spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Ultimate frisbee

Ultimate frisbee je kolektivní bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Hrají proti sobě dvě družstva o sedmi hráčích. Ultimate se hraje na hřišti o rozměrech cca 100x37 metrů (polovina fotbalového hřiště na délku). Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů.

Princip hry

Bod družstvo získá, pokud hráč chytne disk v koncové zóně, na kterou jeho tým útočí. Disk se smí pohybovat pouze nahráváním od hráče k hráči, s diskem se nesmí běhat. Zatímco tým s diskem se snaží postupovat ke koncové zóně, obránci se snaží zastavit tento postup a získat disk tak, že vynutí ztrátu disku. Ke ztrátě disku dochází vždy když: útočník neodhodí disk do 10 sekund, nahrávka je zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země, je přihrávka chycena hráčem v autu, útočníci si disk podají nebo hráč chytne vlastní přihrávku.
 
Není povolen fyzický kontakt mezi hráči ani přetahování o disk. Hra je založena na principu řízení hry samotnými hráči – hraje se bez rozhodčích. Všechny přestupky na čarách, při držení disku a fauly jsou hlášeny samotnými hráči přítomnými na hřišti.

Hřiště pro ultimate

Hřiště pro ultimate frisbee

Pravidla

Chcete-li si zkusit hru s kamarády, podívejte se na stručná pravidla.
Stáhněte si kompletní česká pravidla. Máte-li chytrý telefon, můžete mít pravidla neustále s sebou - díky jednoduché aplikaci obsahující kompletní znění pravidel (pro android pouze v angličtině, iOS angličtině a němčině).
 
Aplikace pro iOS
 

Spirit of the Game

Frisbee je od samého počátku postaveno na sportovním duchu, který klade odpovědnost za fair play na samotné hráče. Předpokládá se vysoce soutěživá hra, ne však za cenu ztráty vzájemné ohleduplnosti a vytracení radosti ze hry. Nepočítá se s tím, že by hráč porušoval pravidla úmyslně, a nejsou stanoveny žádné tresty - pravidla spíše poskytují návody, jak pokračovat ve hře způsobem, jakým by asi probíhala, kdyby k přestupku nedošlo.
 
Na stránce Spirit of the Game se dozvíte více podrobností o této zvláštnosti, kterou lze v jiném sportu jen těžko hledat.

Jak házet frisbee?

Videa, ze kterých lze správný postup odkoukat, a stručnější popisy hodů jsou v samostatném sekci s radami pro začínající hráče.

Technika jednotlivých hodů je založena na koordinaci pohybu paže a prudkého švihu zápěstí. Tento pohyb udává disku rychlost, směr a rotaci kolem vlastní osy, ta je důležitá pro správný a klidný let. Švih zápěstí je konečnou a nejdůležitější fází odhodu. Odhod začínáme krátkým pohybem paže, následuje pohyb předloktí (středem otáčení je loket) až se veškerá kinetická energie nápřahu, švihem zápěstí přenese do pohybu disku.

Náklonem disku na jednu nebo druhou stranu docílíme změny dráhy letu disku, disk bude zatáčet tam kam je nakloněn. Obdobně zdvihneme-li přední hranu disku, poletí vzhůru. Pamatujte, že pro rovný let je nutné vypustit disk z ruky vodorovně. Házející by měl zaujmout před odhodem tzv. „střehový postoj“ – širší stoj rozkročný, nohy v kolenou mírně pokrčeny, disk přidržován oběma rukama volně před tělem. Hráč získá z tohoto postoje stabilitu a nejlepší startovní pozici pro překonání obránce forhendem i bekhandem. Házející se nesmí s diskem pohybovat, smí však pivotovat kolem stojné nohy (u praváků je to levá).

Pro odhod forehandu se hráč uvolňuje úkrokem pravou vpravo; pro odhod backhandu překročením diagonálně vlevo. 

Jak vypadá frisbee turnaj - mistrovství České republiky

Mistrovstvi republiky v ultimate 2013, kategorie mix from ČALD on Vimeo.

Poslat odkaz na e-mail