spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Čeští Masters na plážovém MS sedmí

WCBU 2011
V Italském letovisku Lignano Sabbiadoro proběhlo Mistrovství světa v plážovém ultimate. Českou republiku na turnaji reprezentoval tým v kategorii Masters,  tzn. ve věkové kategorii 33 a starší, který skončil na sedmém místě. Přečtěte si, jak se jim hrálo.


Tým složený ze třinácti hráčů se v průběhu týdne utká se soupeři z desíti států světa - z USA, Velké Británie, Německa, Rakouska, Kanady, Švýcarska, Španělska, Francie, Maďarska a Currier Island. Cestu české reprezentace turnajem můžete sledovat na http://www.wcbu2011.com/scores/?view=played&Season=4557

Turnaj probíhá v týdnu 21. - 28. 8. Je to třetí MS národů na pláži v historii. Turnaj zastřešuje BULA - asociace milovníků plážového ultimate. Do Italského Lignana přijelo 73 týmů, tedy více než 1100 sportovců ze 31 zemí a 5 kontinentů. Hraje se v šesti kategoriích, kromě open, women, mixed a masters také mixed masters a grand masters (hráči ve věku 39 a starší). Plážové ultimate se hraje oproti variantě na trávě na zmenšeném hřišti v počtu pěti hráčů proti pěti.

Některé zápasy můžete sledovat živě online na:  http://live.iamultimate.com.

Soupiska českého týmu:
Jiří Blahout, Jan Cvalín, Libor Crha, Dušan Čurda, Michael Hron, Petr Haering, Martin Indra, Marek Jiroušek, Jiří Maršán, Štěpán Materna, Petr Medek, David Průcha, Radomil Zdeněk.

Zápasy českého týmu (výsledky a krátké reporty):

Pondělí:
Německo x ČR - 12:6
Hned na začátku jsme udělali řadu nevynucených chyb v útoku a prohrávali velmi rychle 0:6. Pak jsme si vzali time out. ;) Mno, dohnat už to vzhledem k poměrně krátkým zápasům (45 min) nešlo. Plnej kotel nám ale nasázet nestihli (hraje se do 13). Jinak je tak 37 stupňů, vítr nefouká a voda je nepatrně, ale nepatrně chladnější.

Kanada x ČR - 13:6
Začátek nám tentokrát neutekl a do pěti bodů jsme se ve skórování v podstatě střídali. V jeden moment jsme dokonce o bod vedli, tuším 3:2. Pak jsme se zbláznili a začli házet nesmyslný suverénní hody, který skončili buď v písku nebo po souboji v rukou Kanaďanu. Zbytek zápasu byl tedy už podle stejného scénáře. Pěknej začátek zakončenej ukvapeným hodem a rychlej protiútok. Třináctka na kontě soupeře přisla se skončením času, hráli jsme tedy celych 45 min.

Úterý:
ČR x Velká Británie - 11:8
Do 2:2 střídání bodů. Pak jsme párkrát ubránili a z toho skórovali a za stavu 2:7 si Britové vzali timeout. ;) Celý zápas jsme hráli v podstatě variace účka a v obraně do půlky straight up a od půlky levou. Britům se až na SuperWilliho nechtělo moc běhat, ale prohrát s Čechama taky ne. Takže po tom time outu zatli zuby, resp písek mezi nima a začli nepříjemně dotahovat. I přes naši už tradičně horší druhou půlku jsme dvoubodovej náskok udrželi a v závěru jsme navíc ješte jednou ubránili. Čili ...huraaa ;)

ČR x Švýcarsko - 9:12
Začali jsme útokem a hned nám ho vzali. ;) Do stavu 3:3 jsme bez problémů dotahovali. Následovali další dva brejky soupeře. Hráli na nás celej zápas osobku a nedělali téměř žádný chyby. Postupně jsme nabrali až čtyřbodovou ztrátu, kterou se nám podařilo zmenšit až v závěru jediným úspešně dotaženým brejkem, i když obran jsme měli v průběhu víc. Přesto tento zápas hodnotím vysoko, opravdu bylo cítit, že jezdíme. ;) Škraloup na celkovým dojmu pokazil jeden Švýcar, když si při útoku zahlásil faul od Héři, kterej se ho vůbec nedotkl, jen ho vyplašil. Obhajoval to tím, že když Héřu viděl, radši do toho nešel a to se dá klasifikovat jako nebezpečná hra. No nevím. Řešilo se to pak jestě dlouho po zápase. ;)

