Královská disciplína ultimate

mr 2016Druhý říjnový víkend se nesl ve znamení turnaje, který řada českých hráčů právem považuje za vrchol sezóny. Mistrovství České republiky v kategorii mixed mělo letos hned dvě poprvé – jednak došlo k lehké reorganizaci sezóny (z důvodu vytvoření prostoru pro kontinuální jarní reprezentační i týmovou přípravu) a valná část ligových turnajů byla přesunuta na podzim. Proto se letos MČR konalo zhruba o tři týdny později, než tomu bývalo v letech předchozích. Dále byla na poslední chvíli změněna lokace; byli jsme donuceni se přesunout do malebné vesnice Tis, která se nachází zhruba o patnáct kilometrů severněji než dříve ozkoušený a zároveň původně plánovaný Havlíčkův Brod. Více o přesunu turnaje si můžete přečíst na instagramovém profilu týmu Žlutá zimnice (organizátor).

Možnost účastnit se finálového turnaje dostalo deset aktuálně nejlepších týmů z celé České republiky. Klíč pro zajištění účastnického spotu zůstal stejný jako v předchozích letech, TOP 5 nejlépe umístivších se z MČR 2015 mělo svůj spot jistý, o zbylých pět míst se bojovalo během předposledního zářijového víkendu ve Vrhavči a Neznašovech u Klatov na kvalifikačním turnaji, kterého se zúčastnil historicky nejvyšší počet týmů – dvanáct. Podrobné tabulky shrnující nasazení a kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde

Sobotní ráno přivítalo účastníky lehce podmračenou oblohou. Na čtyřech hřištích odstartovaly v 9:00 čtyři skupinové zápasy; dva nehrající týmy (Kulatá šachovnice a Prague Devils) si mohli lehce přispat. Délka zápasů ve skupině byla stanovena na 60 minut; v případě, že některý z týmů dosáhl patnácti bodů (hard cap) ještě před uplynutí časového limitu, zápas byl ukončen dříve.

Skupinové zápasy nepřinesly žádné zásadní překvapení, ve skupině A se o první tři místa utkala silná trojice 3SB, Prague Devils a Terrible Monkeys, čtvrté místo obsadil olomoucký tým Frkot a na pátém místě skončil tým Atrofované ruce. Jasným vítězem skupiny B, který nedovolil žádnému ze soupeřů dát více než osm bodů, se stala Žlutá Zimnice. Druhé místo obsadili pražští FUJ i přesto, že přivezli oproti dřívějším létům spíše slabší sestavu; třetí skončil PeaceEgg. Těsný souboj o čtvrté místo ve skupině vyhrála Kulatá šachovnice, která o bod porazila Left Overs.

5. Atrofované ruce  5. Left Overs

Nedělní zápasy byly prodlouženy ze sobotních 60 minut na minut 75, přidán byl také poločas, ostatní pravidla zůstala stejná. Vítězové sobotních skupin si mohli v neděli přispat, protože nehráli čtvrtfinálové zápasy. Horní čtvrtfinále bylo poměrně jednoznačnou záležitosti, 3SB posílení o hráče, kteří se v sobotu účastnili svatebního veselí, lehce porazili tým FUJ (15:7). Podobně si i Prague Devils poradili se svým jihočeským soupeřem z Písku (15:8). Dolní čtvrtfinále byla o poznání vyrovnanější, Kulatá šachovnice, které taktéž chyběli někteří zranění hráči, o pouhý bod přehrála plzeňský tým Atruc. Moravský duel Left Overs vs Frkot skončil dvoubodovým rozdílem ve prospěch olomouckých.

V semifinále se za poměrně hustého deště podruhé potkali TM s týmem 3SB a odehráli zápas diametrálně odlišný od toho sobotního skupinového, jež byl poznamenán jistou unaveností obou týmů. Fantastické semifinálové nasazení a řada obětavých zákroků přivedly nejednoho diváka; konečný výsledek 13:12 poslal do finále TM.

Paralelně probíhající semifinálový zápas PD proti ŽZ se zpočátku vyvíjel ve prospěch Prague Devils. Náskok vytvořený zejména precizní zónovou obranou během prvního poločasu si ale Devils nedokázali pohlídat a druhý poločas se nesl jasně v režii Žluté Zimnice, která si tak došla pro vítězství 13:10.

O konečném pořadí se rozhodovalo v sérii zápasů začínajících v neděli ve 14:00. Bronzovou medaili vybojovali obhájci loňského zlata 3SB, neboť přehráli v zápase plném emocí tým PD. Devils si svým čtvrtým místem polepšili oproti nasazení o jeden stupínek. Zápas dopadl 15:11.

O páté místo si zahráli poražení z horního čtvrtfinále. PeaceEgg si poradil s pražskými FUJ (14:10), tím pádem písečtí obsadili páté místo a zároveň si tímto vítězstvím vybojovali výsadu vynechat příští rok kvalifikační turnaj a zúčastnit se rovnou samotného mistrovství.

mr 2016 5

Vítězové dolního čtvrtfinále (Frkot, Kulatá šachovnice) se utkali o sedmé místo. Šachovnice potvrdila roli favorita a vyhrála ve velmi spritovém zápase poměrem 15:10.

Zápas o deváté místo svedl dohromady týmy Left Overs a Atrofované ruce. Brněnští Left Overs si dokázali poradit s mladým (perspektivním) týmem Atruc, který zažívá v posledních dvou letech velkou obměnu hráčů, a vyhráli 14:10.

Posledním zápasem dne se jako již tradičně stalo finále, které startovalo 15:30 na hřišti vzdálenějším od tribuny, jež bylo vybráno jako „méně podmáčené“. Opičí tým se zpočátku trápil a nabídl svému žlutému soupeři luxusní náskok 8:3. Po poločase se ale Terrible Monkeys dokázali do zápasu vrátit a bod po bodu pečlivě stahovali náskok, díky čemuž začalo mít finále opravdu parametry finále a stalo se divácky zajímavé. Tým Žlutá zimnice, loňský bronzový medailista, si ale dokázal závěr zápasu pohlídat, rozjeté Opice do vedení nepustil a právem vybojoval turnajové prvenství a zároveň i titul mistra republiky. Nejlepším hráčem finále, který notně přispěl k výhře vlastního týmu, byl interně vyhlášen Filip Halámka (ChŽ/Žz).

Nedílnou součástí každého turnaje je také vyhlášení kategorie Spirit of the Game, kterou s průměrnými dvanácti body na zápas vyhráli Terrible Monkeys. Nutno dodat, že valná většina zápasů, které měl náhodný pozorovatel na MČR 2016 možnost sledovat, bylo velmi spritových, od čehož se odvíjelo i nadprůměrné bodové ohodnocení. To se pohybovalo od výše zmíněných 12 bodů do 10,85.

Závěrem bych ráda poděkovala týmu Žlutá Zimnice, který se chopil organizace, dále všem místním, kteří s úsměvem na tváři vycházeli vstříc všem (občas až kuriózním) prosbám promrzlých účastníků MČR a v neposlední řadě také samotným hráčům, kteří po velmi náročné a dlouhé sezoně podali famózní výkony, které byly v Tisu k vidění.

Autor: Kačí (Atruc), 18. 10. 2016