spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Mor ho!

V souvislosti s pomalu rostoucí hráčskou základnou začaly ve střední Evropě vznikat tzv. elitní týmy. Jedná se o týmy, jejichž hráči hrají domácí soutěž za různé kluby, ale zahraniční turnaje absolvují společně. U nás tak už dříve vznikl nadmíru úspěšný ženský tým Hot Beaches. Díky blížícímu se klubovému mistrovství světa pak přišli rakouští Dji Sam Soe, němečtí M. U. C.a čeští Silence.

Slovenský elitní tým

Také na Slovensku na sebe nenechali dlouho čekat a výsledkem byl tým Mor Ho!.  Nejednalo se však o ad hoc projekt vzniklý účelově kvůli WUCC v Praze. Myšlenkou vytvoření celoslovenského elitního týmu se hráči zabývali již v letech 2002 - 2004. Výsledkem však byl „jen“ mezinárodní tým složený z hráčů z Čech, Slovenska a Maďarska, který vedla hráčská hvězda z USA Chris Hayden. Four Fingers, jak se tým jmenoval, se velmi dobře předvedl na klubovém mistrovství Evropy 2005 v Rostocku, kde vybojoval tehdy neuvěřitelné deváté místo. Tým však neměl dlouhého trvání a po odjezdu Chrise se postupně rozpadl.
dresy

Za vznikem čistě slovenského týmu Mor Ho! na podzim roku 2009 stál Rišo Kollár a Juraj "Chorche" Turan. Ačkoliv měli na mysli dlouhodobější projekt, nebylo ze začátku zcela jasné, zda budou hráči chtít pokračovat i po klubovém mistrovství v Praze. Bez blížícího se mistrovství by tým podle Kollára ještě nějakou dobu nevznikl. Povedlo se ale dát dohromady lidi, kteří se na základě pohody v týmu a dosažených výsledků v prvním roce rozhodli pokračovat společně i nadále.

"Vize týmu je jednoduchá," říká Chorche Turan,  "koncentrovat talenty a hráče, kteří spolu vytvoří tým schopný konkurovat evropské, potažmo světové špičce. Jako vedlejší efekt očekáváme, že hráči svoje získané zkušenosti a know-how odevzdají svým domovským týmům." Oba zakladatelé zároveň doufají, že se ultimate na Slovensku v dohledné době zkvalitní a rozšíří natolik, že zemi budou na mezinárodních soutěžích reprezentovat regulérní týmy a Mor Ho! tak bude moci být jen národní reprezentací.

Příprava

Xao na WUCC
Když se na konci léta 2009 vyhlásil nábor do nového týmu, přihlásilo se 45 hráčů. Do Prahy přitom mohlo jet maximálně 28. S koordinovanou kondiční přípravou se začalo již na podzim a výsledky se ukázaly v únorových testech. Bylo jasné, že se musí přidat. Následovaly jarní tréninky a společné kempy s rakouskými theBigEZ a maďarskými LOL. Hlavním přípravným turnajem sezóny byl amsterdamský Windmill Windup, kde se Mor Ho! umístili na 15. místě z celkového počtu 38 týmů.
První sezónu byl hlavním trenérem Chorche Turan, na WUCC však tým vedl Chris Hayden, který své trenérské kvality prokázal s týmem Four Fingers. Jako velmi dobrý přítel slovenských hráčů se týmu v Praze naplno věnoval navzdory velkým zdravotním problémům. "Jsme rádi, že Chrise mohli poznat všichni hráči Mor Ho! a vidět tak vzor práce s lidmi." říká s vděčností Chorche. S herními strategiemi pomáhal na WUCC také Vilo Holička, dlouholetý slovenský hráč žijící v Londýně.

