spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Holky, pojďme spolu hrát ženské ultimate!

HB_disk, zdroj: Lukasicek.com
Alena Malá dovedla tým Hot Beaches k historicky prvnímu vítězství na prestižním turnaji v Amsterdamu. Tvrdí, že tým šel v posledních letech hodně nahoru a na podzimním ME má šanci umístit se mezi nejlepšími.
 
Co říkáš úspěchu Hot Beaches na turnaji v Amsterdamu? Čekala jsi zlatou medaili?
Úspěch to byl opravdu veliký. Zlatou medaili jsem opravdu nečekala. Říkala jsem si, že bude úspěch, pokud se dostaneme do horní čtyřky..
Hrály jsme krásně a krom jednoho nevydařeného zápasu s finským týmem jsme bojovaly, nevzdávaly se a hrály naplno. Hlavně pak v semifinále a ve finále.

Jak se ti zamlouvá letošní koncept XEUCF? Máš preference mezi tradičním jednotýdenním EUCC a EUCF, do kterého se dostanou jen elitní týmy?
Mně připadá lepší ten týdenní formát, který umožňuje i slabším týmům účastnit se evropského mistrovství a tím se i poučit, jak se to dá hrát na vysoké úrovni. Ale více se možná uvidí až po zkušenostech z letoška.

Co tě napadá při pohledu na soupisku týmu?
Že je to super, že letos má zájem o mistrovství opravdu hodně holek. Protože se může stát, že to bude poslední velký turnaj v takovém dobrém složení. Přeci jenom už pár hráček uvažuje nad rodinou a pak to bude na nějakou dobu bůhvíjaký. Ale máme tu i mladý potenciál, takže HB určitě budou jezdit a hrát dál.
 
Pokud už máš jasno o složení týmu, můžeš ho stručně představit?
Přesná soupiska ještě není uzavřená, ale určitě budeme chtít vzít s sebou do Londýna hodně hráček. Zatím můžu prozradit, že budeme mít i nějaké posily ze zahraničí, a to Slovenku Katku Bodovou z Outsiterz, která s námi hrála předloni v Amsterdamu a chtěla s HB vždycky hrát (tuším, že už s náma hrála na CELu tak před třemi roky, dokonce dřív, než se přidala k Outsiterz) a Evu Chuchmu z Friskybeez, Češku žijící odmala v Rakousku.
Julčas 2009 - Přítluky, zdroj: Kateřina Heilmann
Jak probíhá příprava? Kolik společných turnajů/soustředění tým už letos absolvoval?
Snažím se připravit nějakou společnou taktiku, i když u nás se bohužel nedá moc mluvit o společné přípravě, jelikož málokdo si na ženský trénink udělá čas. Je to dáno asi i tím, že jsme z různých domácích týmů. Pro mě je důležité, jestli každá jednotlivě trénuje se svým vlastním týmem. Jinak naše společná příprava vlastně bude hlavně spočívat a spočívá v přípravných turnajích, kde se, ať chceme nebo ne, sehráváme a společně budujeme tým. Letos mi připadá, že do těch turnajů jdou všechny naplno.
Přípravné turnaje proběhly již dva, a to CEL v Přítlukách a Amsterdam. Potom máme v plánu společné soustředění v Aši a závěrečný přípravný turnaj v Norimberku. Možná někteří nebudou souhlasit, ale do přípravných turnajů počítám i české mistrovství, kde jsme se taky rozehrávaly, i když odděleně.

Tréninky HB probíhají v Praze, jak se ti daří začlenit do týmu mimopražské hráčky, myslíš, že mají menší šanci v týmu hrát než holky z Prahy?
Mimopražské holky mají určitě šanci hrát s HB taky. Jak už jsem zmínila, hlavní příprava HB je na turnajích a pak individuálně ve vlastním týmu. Pokud někdo chce začít s HB hrát, tak ať se sám přihlásí a absolvuje hlavně CELy. CEL pro nás byl vždy hodně přípravnou záležitostí. Jsem tak dumala, jak to, že nás Friskybeez na CELech většinou porážejí a na velkých akcích si už dlouho proti nám neškrtly. Je to asi tím, že právě na CELech dáváme příležitost hrát všem, kdežto Friskybeez tam mají vždy svou nejlepší sestavu. Holt je to o preferencích.
Aja_vysvetluje, zdroj: Lukasicek.com

