spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

TIOS - kde se vzali?

Jan Filandr - Papá, kapitán týmu TIOS, který získal první místo na Mistrovství České Republiky v hale, odpovídá na otázky ohledně vzniku, fungování a budoucnosti tohoto vyjímečného týmu.
Vím, že za tímhle týmem jsi stál od začátku ty. Co tě vedlo k jeho vytvoření?
Tak trochu nostalgie z minulých let, tak trochu touha zahrát si bez nutnosti vítězit, jen z prosté radosti ze hry. No a hlavně donutit kamarády k pohybu a příjemnému setkaní.
Byli jste na mistrovství přihlášeni mezi prvními, měli jste krásné dresy. Jak jste se na MR Open připravovali?
Jak říkal Šaky, poslali jsme si pár mailu a bylo to. Vlastně to bylo takhle: Poslal jsem Mail, jestli mají kluci chuť si se mnou zahrát. Po jejich souhlasu Dave požádal Kóťu (Carlose TM pozn. redakce) o návrh loga. Jeden jsme vybrali, Libor zadal tisk dresu, Mezo je vyzvedl, dohodli jsme dopravu a jeli jsme. Pokusy o společnou přípravu, jak herní tak taktickou, zkolabovaly na zaneprázdněnosti aktéru. Vlastně jsme se viděli až v Brně.
Jaké jste měli před mistrovstvím ambice?
Samozřejmě vyhrát co se dá. Kvůli tomu se to snad hraje. A hlavně pohodu.
Pokud se podíváme na skóre, vidíme, že jste hráli řadu vyrovnaných zápasů. Jaká byla Vaše hlavní zbraň, čím jste nakonec udolali mladší a asi i rychlejší soupeře? Co bylo klíčem k vítězství?
Sám nevím. Snad bylo vidět, že jsme na hřišti všichni odevzdávali vše, co nám roky hraní přinesly. No a prostě ve výsledku se to pak projevilo tím, že jsme dali o jeden bod víc než soupeři. Pokud sáhnu do hlášek v týmu, tak asi něco z toho by mohla být pravda - Soupeři byli přetrénovaní. Štěstí přálo připraveným. Měli jsme z p.... kliku.
Výsledek, kterého jste na mistrovství dosáhli, budí respekt. Troufáš si odhadnout, zda TIOS půjdou dál? A kam se jejich kroky budou ubírat? Neuvažuješ o tom, že by TIOS mohli být základem reprezentačního týmu Masters?
Tak za sebe musím říci, ze určitě ne. Jeli jsme si zahrát na jeden turnaj a to, že se povedlo vyhrát, je zčásti štěstí, zčásti nemohoucnost soupeřů. Jediné, na čem jsme se po turnaji shodli, je, že si spolu rádi zahrajeme znovu možná ještě letos, možná až za rok při "obhajobě". Ale KUJEM PIKLE :-)
Vraťme se ještě zpět k mistrovství. Jak hodnotíš jeho herní úroveň jak v kategorii Open tak v ženské divizi?
Open - výsledky ukázaly, ze systém nasazení vytvořil jednu skupinu jednoznačně silnější. (Nám to vyhovovalo, každý zápas jsme museli hrát naplno.) Svědčí o tom i to, že před posledními zápasy mělo možnost do finále postoupit pět ze šesti týmů ve skupině. Celkové výsledky pak seřadily dvojici ze skupiny B vždy výš, než dvojici ze skupiny A. Myslím, že 7 týmů bylo velmi dobré kvality se šancemi na úspěch. (PD, FUJ, ŽZ, TM, ATRUC, Písek, Tios). Opice a Atruc doplatily na nízký počet hráčů. Zajímavý by byl souboj FUJ - Písek. Pokud zatím vítězící týmy nedoplní své řady mladšími hráči budou zejména FUJ brzy více než vyrovnanými soupeři. Jinak myslím, že o malinko výš než ostatní týmy jsou ŽZ a PD. Zejména u těchto soupeřů záleží na momentální herní pohodě a troše štěstí, ten kdo toho má víc, zvítězí. Proti minulosti je tedy více družstev na vyšší úrovni než dříve.

Ženy - jednoznačně vládne ŽZ. Áje se daří včas oslovit dobré hráčky a předává jim své zkušenosti. V plné sestavě jí mohou konkurovat PD, a v Brně se to ve finále krásně podařilo P7. To, jak Sedma zahrála, bylo fakt pěkný, přál jsem jim úspěch. A celé finále holek stalo za to. Bylo vidět spoustu pěkných akcí. Jinak v ostatních týmech jsou kvalitní jen jednotlivkyně a to nestačí. Je to těžké shánět a učit nové hráčky, a ne všichni to chtějí dělat. Pozitivní je, že hrálo alespoň pět družstev.
Neposuzuji sestavy, protože historie se neptá.. a je předpoklad, že týmy na MR staví to NEJ, co mají. Hodnocení platí samozřejmě JEN pro halu. Venkovní ultimate je již velmi vzdálený halovému.

Radka (redakce)

Autor: Radka (redakce), 3. 3. 2008
Poslat odkaz na e-mail