Středa:
ČR x Rakousko - 5:13
Zatím nás nejhorší výkon. Neklaplo nic, na čem jsme se domluvili. Bránění od disku bylo nedůsledný, soupeř měl stále spoustu prostoru, kam nabíhat. Svoji slabší hodinku si vybral i Miguel, cca 5x zahodil jednoduchou přihrávku nebo zbytečnej dlouhej hod. Zmařených dlouhých hodů jsme měli za celej zápas jedenáct a těch, co klaplo, dva. V podstatě jsme se drželi jen do stavu dva dva, pak už jsme vlastní těžkopádnou rozehrávku nebyli schopný posunout za půlku. Něco podobného včera předváděli Kanaďani proti Američanům při večerním zápase masterů v Aréně. Kanada dala Amíkům taky pět bodů a byl na to dost tristní pohled. Do boje vůbec nenastoupil DJRZ, bylo, a asi stale je, mu špatně. A v průbehu zápasu byl prišlápnut Dušan a taky zbytek nedohrál. Oba nebudou hrát ani za chvíli proti Španělům. Na jedničku nám tentokrát vyšla akorát spolecná píseň, kterou jsme Rakušákům přednesli ve stanu Five Ultimate. ;)

ČR x Španělsko - 7:10
Nezačali jsme vůbec dobře. Španělé brzy vedli 0:2 a následně 1:4. Tak jsme začali hrát v obraně zónu 2-2-1 s počítáním do čtyř hodů a pak osobku, srovnali skóre na 5:5 a potom ještě na 6:6. Španělé na nás hráli celej zápas osobku. Písek pálil jako čert i přes neoprenový ponožky. V následujícím bodě jsme ubránili a pro změnu zahodili vlastní útok a pustili Španěly na sedmej bod. Následovala série tří rozpačitých útoků se špatným koncem a navazující slabou obranou a rázem to bylo 6:9 a prakticky hotovo. Konec času asi za 2 minuty. Byl vyhlášen cup 10. Nejprve jsme dali vlastní útok a v posledním bodě dokonce jednou ubránili, to se nám ale nepodařilo zúročit.
DJRZ stále nehrál, ale zítra by rád nastoupil a Dušan má nohu nateklou a jeho dalši start je teď nejasný.

Strhující bitva se odehrála na hřišti 1 pozdě odpoledne. V masterské kategorii si to rozdali úřadující mistři světa Rakousko a Spojené státy. Po přejezdu Američanů přes Kanaďany by každej čekal něco podobnýho, ale to jste neviděli naspeedovanýho Oddiho. Za mohutné podpory většiny diváků předvedli Rakušáci krásný a napínavý představení s báječným koncem 10:9. Smolný den pro Ameriku načali už odpoledne v kategorii open Italové, Výhrou 12:10 se posadili na 1. místo ve skupině B a bude hodně těžky je z něj sestřelit.

Čtvrtek:
Maďarsko x ČR - 9:13
Pokud jsme chtěli postoupit nahoru, tedy nahoru, přesněji do bojů o 5. až 8. místo, bylo pořeba tento i následující zápas s Currier Island vyhrát. Hrálo se od devíti ráno a k rozcvičení jsme narozdíl od Maďarů přistoupili zodpovědně. Od devíti navíc znamená i snesitelný teplo. Útok jsme za celej zápas ztratili jen jednou a to hned v prvním bodě. Maďaři na nás hráli svoje klasický give and go. Ubránit se nám to podařilo za celej zápas několikrát, ale jen čtyřikrát se nám z toho povedlo skórovat. Naštěstí to na výsledek bohatě stačilo. Po celý zápas jsme v útoku hráli účko a v obraně většinou zónu do půlky a od půlky levou stranu a osobku. DJRZ se vrátil do hry, je sice na dietě, čaj a rohlíky, ale už běhá. ;)

ČR x Currier Island - 13:2
Proti pickupu nelze brát nic jiného než povinnou výhru. Navíc tu výhru nutně pořebujeme k postupu, jak jsem psal v předchozím reportu. Zápas měl jednoznačnej průběh. CI byli pomalí a v hodech nepřesní. Stačilo důkladně bránit a čekat na chybu a následně trpělivě skórovat. Méďa to komentoval slovy: "Vlítli jsme na ně a neměli šanci." a dodal: "Eda v kruhu po zápase neřekl ani slovo ke hře, jen jak je supr, že jsou z různých koutů světa a přijeli se bavit." ;) Každopádně je to první tým, se kterým jsme hráli a má s sebou ukulele. Přidal se i Dušan, nohu celou noc ledoval a funguje. ;)

