spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Zen throwing posune vaše házecí schopnosti - II. část

Zen Throwing II. část (foto carluzo)
Házejte hlavně mix forehandů, backhandů a dalších hodů, které běžně používáte ve hře. Doporučená vzdálenost je deset až třicet metrů od sebe (lépe řečeno vzdálenost, ze které dokážete hodit alespoň polovinu hodů). U některých cvičení se může vzdálenost změnit. V dobrém "zenovém tréninku" použijete zhruba polovinu cviků a zabere kolem 20 minut, pokud se na trénink opravdu soustředíte. Až si vyzkoušíte všechny cviky, pokračujte v těch, které vám připadají užitečné nebo náročné, a můžete ignorovat ty, které jsou nudné nebo vám připadají zbytečné. Kdyby vám některé ze cvičení nešlo, přeskočte jej a můžete se k němu vrátit později. Seznam cviků sepsaný níže platí obecně pro kompletní dlouhý trénink, ale můžete si jej přizpůsobit podle chuti.

#11 Throw Hard

Doba trvání: 1 minuta

Popis: Házejte co nejprudčeji a nejrychleji z jakékoliv vzdálenosti.

Cíl: První cíl je vytvořit plynulejší pohyb při házení dlouhých hodů. Případný špatný navyklý pohyb u těchto hodů se někdy sám odstraní tím, že se při rychlosti nestihne provést. Další cíl je zvyknout si na rychlé a prudké disky. Tady je vidět, že občas je lepší nechytit pár těžkých disků, než chytnout 100 % těch lehkých. Trénujte a uvidíte, že se zlepšíte v hodech ve větru a těžších chytech.

#12 Quiet Catches

Doba trvání: 1 minutu

Popis: Snažte se chytat disk co "nejtiššeji", dokonce i když letí opravdu rychle. Pokuste se eliminovat tleskání dlaní či plácání disku o část těla. :) Pomůže vám to při soustředění na chyt, navíc tak musíte natáhnout paže pro disk a nečekat, až do vás disk "narazí".

Vyšší level: Dělejte to stejně, ale s pár kroky navíc proti disku.

Cíl: Zlepšit chytací dovednost a naučit se chmatat po disku.

#13 Line Dancing

Doba trvání: 1 – 2 minuty

Popis: Rozkročte se a představte si, že je mezi vašima nohama čára. Těsně před chytnutím disku skočte na jednu stranu čáry.

Výšší level: Skočte na tu stranu, která je dále od letícího disku (na kterou to je méně pohodlné).

Nejvyšší level: Pří odhodu disku řekněte vašemu spoluhřáči, na kterou stranu má skočit.

Cíl: Vytvořit schopnost chytat disky blízko lajny ohraničující hřiště.

#14 Target Throwing

Doba trvání: 2 minuty

Popis: Váš spoluhráč zvedne ruku do jakékoliv výšky, což bude cíl. Snažte se ruku trefit. Pokud se nemůžete trefit, snažte se neminout cíl o větší vzdálenost než zhruba metr.

Cíl: Zlepšit přesnost házením na malý cíl. Také být schopný hodit na nebráněnou stranu spoluhráčova těla (držet disk dále od obránce).

#15 Late Eye Pickups

Doba trvání: 1 minutu

Popis: Otočte se zády ke spoluhráči. Jakmile vyhodí disk, v jedné třetině dráhy letu řekne "up", vy se otočíte a chytnete disk.

Vyšší level: Spoluhráč vám dá ještě méně času na chycení.

Cíl: Zlepšit schopnost číst disk a zrychlit reakci.

Chytání v těžké pozici nikomu neuškodí - Ondřej Bouška (foto carluzo)

#16 Full-Power Windups

Doba trvání: méně než 1 minutu

Popis: Napřáhněte se s diskem, jako byste chtěli hodit co nejdelší hod, ale hoďte pouze na 10 metrů. Snažte se hodit rovně, bez klepání disku.

Cíl: Otestovat a zlepšit účinnost a plynulost vašeho výhozu kombinací maximálního pohybu (= nápřah) s minimálně stabilním diskem (pomalým pohybem).

#17 Catch and Realease Long

Doba trvání: 2 minuty

Popis: Házejte a chytejte co nejrychleji na větší vzdálenost než při běžném rozhazování.

Vyšší level: Když chytnete disk, spoluhráč vám řekne, jesti máte hodit forehand nebo backhand.

Cíl: Rychlým házením zlepšit dlouhé hody. Tímto cvičením odstraníte pomalé pohyby ruky, které nemají využití ve hře, a přispěje to ke zlepšení dlouhých hodů a rychlosti házení. Pamatujte: krátší, rychlé a rychle hozené "dlouhé" jsou úspěšnější, než ty pomalejší a hozené pozdě.

#18 The Seth Game

Doba trvání: 2 minuty

Popis: Házejte hodně roztočené disky, které budou padat spoluhráčovi k nohám.

Vyšší level: Snažte se hodit tak, aby se váš spoluhráč musel pro disk nejen ohnout, ale i natáhnout do strany.

Cíl: Zlepšení hodů kontrolováním sklonu disku na konci hodu, který nejvíce ovlivňuje, kam disk poletí. Pokud při házení nekontrolujete sklon disku, budou vaše hody létat daleko od cíle. Pokud tohle zlepšíte, vaši spoluhráči nebudou mít problém číst disk.

#19 Off-leg Pivots

Doba trvání: 1–2 minuty

Popis: Nízko a rychle pivotujte nohou, kterou normálně nepivotujete (disk také držte v druhé ruce). Zkuste tři/čtyři série po 12–16 pivotech. U toho můžete naznačit či provést hod (to je zábavnější) nebo dělejte pivot alespoň minutu v kuse (náročnější, ale pokud si házíte velmi často, nezbytné).

Cíl: Ve hře mnohem více pivotujete na vaši "házecí" nohu, než na tu druhou. Tím vzniká nerovnováha, která může mít špatný vliv na váš běh nebo mít za následek až zranění. Tímto můžete sílu vaší "nehrající" nohy vyrovnat.

#20 Dishies

Doba trvání: 20 hodů

Popis: Házejte různé (push passy, forehandy, backhandy, levou rukou) ve vzdálenosti dvou metrů v různých výškách. Házet můžete skoro jakkoliv, hlavně aby se disk točil.

Vyšší level: Po chytu neměňte držení disku a rovnou ho opět odhoďte.

Cíl: Naučit se házet chytatelné hody na krátkou vzdálenost.

#21 Catch Revers

Doba trvání: 3–5 hodů

Popis: Po každém chycení disku se na něj podívejte a zastavte se, dokud se váš zrak nezačne soustředit na disk (napřiklád zaostří na nápis). Neházejte, dokud se na něj plně nesoustředíte (1–2 sekundy).

Cíl: Připomenout vašemu tělu, že se má soustředit na disk, dokud není bezpečně ve vašich rukou. Ve skutečnosti se na disk přestanete dívat, jakmile je půl metru od vás. Během sezóny přestáváte disky při chytání vnímat ve stále větší vzdálenosti od těla. Tohle cvičení vám pomůže obnovit soustředění na chyty.

Článek jsme s laskavým svolení převzali od Skyd magazine. Přeložil Jiří Zdvomka.


Autor: Ben Wiggins, 13. 11. 2014
Poslat odkaz na e-mail