Tréninky s větší účastí by určitě týmu prospěly. Proč alespoň pražské hráčky nechodí pravidelně?
Těžko říct, u některých chybí motivace, u většiny je to čas. Pokud by trénovaly jen s HB, tak by účast byla daleko vyšší, ale nikdo se nechce vzdát tréninku s vlastním mixovým týmem. Je to škoda. Já chodím hlavně na tréninky HB. Taky jsem bohužel v situaci, kdy jsem ráda, že stíhám alespoň ten jeden trénink. Ale třeba na tom budu lépe přes léto. To budu končit v práci dřív a ne až v šest, kdy začíná trénink.
Mrzí mě, že účast na trénincích je tak malá. Chápu, že když pokaždé přijdou trochu jiný lidi a vidí, že ta účast je nic moc, tak už raději příště nepřijdou, protože na takhle málo obsazenej trénink nemá cenu chodit (ale i tak jsme si to užily, že jo holky? ale mohly jsme si to užít ještě líp!). Chtěla bych s tím přes léto ještě něco udělat. Právě jsme se dohodly na čtvrtečních prázdninových trenincích.

Letos i příští rok budou soutěžit muži a ženy zvlášť. Jak vidíš budoucnost českého mixu na velkých mezinárodních turnajích?
Naděje na vysoké umístění v mixu bylo jasnou preferencí ve Francii 2003, ve Finsku 2004 a v Anglii 2007, a to jak u holek, tak u kluků. Ale v tuto chvíli má české ultimate konečně šanci postavit kvalitní konkurenceschopný open a women tým. Takže mám pocit, že českému mixu prozatím odzvonilo. Bylo to super, ale frisbee život jde dál a to je dobře. Pokud si ještě některé holky myslí, že v nejbližší době budeme stavět dobrý mixový tým na velkých turnajích či soutěžích, tak podle mě k tomu hooodně dlouho nedojde. Holky, pojďme spolu hrát ženské ultimate a pojďme ukázat Evropě i světu, že české frisbeejačky jsou dobré!!!
Aja, zdroj: Carlos

Hot Beaches představují v současné době českou ženskou reprezentaci. Co musí hráčka ultimate splňovat, aby za reprezentaci mohla hrát?
Neřekla bych, že se jedná o ženskou reprezentaci. HB je pražský ženský tým, který má už léta skoro stejné složení. I když možná to tak trochu reprezentační tým je, protože čistě nové hráčky HB nemají. Většinou k nám přijde někdo, kdo už to trochu hraje, ale to je spíš dané formátem týmů v ČR, tedy mixovým formátem. Jelikož HB nemají zatím své pořádné tréninky, tak ani nemáme příležitost vychovávat čistě své nováčky. Většinou se s drilama i tak dost perou naše středně zkušené hráčky. Na čistě ženské tréninky proto zatím bereme jen lidi, co to už aspoň trochu umí a necháváme úplné nováčky se vytrápit s mixem. Možná to je sobecké, ale zatím jinou možnost nemáme.
Všechny hráčky, i ty mimopražské, jsou vítány. Musí projevit zájem a chuť hrát se ženskýma pořádný ultimate. Můžou se přihlásit na naší diskusi hb.tymy.cz a přihlásit se na turnaje.

Jak vidíš možnost vzniku dalšího ženského týmu?
Byly a jsou tady pokusy takový tým v Praze založit, ale myslim si, že stejně tak jako Silence máme šanci uspět na evropské úrovni zatím právě jen s tím jedním týmem. Samozřejmě, že pro českou scénu by to bylo dobrý, ale jak se pak prezentovat Evropě? Že si spojujeme týmy? Teď jsme sice schopný postavit šest ženských týmů na českem mistrovství, ale pořád hrajeme v pěti. Sice jsou ty týmy už početnější, ale zda budeme moct hrát 7 na 7 se uvidí (třeba už příští rok?). Pořád ty týmy ale vycházejí z mixových týmů, které jednou za čas staví odděleně open a women. Z tohoto pohledu my máme pořádný ženský tým jen jeden, Hot Beaches.