Francie x ČR - 13:7
Ráno před zápasem s Maďarskem se nechal Méďa slyšet (sorry, že ho tu cituju tak často, ale leží vedle mě přes uličku na posteli a často něco říká), že když prohrajeme s Maďarskem, jede okamžitě domů, a když prohrajeme s CI, tak si ani nezabalí. Ještě že je soudnej a nevyhlásil něco podobnýho i na Francii. Francouzi byli hodně rychlí a disky jim šly rychle z ruky. Často udělali tři čtyři svižný krátký přihrávky a pak teprve delší za obranu nebo na vracejícího se dlouhýho. Dotahovali jsme prakticky od začátku a body jsme dávali vždy, když dali Francouzi další dva. Stejně rychlý byli i v obraně a náš útok byl na prakticky pokrytýho hráče. Tím nás nutili k chybám, často jsme zahazovali. DJRZ už nemá zažívací problémy, ale natáhl si zadní stehenní sval a zápas nedohrál. Dodatek: CI nám dali Piňa Coladu, Maďaři jakousi pálenku a Frantíci červený víno. My všem "jen" zpíváme. Uvedené nápoje se nedožívají dalšího dne. ;)

Pátek:
USA x ČR - 11:8
Kupodivu jsme nezahodili první útok a šli jsme do vedení hned na začátku. Nebáli jsme se házet delší hody a asi z důvodu respektu k soupeři jsme i disky dostávali rychleji z ruky do dalších přihrávek, což se ukázalo jako produktivní. Za stavu 3:1 jsme si vyfotili skóre. Zlomovým okamžikem byl moment, když se nám podařil brejk na 7:8 a pak jsme znovu ubránili a bohužel to zahodili před jejich zónou. Amíci dali z protiútoku bod na 7:9 a v následujícím bodě vypršel čas. Následoval už jen náš zához v útoku a bod soupeře, potom náš povedený bod a závěrečný bod Amíků na cup 11. Hvězdou utkání z našeho týmu byl vyhlášen Héřa, který mohl oči nechat na legendě Jimu Parinellovi. I přes porážku to byl moc pěkný zápas. ;) 
 
ČR x Kanada - 8:13
Kanada po prohrách s Španělskem 6:11, USA 5:13 a Francii 7:11 skončila po základní části na 5. místě a tak narazila ve spodním semifinále o 5. až 8. místo na nás. Hráli jsme líp než v prvním vzájemném souboji. Od začátku jsme s Kanadou drželi krok a ve střední části jsme jim byli alespoň na dohled. Začli jsme brejkem a Kanada odpověděla třema. Za stavu 7:9 jsme měli útok na 8:9, ale nevyšel. Bohužel závěr nám i přes nasazení a vekou snahu absolutně neklapnul. Házecí chyby, málo času a cup na 13 ukončil naše naděje na boj o 5. místo. Na obou stranách bylo vidět několik pěkných obranných zákroků a úspěšných dlouhých hodů do zóny.
Zítra nás tu čeká poslední zápas. V 11 dopoledne se utkáme se Švýcarskem o konečné 7. místo. Švýcaři v semi prohráli s Německem 7:13. V horní části tabulky porazilo v semi Rakousko Francii 11:7 a USA Španělsko 13:6 a utkají se zítra ve finále. V dolní části prohrál CI s GB 6:12 a jsou na posledním 11. místě. O místo 9 se utká GB s Maďarskem.

Sobota:
ČR x Švýcarsko 12:4
Už po cestě k moři bylo jasný, že to bude úplně jiný zápas než předchozí vzájemné měření sil ve skupině. Dnes foukal středně silný vítr, na moři se dělaly pěkný vlny. Směr větru byl podél hřiště. Začali jsme obranou po směru větru, ale soupeře jsme neubránili. Druhý bod se nám naštěstí podařilo také skórovat proti větru. Totéž se zopakovalo v následujících dvou bodech. 2:2, první čtyři body padly proti větru. Další útok proti větru jsme Švýcarům ubránili a ujali se vedení. Od té chvíle nám vyšlo úplně všechno a Švýcarům nic. Důsledně jsme bránili od disku s výběrem všeho na jejich polovině a u nás vpravo a čekali na špatnej hod soupeře, kterej vždy přišel. Do konce zápasu jsme je nechali skórovat už jen dvakrát a po větru. Naše poslední představení na MS jsme si náramně užili a konečné 7. místo v turnaji oslavili radostným skotačením ve vlnách.

Autor: RB, reporty zápasů Dejf, 22. 8. 2011
Poslat odkaz na e-mail