spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Vzhůru dolů, k regionům

Připravovaná změna na sezonu 2018/2019

Nejde o systém na letošní halovou sezonu, ta se odehraje podle stávajícího systému ve všech kategoriích

Pomalu rosteme. Je to dobrá zpráva pro nás všechny, už trochu horší pro pořádání halové ligové sezony. Možná jste trochu překvapeni proč - hned vysvětlím: halový mixed bude mít letos téměř jistě už tři ligy, dle tzv. Vícestupňového systému. To znamená, že ČALD zajišťuje (formou spolupráce s jednotlivými pořadateli) teoreticky 3 finálové turnaje a ke každému z nich také turnaj kvalifikační. To je celkem šest turnajů.

Tuhle sezónu to budou zatím jen turnaje tři (finálové turnaje všech tří lig budou pořádány Atrucem naráz a kvalifikace o 3. ligu ještě nebude), ale třeba hned v další sezoně přibude kvalifikace o 3. ligu. Zároveň není jisté, zda Atruc bude bavit dělat tři ligy naráz i nadále.

Nejistota, kdy až do konce října nevíme, kolik týmů se do halové soutěže přihlásí - a kolik bude kvalifikačních a finálových turnajů - znesnadňuje pořádání halové sezony. Těžko se dopředu domlouvají haly a zároveň už letos byl velký problém sehnat pořadatele všech víkendových republikových kvalifikací o X. ligu.

Hala není priorita

Halová sezona není něco, na čem chce výkonná rada trávit spoustu času. Halová sezóna je skvělým místem pro start nových týmů, kdy na turnaj nemusí jet ve 14 hráčích. A stejně tak je optimálním místem pro zapojení se nováčků do týmu - zkušení hráči často halu vynechávají a noví hráči můžou mít víc prostoru na hřišti jak v A týmu, tak v B či C týmu.

A jak moc zábavné bude jezdit na víkendový kvalifikační turnaj o 3. ligu třeba přes 300 km, abyste si zahráli šest zápasů začátečnického ultimate a zase jeli 300 km zpátky? A "zabili" tím celý víkend? Ono nebude nic moc ani jet na kvalifikaci o 2. ligu do Českých Budějovic, pro mnohé výlet na mnoho hodin v případě auta, na půl dne při cestě vlakem. Nešlo by to řešit efektivněji?

Co tedy s halovým mixem, který už dosáhl počtu okolo 30 týmů? Je načase zkusit po 7 letech (nasazení Vícestupňového systému proběhlo v sezóně 2011/2012) změnu a postoupit dál - do regionů na sezónu 2018/2019. K regionálním kvalifikacím o finále 1. a 2. ligy. Otázka není, zda to udělat, ale jestli už je na to vhodný čas.

Jak bude vypadat regionální systém?

Dnes máme přibližně 20 oddílů, rozhodně ne rovnoměrně po celé republice a už vůbec ne ve všech krajích. 20 oddílů, respektive jejich přihlášené týmy na halovou sezónu 2017 kategorie mixed (a odhadované přihlášení na sezónu 2018) lze ale poměrně dobře rozdělit do 4 regionů. Pro názornost interaktivní mapa, do každého regionu spadá pět a více týmů.
  • Východočeský: 5-7 týmů
  • Jihozápad: 7 týmů
  • Morava: 8-9 týmů
  • Praha: 10 týmů

Každý ze 4 regionů si odehrává vlastní kvalifikaci, ve které má podle úspěchů týmů v minulých letech daný počet spotů do 1. a do 2. ligy. Východní ČechyJihozápad jsou zatím tak malé, že proběhne jednodenní kvalifikační turnaj. Praha si zase může odehrát kvalifikaci s přespáním doma. Morava je odehratelná taktéž za jeden den.

Každý region má svůj Koeficient, podle kterého je řazen a získává spoty na finále 1. a 2. ligy. Pokud se pro další sezónu nějaký Oddíl přesune do jiného regionu (vznikne nový Region), výsledky všech týmů Oddílu se budou počítat k novému Regionu (dojde k oslabení či posílení původního regionu).

Podrobný popis systému naleznete zde: http://bit.ly/2ytDXf0, včetně popisu výpočtu koeficientu regionu.

Přestupy: přestupní řád zůstane zachovaný tak, jak platí dnes pro Vícestupňový systém.

Jednodenní kvalifikace

Jednodenní turnaje mají řadu výhod: odpadají starosti s řešením přespání a jídla. Mnohem lépe se shání haly na jeden den místo celého víkendu. Klasické sportovní turnaje se často hrají pouze jednodenní, my jsme tak trochu výjimka daná dosavadní nutností cestovat přes celou republiku. Řada hráčů spíše pojede odehrát jednodenní turnaj a druhý den se bude věnovat rodině. Ať z pozice rodiče či potomka.
 

Jistota 1. ligy pouze pro dva týmy

Vítězové 1. a 2. ligy budou mít účast v 1. lize na další rok jistou. Oproti současnému stavu budou muset všichni ostatní o účast v elitě hrát. Regionální kvalifikaci si jistí postupující mohou odehrát, ale budou hrát mimo soutěž. Pokud se umístí mimo postupové místo, tým postoupí stejně, pokud se umístí na postupovém místě, region získává další spot.

Kdo se bude starat o kvalifikace?

Oddíly. Pověřený člen VR ČALD bude pouze zajišťovat nutnou koordinaci (kdy mají kvalifikační turnaje přibližně proběhnout - optimálně v jeden víkend, maximálně v rozmezí dvou víkendů) s jedním z Oddílů, který se bude pro další sezonu o Region starat. Pokud se v Regionu nenajde pořadatel kvalifikačního turnaje, region přijde o možnost hrát na finálovém turnaji. Mělo by být v zájmu jednotlivých oddílů, aby rozvoj ultimate v regionu probíhal (v nedávném dotazování, kam má směřovat práce ČALD, téměř všechny oddíly požadovaly rozvojové aktivity).

Co si slibujeme od změny systému?

  • Výraznou úsporu času a financí díky redukci cestování na kvalifikační turnaje
  • Snažší organizování halové sezony (postupně na tento model přejdou všechny kategorie), přenesení více zodpovědnosti na Oddíly
  • Snažší vstup nových týmů do české ligy - ligový turnaj proběhne v rámci regionu a bude výrazně dostupnější

Máte jiný názor, vhodný nápad?

Přesvědčte nás (VR ČALD), že ještě není vhodná chvíle pro přechod k regionálním kvalifikacím. Napište názor za svůj Oddíl, nejlépe na vr@cald.cz.
Napadá vás úprava připravovaného systému? Napište na jiri.vosecek@cald.cz.
 
P.S.:
Pamětníci si vzpomenou na jeden rok (sezóna 2011/2012), kdy se kvalifikace do halové kategorie mixed odehrávala na regiony Východ - Západ. Tehdy se ale nehrál Vícestupňový systém ligy a bylo to pouze přechodné řešení před sestavením funkčního systému na další léta.

Autor: za VR ČALD - Jiří Voseček, 9. 10. 2017
Poslat odkaz na e-mail