spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Zemřel vynálezce frisbee W. F. Morrison

(Praha, 15. 2. 2010) Muž, kterému je přisuzován vynález frisbee, Walter Fredrick Morrison, zemřel minulý týden, uvedla to agentura AP. Morrison pocházel z Richmondu v Utahu.

San Francisco Chronicle uvádí, že první inspirací pro Morrisonův výrobek byla jeho budoucí žena Lucile Nay, se kterou si roku 1937 během Dne Díkůvzdání na dvorku házel plechovým víčkem od kukuřice. Když se nakonec víčko promáčklo a ztratilo svoje letové vlastnosti, nahradili je duchapřítomně pekáčem na koláč (v USA se hodně využívá kulatá forma z tenkého plechu pozn. aut.), který štípli z kuchyně vynálezcovy matky.

Podle The Wall Street Journal dostal Morrison nápad svůj koníček zpeněžit, když mu neznámý kolemjdoucí nabídl čtvrťák za jeden z jeho tácků, když ho viděl, jak si s táckem hází na pláži.

Během II. světové války byl Morrison pilotem. Po návratu ze zajetí v Itálii se usadil v Californii a využil svých znalostí k výrobě disku s  lepšími letovými vlastnostmi. První plastový disk vznikl v roce 1948 a dostal jméno Flyin-Saucer. Později vyvinul novou formu na disk, další model vyzdobil obrázky planet sluneční soustavy a pojmenoval ho Pluto Platter.

Morrison si nechal design disku patentovat a protože jeho vynález nešel dobře na odbyt, v roce 1957 prodal licenci na jeho výrobu firmě Wham-O. Ta hračku přejmenovala na frisbee po pekařské firmě Frisbie Pie Company, jejíž tácky byly populární hračkou mezi studenty na univerzitách v Nové Anglii. Wham-O podle internetového portálu IBN k dnešnímu dni prodala více než 200 milionů frisbee.

Frisbee využívá jako náčiní řada sportů, kromě u nás rozšířeného ultimate, discgolfu a freestyle jsou to další disciplíny jako Double Disc Court, Discathlon a Guts.

Autor: RB, 17. 2. 2010
Poslat odkaz na e-mail