze, na SFC 2006 do Hradce na hřiště už ale nedorazily. I přes nižší počet týmů, než by bylo vhodné, patří z hlediska herní úrovně poslední turnaj jistě k nejzdařilejším. Tentokrát přes polední horko nebyla exhibice, zato byl zvolen miniturnaj ve hře Double disc court, v kuloárech známější pod názvem "pičky". 16 týmů o dvou hráčích vyřazovacím systémem se dralo k prvenství. Hned na začátku se nechali vyřadit domácí Pirát & Kačer mladými skauty (Skřet & Matouš) ze Záře (jmenovaní domácí dodnes pořádně nechápou, jak se to stalo). DDC vyhrál minitým Pěstební dělnice (Blesk & Pepík ze Záře). Zatím vždy vítězný tým tak získal double, když ve finále otočil krátce před koncem zápas, ve kterém Létající cirkus držel vedení po velkou část hry. Pražští skauti ukázali zkušenost a mladší generace Záře se také ukázala ve velice dobrém světle. Tým z Jilemnice posílili tři hráči z ThreeBones.

A co dál?

7.června se těšíme, že se na Ladronku přijde podívat i někdo z pražských hráčů povzbudit mladé skauty, aby vznikaly další týmy, jako je Létající Cirkus či Chlupatá Žába. A v září 2008 se jistě sejdem "U Negra" v Hradci Králové na hamburgeru, nejlíp na "devět á".

Fotogalerie

A jako důkaz toho všeho tu jsou nějaké fotky:
SFC 2005: http://galerie.albumfotek.cz/2355/ (různí autoři)
SFC 2006: http://galerie.albumfotek.cz/4984/(různí autoři)
SFC 2007: http://ipock.rajce.idnes.cz/Skaut-SFC_2007/ (Marek Jedlinský)
SFT 2007: http://vzrusin.rajce.idnes.cz/Foto_SFT_internet/ (Vojtěch Prušák)

Jiří Voseček - Kačer

Autor: Jiří Voseček (redakce), 2. 4. 2008
Poslat odkaz na e-mail