spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Twins - Dvojčata

DVOJČATA Z RODINY HRADECKÝCH (22. 2. 1984), JANA A MARTINA, dohromady MARIANA, jak se jim někdy říká. Nerozlučná dvojice, která své dvojčecí geny nezapře – společně studují ČZU, společně mění image, společně budou trávit prázdniny učením na státnici a společně touží po životě věčných studentek. Od roku 2005 prohánějí v barvách Žluté zimnice kulatou věc jménem frisbee.


Jana Hradecká

Kdy jste se sestrou objevily frisbee ultimate? Co vás k němu přivedlo?
K frisbee jsme přišly obě asi před 3 roky, když mě spolužák Krisztián pozval na turnaj pro nováčky. Abych si tam neudělala ostudu sama, přitáhla jsem i Martinu. Tento turnaj byl vskutku mimořádným zážitkem, neboť v průběhu celého turnaje jsem se disku dotkla jen jednou a to po mém zásahu ještě skončil na zemi. Po této zkušenosti jsem byla rozhodnutá, že frisbee nebude sport pro mě. Ale Martině se nějak zalíbil a začala chodit na tréninky. Nemohla jsem dopustit, aby dělala něco, co já ne, tak jsem začala chodit taky. Dá se říci, že nebýt mě, Martina frisbee nehraje. A nebýt Martiny, nehrajeme frisbee ani jedna.
marijana5.jpgKterým sportům jsi se věnovala předtím?
Provozovala jsem spoustu sportů - gaučing, ležing… i teď se k nim ráda vracím (a že jsem v nich fakt dobrá). Ale taky volejbal, který už jsem skoro zapomněla.

Na který turnaj v ultimate nejradši vzpomínáš?
Nejraději vzpomínám na Rimini v minulém roce. Byl to můj první velký plážový turnaj a bylo to tam vážně super. Počasí se nemohlo vydařit lépe, krásně svítilo sluníčko, všichni jsme si spálili ksichty, no prostě jedna báseň. Hra byla taky super, do písku se ryby skákaly jak do peřinky, 4 dny hry a celkem dost zápasů za den, takže jsem si nemohla stěžovat, že si tam nezahraju. Doufám, že tenhle zážitek trumfne Francie.

Vyhovuje ti víc hra v mixu nebo v ženách?
Rozhodně v mixu. Ráda hraju s klukama, víc mě to baví. Každý chlap mě dokáže prohnat na dlouhou, případně až do autu. Kluci jsou ve hře velkou oporou, můžu se více rozohnit a nějakej borec ten můj zához vždycky chytí. Ale na druhou stranu, kluci se taky někdy dokážou dost rozvášnit a ten disk do zóny poslat mnohdy až neuvěřitelným způsobem a my holky si pak zvedáme sebevědomí na rybkách, který tam pro kluky házíme.

Co poradíš začínajícím hráčům, aby se tak rychle vyšvihli mezi hráčskou špičku, jako vy dvě?
No, každopádně chodit co nejvíc na tréninky, bez nich to prostě nejde, a co nejvíc si ve volném čase házet. V tom jsme s Martinou měly asi velkou výhodu, že jsme si spolu mohly házet i mimo tréninky. Dost důležitý je i výběr týmu. My jsme měly to štěstí, že jsme se dostaly zrovna do Zimnice, kde jsou kvalitní hráči a mohly jsme ledacos odkoukat.

Nedávno se jeden nejmenovaný hráč nechal slyšet, že dvojčata nebudou mít brzo jako handlerky konkurenci. Souhlasí to?
No, já u toho nebyla, ale myslím, že když už, tak spíš později než brzo. Ale to bych musela hodně dřít.

Jaký je tvůj nejoblíbenější hod?
Forehand a scoober, i když jsem ho ve hře ještě nepoužila. Moc se mi ale líbí.

Co by podle tebe měla Martina zlepšit ve hře?
Vztahy s Melounem.

Vydáváš se někdy za Martinu? Vzpomeneš si, kolik lidí ti už sedlo na lep?
Kdykoliv to situace dovolí. No, na lep mi sedlo asi 40 revizorů a spousta kamarádů od Martiny ze školy. Ale to spíš proto, že mě nebaví vysvětlovat, že jsem Jana a ne Martina. Chvíli si pokecám a pak si užívám ten výraz, když při loučení řeknu, že Martině všechno vyřídím.

I na frisbee se ještě najdou lidé, kteří mají problém vás rozeznat. Čeho si mají všímat, aby z Jany nedělali Martinu a naopak?
No, nic jiného než číslo na dresu mě nenapadá. Tak to prostě nechte, jak to je. Nám vážně nevadí, že si nás pletete, ba naopak, my si to dost užíváme.

