spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Spirit of the Game

Spirit of the Game (foto burton)
Spirit of the Game - duch hry - činí ultimate unikátní sportovní hrou. Ultimate, stejně jako ostatní hry s létajícím talířem, od svého počátku kladl velký důraz na sportovního ducha a vložil odpovědnost za čistotu hry do rukou samotných hráčů. Jako jediná sportovní hra se obejde bez rozhodčích, a to i v nejvyšších soutěžích, kterými jsou mistrovství Evropy a světa.

Soutěživost má zelenou, ale nikdy ne za cenu faulu, ztráty vzájemného respektu hráčů nebo radosti ze hry. Následkem toho se skutečně nestane, že by se hráč dopustil úmyslného faulu. Dojde-li k faulu nechtěně (srážka obránce s útočníkem či jiný fyzický kontakt), hra se vrací do situace před faulem: nikdo není trestán, je snaha pokračovat ve hře, jako by k žádnému faulu nedošlo.

Hráči velmi dbají na dodržování tohoto morálního kodexu a na každém turnaji je vyhlašována cena Spirit of the Game, která není cenou útěchy pro nejslabší mužstvo, ale cenou pro ty, kteří se chovali nejčestněji. Je ceněna obdobně jako 1. místo. Neurčuje ji pořadatel turnaje, ale ostatní týmy.

Součástí hry je vždy na konci zápasu takzvané "kolečko", ve kterém hráči vyřeší případné nastalé spory a popovídají si o zápase.

Fair-play tedy v ultimate frisbee rozhodně není prázdným pojmem.

Ke Spiritu se váže také článek Henry Callahan, který stojí za přečtení.
Poslat odkaz na e-mail