spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Zen throwing posune vaše házecí schopnosti - I. část

Přinášíme překlad zajímavého článku ze Skyd Magazine. Ben Wiggins se v něm podělil o krátká cvičení na zlepšení hodů. Pod článkem najdete video, ze kterého cviky lépe pochopíte (projeďte si celý playlist).

Házejte hlavně mix forehandů, backhandů a dalších hodů, které běžně používáte ve hře. Doporučená vzdálenost je deset až třicet metrů od sebe (lépe řečeno vzdálenost, ze které dokážete hodit alespoň polovinu hodů). U některých cvičení se může vzdálenost změnit. V dobrém "zenovém tréninku" použijete zhruba polovinu cviků a zabere kolem 20 minut, pokud se na trénink opravdu soustředíte. Až si vyzkoušíte všechny cviky, pokračujte v těch, které vám připadají užitečné nebo náročné, a můžete ignorovat ty, které jsou nudné nebo vám připadají zbytečné. Kdyby vám některé ze cvičení nešlo, přeskočte jej a můžete se k němu vrátit později. Seznam cviků sepsaný níže platí obecně pro kompletní dlouhý trénink, ale můžete si jej přizpůsobit podle chuti.

"Čas tréninku je úmyslně nastavený krátký, protože si myslím, že házecí schopnosti se nejvíce zlepšují každodenním tréninkem. Kolik si myslíte, že měl Steve Nash za rok dnů, kdy neházel na koš v basketbalu? Moje hody jsou nejlepší, když dvacet či více dní v řadě trénuju. Házení 'pouhých' deset, dvacet minut denně je uskutečnitelné, zatímco hodina tréninku každý den spíše ne."

Ben Wiggins, autor Zen Throwingu

#1 Warmup Littles

Doba trvání: jedno kolečko kolem hrací plochy

Popis: Klusejte a u toho si házejte na vzdálenost maximálně pět metrů.

Cíl: Zahřát a rozcvičit tělo.

#2 Back Catches

Doba trvání: 1 minuta

Popis: Chytejte disk na té straně, kterou k vám rotuje.

Těžší varianta: Chytejte na opačné straně.

Cíl: Zvýšit rychlost ruky a zlepšit čtení spinu disku. Za určitou dobu všichni hráči dospějí do bodu, kdy začnou chytat disk na té správné straně (disk se točí do ruky a ne z ní). Někteří hráči si to uvědomí, aniž by o tom věděli. Pokuste se to zautomatizovat. Pokud například pravoruký hráč hodí forehand, budete mít tendenci chytit jej z levné strany disku (z vašeho pohledu).

#3 Wall resets

Doba trvání: 6 – 8 hodů

Popis: Napřáhněte se s diskem do nejdelší možné pozice, které normálně dosáhnete. Zastavte se, otočte hlavou a pohledem zkontrolujte úhel disku. Pouze zápěstím upravte odchylku tak, aby disk byl co nejvíce rovně. Zastavte se, opět otočte hlavu, ale jen tak, ať vidíte na spoluhráče - a hoďte.

Cíl: Zbavit se tendence naklánění celé paže s diskem tím, že jeho polohu zkontroluji a narovnám. Sebemenší náklon disku v nápřahu je jen další komplikace, která ztěžuje hod a potřebuje být odstraněna. Eliminujte špatný sklon disku, co nejvíce je to možné.

#4 Backhand Reminders

Doba trvání: 4–5 hodů

Popis: Udělejte backhandový výpad. Váš spoluhráč zvedne ruku na opačné straně, než na které výpad děláte, a ukáže libovolný počet prstů. Řekněte nahlas, kolik prstů ukazuje.

Cíl: U backhandu je ve hře často problém se sledováním hřiště, protože při točení těla máme tendenci spustit oči z našeho cíle. Proto je dobré udělat menší výpad a méně se otočit, ale pořád očima sledovat náš cíl.

#5 Strobe Catches

Doba trvání: 1 minuta

Popis: Při chytání disku se snažte co nejvíce mrkat.