Jaký typ kluka se líbí tvé sestře? Čím si kluk získá její sympatie?
No, vzhledově je to dost těžké popsat, to se dost různí. Jí jde spíš o vtip a inteligenci. Martině dost vadí hloupý lidi, protože ona je chytrá jak rádio.

Proč tak často měníte image? A proč vždy stejně?
Zas tak často to snad není, ne? A myslím, že tu image spíš měním já, teda když nepočítám rasty, který si děláme vždycky spolu, a že to je fuška.

Za co nejvíc utrácíš a proč?
Samozřejmě za frisbee, protože bez něj bych nemohla žít.

Vadilo ti někdy, že máš dvojče?
To, že mám dvojče, mi nikdy nevadilo, ale to, že je to Martina, to už snáším hůř. Někdy bych ji zabila. Ale kdybych ji neměla, tak bych se asi dost nudila.

Která z vás má hlavní slovo?
Martina by řekla, že je to ona, protože je starší a větší, ale není to pravda. To říká všude, aby sama sebe přesvědčila, že je to pravda.

Většina čtenářů asi neví, že máte ještě starší sestru. Proč jste ji do frisbee ještě neuvrtaly?
My jsme se strašně snažily, ale ono ji to fakt strašně nebaví. Nedá si vysvětlit, že kdyby jela na turnaj, tak si tenhle úžasnej sport oblíbí. Ona je skoro úplnej opak nás dvou, má jiné zájmy.

Studuješ informatiku na ČZU. Podle čeho jsi obor vybírala? V čem ti vyhovuje?
Důvodů je víc. Jednak jsem chtěla obor, který bude co nejdál od předmětů jako je psychologie, sociologie a takovýhle kraviny, který mě strašně nuděj a pak mě dost bavila matika a chtěla jsem se trochu sžít s počítačem, což se mi asi taky úplně nepovedlo. V magistru chci přestoupit na systémové inženýrství, protože tam je víc statistiky a jiných kvantitativních metod, což mě docela baví.

Co máš v plánu dělat po škole?

Ani nevím, já bych nejraději furt studovala. Ale určitě budu hrát frisbee, teda, jestli se do té doby někde nerozbiju.


Martina Hradecká

Čím tě frisbee přitahuje?
Vším! Zaházím si, zaběhám, a když se chci pořadně vyblbnout, tak si skočím pár rybek nebo se někdy sem tam přihodí nějaká ta srážka…no prostě ve frisbee je o zábavu postaráno. A když vynechám tu herní stránku, tak ve frisbee je super kolektiv a strašná prča. Na turnajích jsou fajn ty večerní párty a pivní závody. Pro mě je frisbee bezkonkurenční.

Kterým sportům jsi se věnovala předtím?
Předtím jsem závodně dělala lehkou atletiku, hlavně skok do výšky, do dálky a trojskok…a skok na lep…ale ten aktivně dělám doteď….:)

Kolik máš na kontě odehraných zápasů? Na který nejradši vzpomínáš?
Jeeeežíš…no tak to přesně nevím…ale zhruba bych to odhadla asi tak na 50-60…ale je to fakt hrubý odhad. A nejradši vzpomínám na Sandsplash 2005, můj první turnaj po opičárně. Měla jsem z toho docela strach - přece jenom jsem neměla skoro nic odehraného, jen pár tréninků se Žlutou zimnicí - ale skvěle jsem si tam zahrála. A byla tam super večeře a večer sranda…no prostě paráda!

Jak hodnotíš českou ligu ve srovnání se zahraničními turnaji?

Na zahraniční turnaje jezdím radši, protože tam je podle mě lepší úroveň a tudíž si líp zahraju a víc zamakám.

V Rimini jsi při jedné vyhrocené situaci prohlásila, že končíš s mixem a jdeš hrát za ženy. Co tě tak naštvalo?
Hra v písku je dost fyzicky náročná a když bod trvá nějakých 10 minut, je to už na kyslíkovou masku. V Rimini to pár kluků občas nesmyslně zahodilo několikrát za sebou. Nevím, jak ostatní, ale já na to koukala skoro se slzami v očích. Neříkám, že to holky nezahazovaly…. ale když jsme se po opětovně vybojovaném disku dohodli, že budeme hrát v klidu, a první přihrávka z rukou chlapa bylo neuvěřitelné cosi do zóny, byla jsem celkem zoufalá. Holky to většinou hned přihrály a nevymýšlely odvážný akce ve stylu protlačit disk dopředu za každou cenu a nejlíp rovnou do zóny, vítr nevítr.
Na druhou stranu, v mixu můžou být kluci oporou. V ženách záleží, víc než v mixu, na tom, jak hraju, a to se ze mě pak stává uzlíček nervů a hody, který normálně nepokazím, dokážu neuvěřitelně vylepšit… ale ke škodě týmu. Kdežto v mixu se iniciativy ujímají hlavně chlapci a já nemám naštěstí tolik možností na kreativní akce. V Rimini to byla jen taková chvilková slabost. S klukama hraju fakt ráda.