WUCC

"Ten seznam týmů pod námi je celkem dlouhý, ale upřímně ten seznam nad námi ještě delší," vyjadřuje smíšené pocity z umístění na třicáté příčce z osmačtyřiceti týmů na WUCC Chorche. Kvalitní tým, který je schopen zahrát na vrcholové soutěži, se jim podařilo vybudovat během jediné sezóny, kdy každý z hráčů zaznamenal osobní zlepšení. Na druhou stranu tajně doufali, že by ten výsledek mohl být o něco lepší. Také je škoda, že se z různých důvodů nemohli mistrovství zúčastnit všichni vybraní hráči. Přesto zůstávají pocity z krásné sezóny zakončené velkolepým svátkem ultimate v Praze pozitivní. "WUCC byl rozhodně fantastický turnaj s vynikající organizací, tisíce (doslova tisíce) usmívajících se a veselých hráčů během turnaje nepotřebují komentář," shrnují společně Chorche a Rišo.

Jak dál?

Mor ho na WUCC 2010
Každá sezóna má svá specifika. Ta nastávající je pro Slováky zajímavá ze dvou hledisek. Letos došlo k přeskupení regionů pro kvalifikaci na finálový turnaj evropské klubové série (EUCS). Místo Německa a Dánska se v našem "východním" regionu ocitlo Bělorusko a Ukrajina a dá se předpokládat, že kvalifikace tak bude o něco snazší. Toho chtějí využít jak Mor Ho!, tak jejich ženská obdoba LayDs. “Chtěli bychom prezentovat více než důstojně náš region na EUCF," říká k tomu Rišo Kollár. "K tomu se těšíme na zápasy s našimi rivaly ze Silence, thebigEZ nebo LOL, se kterými máme vždy velmi napínavé souboje."

Na přelomu července a srpna se také bude konat mistrovství Evropy národních týmů ve slovinském Mariboru. Slováci zde budou reprezentováni pouze týmem v kategorii mixed. Kvůli účasti hráčů v reprezentaci tak bude příprava Mor Ho! méně intenzivní než minulý rok.

Přesto již existuje jasný tréninkový plán a kondiční příprava probíhá už teď. "První společný trénink bude 2. března, kdy budeme opět testovat." říká Chorche, "Bude to určitě opět vystřízlivění a dobrý budíček před sezónou." Do přípravy třech týmů – Mor Ho!, LayDs a mixová reprezentace – se letos zapojí až 53 hráčů, takže bude z čeho vybírat.

Chci být Mor Ho!

Co musí člověk udělat, aby se mohl stát členem týmu? "Nejdůležitější je láska k sportu a radost ze hry!" Uvádí Chorche požadavky na nové hráče, ale tím nekončí. Stejně důležitá je ochota věnovat svůj čas a úsilí frisbee. "Podmínkou je samozřejmě účast na všech aktivitách týmu a také vybojování si místa v týmu mezi ostatními hráči," pokračuje Rišo Kollár a dodává, že ačkoliv je tým otevřený všem zájemcům, přednost budou mít hráči ze Slovenska.

Slovenské souhvězdí

Mor ho!
Tým poskládaný z hráčů různých klubů se vystavuje nebezpečí střetu individualit. Ačkoliv zakladatelé týmu opatrně přiznávají dílčí názorové rozpory, shodnou se na tom, že atmosféra v týmu byla během celé sezóny fantastická. "Emoce ke sportu patří – výhry i prohry prožíváme spolu," zlehčuje možné problémy Chorche a Rišo jde ještě dál: "K naší velké radosti se to, že hráči pocházejí z různých týmů, vůbec neprojevilo a z těchto důvodů žádné třenice neprobíhaly." Oba věří, že následující sezóna všechny sblíží ještě více a atmosféra bude srovnatelná, ne-li lepší.

A kdo jsou největší hvězdy týmu? "Hvězdy mohou zářit, jak chtějí, ale musí tvořit souhvězdí, aby bylo všechno v pořádku," pouští se do poezie Chorche. "Jeden hráč nedokáže zápas vyhrát, ale dokáže jej prohrát," pokračuje. Poukazuje na to, že tým Mor Ho! byl jeden z mála týmů na WUCC, u kterých se do statistik zapsali bodovými zisky všichni z 26 hráčů sestavy.

Autor: Štěpán Materna (PD), 6. 3. 2011
Poslat odkaz na e-mail

Další informace

Týmové profily (2011)

    Žádné články nejsou k dispozici.