Na posledním EUCC v roce 2005 skončily HB předposlední. Jaké šance má tým letos?
Od roku 2005 udělaly hráčky HB velký, ale velký pokrok. Připadá mi, že tenkrát to byla parta nadšenců, ale teď jsme tým. Od té doby uběhly čtyři roky, ve kterých jsme společně hrály a hrály. Letos máme rozhodne větší šance.
HB_Rimini.jpg, zdroj: fotogalerie týmu
Co je hlavní devizou týmu? Čím může překvapit?
V Amsterdamu bylo vidět, že hrály všechny, že jsme táhly za jeden provaz. Občas to stálo na pár nejzkušenějších, ale většinou prostě hrály všechny a všechny dobře. V ostatních týmech jsem měla pocit, že mají jen několik silných hráček a zbytek jim jen přizvukoval.

V čem se liší tým oproti loňskému finále na EUCF?
Hlavně se podle mě bude lišit loňské EUCF od letošního XEUCF. Bude tam víc kvalitních ženských týmů, hlavně asi z Anglie i jiných zemí. Ale i my jsme zase lepší tým. Hodně holek se zlepšilo individuálně, ale i celkově mi připadá, že jsme lepší. Už víme, že umíme vyhrávat a nebojíme se toho. Uvidíme, jak silné budou naše soupeřky. Za úspěch budu považovat umístění v horní osmičce, ale určitě budeme bojovat o to, být co nejvýš.

Krátký report z vítězného turnaje v Amsterdamu pohledem kapitánky týmu:

Julčy v Amstru, zdroj: Aswee
   Začaly jsme hrou o udržení nasazení ze 6.místa proti finskému týmu Viima, který jsme porazily 15:9. Potom jsme měly lehký zápas se švýcarským týmem Freespeed Ladies - 15:2. Těžký zápas nás čekal až odpoledne s domácí Primaverou. Trochu foukalo, což nám vyhovovalo a celkem s přehledem jsme je porazily 13:10. Byl to náročný zápas, ale všechny hrály naplno, a tak to pro nás nebylo zas tak těžké vítězství.

   Druhý den jsme ještě dohrávaly skupinu s týmem 100 Women, německo-rakouským pickupem, kde vůbec nebyly špatný hráčky, ale bylo jich jen 10 a nebyly sehraný. Druhý zápas dne jsme hrály zase proti Viima. Asi jsme se nechaly příliš ukolébat tím, že jsme je už jednou porazily, ale jak se ukázalo, zadarmo nikdy nic není, a tak nás porazily tentokrát ony 15:12. Tím jsme v pavouku klesly na nižší pozici a další zápas nás čekal proti německým Jinx. To už jsme se zase pěkně soustředily na každý bod a celkem lehce je přehrály. Bylo jich jen deset, takže druhý poločas byl víceméně náš.
   Takto jsme se dostaly do semifinále, ale z nižší pozice, takže nás čekal favorizovaný tým Copenhagen. V neděli v 9h jsme krásně rozcvičené nastoupily do zápasu. Myslím, že už v poločase jsme vedly a náskok udržely a ještě navýšily. Závěrečné skóre 15:12. Lehce překvapené z výhry nad Dánkami jsme se těšily na finále. A plny očekávání, kdo bude naším soupeřem, jsme šly dosnídat. Vypadalo to na francouzský tým Yaka, ale nakonec jsme zjistily, že to nebude nikdo jiný než naše oblíbené Primavery, kterým od pátku přibyly další čtyři zkušené hráčky.
 
   Finále jsme nezačaly úplně nejlépe. Po počátečním nalosovaném útoku jsme prohrávaly 2:0, dál si vybavuju stav 3:1. Do poločasu jsme to otočily na 8:7, nabraly jsme náskok, ale došel nám dech a nechaly jsme je srovnat na 11:11. Nakonec jsme se trhly a vyhrály 15:13.
Hurrrá!!! Atmosféra finále byla skvělá, i když většina, včetně pana rádoby komentátora, fandila místnímu týmu. Nenechaly jsme se nijak ovlivnit a to je skvělý. Holky, moc děkuju za nádherný ultimate a bojovného ducha :).

Autor: Katy (FUJ), 20. 7. 2009
Poslat odkaz na e-mail