spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.discgolfovehriste.cz
Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu

Ultimate Frisbee

Ultimate je kolektivní bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Hrají proti sobě dvě družstva o sedmi hráčích. Ultimate se hraje na hřišti o rozměrech cca 100x37 metrů (polovina fotbalového hřiště na délku). Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů.
Martin Prach

Princip hry

Bod družstvo získá, pokud hráč nahraje svému spoluhráči disk a ten jej chytí v koncové zóně, na kterou tým útočí. Disk se smí pohybovat pouze nahráváním od hráče k hráči, hráč s diskem nesmí běhat. Zatímco tým s diskem se snaží postupovat ke koncové zóně, obránci se snaží zastavit tento postup a získat disk tak, že vynutí ztrátu disku. Ke ztrátě disku dochází vždy když: útočník neodhodí disk do 10sekund, nahrávka je zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země, je přihrávka chycena hráčem v autu, si útočníci disk podají, hráč chytne vlastní přihrávku.


Hřiště pro Ultimate

Hřiště na Ultimate

Není povolen fyzický kontakt mezi hráči ani přetahování o disk. Hra je založena na principu řízení hry samotnými hráči – hraje se bez rozhodčích. Všechny přestupky na čarách, při držení disku a fauly jsou hlášeny samotnými hráči přítomnými na hřišti.

Pravidla

Stáhněte si kompletní česká pravidla. Máte-li chytrý telefon, můžete mít pravidla neustále s sebou - díky aplikaci obsahující kompletní znění pravidel (pro android pouze v angličtině, iOS angličtině a němčině).
 
Aplikace pro iOS také umožňuje základní přehled výsledků svého týmu na turnaji (data si zadává sám uživatel).
 
iOS

pravidla_iOS.jpg
android

Jgo3Py.qrcode.png

Spirit of the Game

Jak již bylo řečeno, hráči hrají bez rozhodčích, respektive, každý hráč je rozhodčí. Na stránce Spirit of the Game se dozvíte více podrobností o této zvláštnosti, kterou lze v jiném sportu jen těžko hledat.

Jak házet frisbee?

Videa, ze kterých lze správný postup odkouka,t a stručnější popisy hodů jsou v samostatném článku o technice házení.

Technika jednotlivých hodů je založena na koordinaci pohybu paže a prudkého švihu zápěstí. Tento pohyb udává disku rychlost, směr a rotaci kolem vlastní osy, ta je důležitá pro správný a klidný let. Švih zápěstí je konečnou a nejdůležitější fází odhodu. Odhod začínáme krátkým pohybem paže, následuje pohyb předloktí (středem otáčení je loket) až se veškerá kinetická energie nápřahu, švihem zápěstí přenese do pohybu disku.

Náklonem disku na jednu nebo druhou stranu docílíme změny dráhy letu disku, disk bude zatáčet tam kam je nakloněn. Obdobně, zdvihneme-li přední hranu disku, poletí vzhůru. Pamatujte, že pro rovný let je nutné vypustit disk z ruky vodorovně. Házející by měl zaujmout před odhodem tzv. „střehový postoj“ – širší stoj rozkročný, nohy v kolenou mírně pokrčeny, disk přidržován oběma rukama volně před tělem. Hráč získá z tohoto postoje stabilitu a nejlepší startovní pozici pro překonání obránce forhendem i bekhendem. Házející se nesmí s diskem pohybovat, smí však pivotovat kolem stojné nohy (praváci levou).

Pro odhod forhandu se hráč uvolňuje úkrokem pravou vpravo; pro odhod backhandu překročením diagonálně vlevo.
Foto: Martin Řezník

Související

Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu
comments powered by Disqus
Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu

Související

Nejnovější články

Ze zahraničí | 17. 10. 2014
EUCF 2014 - TM z bronzu

EUCF 2014 - TM z bronzu

Terrible Monkeys přidávají další medaili z evropské scény pro Českou republiku
Ze zahraničí | 13. 10. 2014
Ze zákulisí Boston Ironside

Ze zákulisí Boston Ironside

Pokračování kodaňských poznámek - o trénincích, psychické odolnosti, WUCC. A kdy přijedou do Prahy?
Výsledky | 7. 10. 2014
Scout Frisbee Cup & Partie pinčlů 2014

Scout Frisbee Cup & Partie pinčlů 2014

Už třetí rok se do Vysoké nad Labem sjeli amatéři, poloamatéři, mladí ambiciozní hráči i masteři věkem i herním uměním.
Webový portál sponzoruje Animáto - dodavatel redakčního systému zajimave produkty Hotel Lednice Rodinné domy na klíč

© 2008 www.frisbee.cz, RSS zdroje RSS zdroje
Redakce: past.redakce@gmail.com