Cíl: Zdokonalovat schopnost chytat disk. Mrkání odfiltruje téměř 50 % informací o tom, kde se disk nachází, a to simuluje situace, kdy se plně nesoustředíme na letící disk – když běžíme, někdo nám mácha před obličejem nebo při zmatku ve hře.

#6 Holding (nejtěžší)

Doba trvání: 2–3 minuty (okolo 10–15 hodů)

Popis: Udělejte stejný pohyb (nápřah), jako při hodu, ale zastavte se v bodě, kdy se paže s diskem pohybuje už pouze dopředu. Počkejte 5–6 sekund (počítejte nahlas). Po napočítání dokončete hod, ale pouze pohybem dopředu (nedělejte další nápřah).

Cíl: První cíl je zlepšit trpělivost. Jenom to, že jste připraveni hodit, neznamená, že je to na hod ten správný čas. Další cíl je naučit se házet bez velkého nápřahu. Zlepší to vaši všestrannost u házení. Všichni známe lidi, kteří dokáží hodit pouze s nápřahem, ale všechno je to pouze o vůli. Tito hráči často pohoří na poachi v poli nebo rychlých markerech. Zkuste se odnaučit dávat příliš brzy najevo, co a kam budete házet, právě tím, že se budete méně napřahovat.

#7 Rainbows

Doba trvání: méně než 1 minutu

Popis: Házejte rovné sekery a miřte na klíční kost spoluhráče (bacha, koukejte to chytit;). Snažte se disk hodit tak vysoko, aby jste jej nad hlavou neviděli. Házejte co nejvíce pouze zápěstím, bez úkroku.

Vyšší level: Chytejte disk na horním okraji.

Cíl: Vyvinout sílu pro forehand a over, soustředit se na sílu vycházející z horní poloviny těla a paže, ne z nohou. Zrychlit a zlepšit chytání vysokých disků jednou rukou.

#8 Single-leg throws

Doba trvání: 4 minuty

Popis: Postavte se pouze na jednu nohu, opačnou ruce, kterou házíte. Po dokončení hodu ustupte o krok dozadu - s tím pokračujte, až do vzdálenosti, kdy jsou vaše hody v ideálním poměru délka/kvalita hodu. Začněte házením rovných forehandů.

Vyšší level: Zůstaňte stát na jedné noze po dobu 3–4 hodů i při chytání.

Nejvyšší level: Zkuste při hodu fejky, ale bez ztráty rovnováhy.

Cíl: Zlepšit plynulost hodů na delší vzdálenost odstraněním kroutění těla a nohou. Zesílit střed těla.

#9 The Arch

Doba trvání: 1–2 minuty

Popis: Rozkročte nohy do šířky ramen a začněte házet podhozené backhandy odspoda. Každý další backhand mírně zvedněte ruku, dokud nebudete házet high released hody. Snažte se házet stále dos tejného místa. Stejný proces opakujte s forhandem. Můžete si představit Da Vinciho nákres lidské anatomie, ale s diskem v ruce ;)

Vyšší level: Házejte stejně, ale snažte se, aby byl disk při každém hodu rovný. Bude potřeba změnit držení disku.

Cíl: Zlepšit pohodlí, přesnost a sílu i se změnou výšky a úhlu, odkud disk házíme, aniž bychom si pomáhali pohybem nohou či větší silou při odhodu.

#10 R&D Throw

Doba trvání: 1 minuta

Popis: Vyberte si hod, který neumíte dost dobře použít (scoober, backhand opačnou rukou, podhozený forehand, push pass...). Opakovaně jej házejte.

Cíl: Naučit se nové hody. Můžete je cvičit postupně:

  1. když si s někým házíte mimo trénink

  2. před tréninkem nebo při rozehřátí

  3. při rozházení během tréninku

  4. ve drillech, při hře na tréninku

  5. při přátelském utkání, na fun turnajích

  6. ve vyrovnaných zápasech. Teprve až se vám tyto dříve nejisté hody začnou dařit i v naplno rozjetém zápase, uvědomíte si, že už s nimi nemáte problém a nepředstavují pro vás risk.
Článek jsme s laskavým svolení převzali od Skyd magazine. Přeložil Jiří Zdvomka.

Autor: Ben Wiggins, 3. 11. 2014
Poslat odkaz na e-mail