spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Finské frisbee aneb máme se čeho bát?

Zdravím z Finska a přináším české frisbee komunitě zprávy o zdejší ultimate frisbee scéně. V první řadě bych zmínil, že ve Finsku se říká "ultimate" poněvadž Finové jsou nesmírně akurátní a správně se má říkat ultimate nebo ultimate frisbee nikoliv však pouze frisbee.

Ve Finsku je několik měst, kde je možné frisbee hrát. A sice jsou to zejména města: Helsinky, Espoo, Tampere, Vaasa a Oulu. Zřejmě nepřekvapí, že nejlepší tým pochází z hlavního města Helsinek. Ovšem na rozdíl od situace v Čechách, kde nejlepší 4 outdoorové týmy jsou z Prahy, největším konkurentem Helsinského týmu Otso je tým UFO z Tampere. Já mám to štěstí, že jsem na studiích právě v Tampere a s UFO trénuji. Mě samozřejmě nejvíce zajímá openová kategorie. Zajímají-li vás výsledky z letošní indoorové sezony, tak vyhrál tým Otso z Helsinek, který porazil UFO z Tampere. Na dalších dvou místech byl tým z Vaasa a UFO masters.  Celkově se openových turnajů účastnilo 19 týmů rozdělených do tří lig. Já jsem hrál s takovým UFáckýcm céčkovým týmem neboli jsme začali v céčkové lize, kterou jsme ovšem vyhráli, a probojovali se tak mezi týmy z béčkové ligy. Nutno podotknout, že i týmy v céčkové lize byly relativně kvalitní.

Finové vedou detailní záznamy o všech zápasech; v jakém čase byl kým dán bod atd. atd. I mně udělali vlastní profil a řezal jsem to tam pod číslem 28 s týmem FreezeBees.

No a jinak co se týče mezinárodní úrovně, tak jsou Finové dozajista velmi silní. Řekl bych, že tomu odpovídá i jejích umístění na minulém mistrovství Evropy – Maribor 2011, kde skončili na krásném 7. místě. Bohužel pro Finy 2x potkali český nároďák a 2x se se zlou potázali. To se nedá svítit. Také jsem jim tuto informaci sdělil, kdykoliv k tomu byla příležitost. ;-)
freezebees
Ještě jedna pikantní informace pro hráče, kteří již nějaké to jaro v kopačkách zažili. Zjistil jsem, koho Karhu kopla. Karhu totiž zřejmě kopla tým Otso. Abyste rozuměli těmto nesmyslům, Karhukopla byl tak před 4 lety nejlepší finský tým, který porážel Silence. Byli z Helsinek a stalo se to, že se transformovali do týmu Otso a Karhukopla je v současnosti béčko týmu Otso. Jo a ještě pro zajímavost, Otso skončili ve Frankfurtu – loňské finále evropské ligy – asi sedmnáctí.

Než se dostanu k ženské kategorii, tak vám prozradím, že tým UFO plánuje na letošní finále v Bordeaux postavit mixový tým, a domnívám se, že když se hecnou, tak mohou hrát o medaile ---- to je něco jako... představte si FUJáky jak se hecnou na mix do Bordeaux --- nejhůř stříbro. ;-))))

Finské ženy jsou velmi sveřepé. Taky loni bojovaly o zlato a snad o bod prohrály s ještě sveřepějším Britkami. Ve Finsku jsem měl možnost vidět pár dobrých ženských zápasů a musím říci, že to celkem řežou. No, a když se podíváte například na finálový zápas juniorské divize, uvidíte, že jeden tým je prakticky ženský a ty holčičky si některé kluky celkem dávaj.

Když jsem byl na ligovém turnaji v Helsinkách, potkal jsem v jednom týmu známou tvář, a sice takového tlustého arogantního Slovince, možná si na něj někteří pamatujete, opět tento tým šéfoval. A další známá tvář kterou jsem potkal, byl jeden kluk, který hrál loni s PD. Tehdy jsem se ho jen tak náhodou ptal, co frisbee ve Finsku. On tehdy říkal, že je od Tampere, a že tam je dobrý tým UFO. A hle, už jsem tu. Svět je malý, frisbee svět je ještě menší.

Ve Finsku se halové Frisbee těší poměrně velké oblibě, neboť, jak známo, zimy jsou tu delší a tužší, a tak nezbývá než značnou část sezóny odehrát v hale. Avšak na zimy jsou Finové připraveni, a proto se všude nachází velké množství moderních halových komplexů. Například jeden trénink týdně míváme na zastřešené umělce velikosti fotbalového hřiště.

No jinak díky finské preciznosti jsou dostupné různé videozáznamy na youtube. Pokud byste se chtěli podívat na letošní halové finálové zápasy, tak jsou zde:

Open

women

junioři


Autor: Vojta FUJ, 10. 4. 2013
Poslat odkaz na e-mail