Jak vidíš budoucnost ženského ultimate v ČR? Hodláš se víc zapojit do rozvoje této kategorie?
No, abych pravdu řekla, já do toho moc nevidím, ale k rozvoji samozřejmě přispěji. Přece jenom jsem ženská. Mixu ale budu dávat vždycky přednost. I když mě kluci občas zloběj.

V čem ti vyhovuje hrát za Žlutou zimnici?

Super kolektiv, pohoda v týmu. A navíc, komu by vadilo hrát za jeden z nejlepších mixových týmů.

Někdy to na hřišti vře víc mezi hráči samotnými, než mezi ŽZ a soupeřem. Jak se s tím vyrovnáváš?
Jak kdy, podle nálady. Někdy si se všema zakřičím a upustím páru a někdy si toho prostě nevšímám. Taky záleží, kdo se hádky účastní.

Občas vedeš zimniční tréninky. Baví tě to, nebo je to jen znouzecnost?
Jasně, že mě to baví. Když vedu tréninky, můžu vybírat drily, který mám ráda. Ale abych pravdu řekla, radši bych to nechávala na někom zkušenějším. Navíc nemám takovou trpělivost s nováčky jako Kačer.

Byla bys v Zimnici ochotná respektovat jiného trenéra než je Ája, Kačer a Maloch?
Když skousnu zuby, tak Melouna. Určitě Jirku...Čupíta... Ale mám často vlastní hlavu.

Prozradíš nám jaké má Zimnice v této sezóně plány?
Neprozradím, protože to sama nevím. Samozřejmostí je makat, makat a makat. Tak to alespoň říkal Kačer.

Studujete obě na ČZU. Jak letos bude vypadat váš akademický tým. Věříte si na obhajobu titulu?
Bohužel, náš akademický tým bude ochuzen o dva nejlepší hráče, Áju a Melouna. Ale pořád budeme mít dostatek zkušených a dobrých hráčů, abychom mohli obhájit titul.


Co by podle tebe měla Jana zlepšit ve hře?
Forehandový banány do zóny a někdy chyty v zóně. Snad mě za to neukamenuje.


Vadilo ti někdy, že máš dvojče?
Čas od času mě to zlobí, ale je tu víc pro než proti.
marijana6.jpg

Která z vás má hlavní slovo?
Samozřejmě já, protože jsem starší, o celých 5 minut! Jana bude říkat, že má hlavní slovo ona, ale NEVĚŘTE JÍ!

Je sestra dobrá kuchařka?
Jasně, vodu na čaj umí uvařit výborně. To, co zatím uvařila, bylo dobrý. I když toho zatím nebylo moc. Kdyby měla doma z čeho vařit, tak by toho bylo víc…

Jaký typ kluka se líbí tvé sestře? Čím si kluk získá její sympatie?
No, já si myslím, že její sympatie si získá vtipem, šarmem, inteligencí a taky samozřejmě nějakým tím vzhledem.

Proč tak často měníte image? A proč vždy stejně?
Já osobně image moc často neměním. Blonďatý vlasy jsem měla vždycky, jen čas od času si nechám od Jany udělat rasty. Vzhledem k tomu, že je s tím fakt práce, chce je pak udělat taky.

Spolu se sestrou a s Ájou jste vyráběly ceny na YS2007, byly velmi povedené.
Děláte všechno spolu, nebo jsou zájmy, o které se nedělíte?

Když o tom tak přemýšlím, jediná věc, kterou Jana se mnou nedělala, je lehká atletika. Jinak jsme nerozlučná dvojka.

Co tě ještě baví kromě frisbee? Máš vůbec čas na další koníčky?
Baví mě plavání, volejbal, in-line brusle, kreslení. Nejvíc času mi samozřejmě zabere frisbee.

Radka (redakce), Kateřina Svobodová

Autor: Radka (redakce), Kateřina Svobodová, 2. 6. 2008
Poslat odkaz na e-mail

Další informace