spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Ivan Čermák

IVAN ČERMÁK alias Červas, spoluzakladatel týmu Chlupatá Žába, usměvavý a frisbee oddaný člověk, který je pro každou srandu. Je rychlý a rychle se učící hráč, umělecky založený a momentálně zadaný. Do obrany nastavuje často i svou hlavu ( svědkem je jizva po několika německých stezích ). Je to hráč, který už při chytání disku nikdy nezastaví...

Ivan Čermák alias Červas, věk, studuje, žije.
Je mi 22. Studuji Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové, obory výtvarná výchova, společenské vědy a zeměpis. Učím výtvarku a hudebku na ZŠ ve Slatiňanech a vedu skautský oddíl .Většinu času momentálně bydlím v Hradci, ale doma jsem v Orli. (malá vesnice nedaleko Slatiňan).

Proč frisbee ultimate?
Hodně mi vyhovuje rychlost hry a náš tým. Baví mě, že tým může těžko stát na individualitách a musí fungovat jako celek. Když mám najednou disk, musím spoléhat, že mi někdo naběhne a pomůže. To se mi na ultimate oproti jiným sportům hodně zamlouvá.

Jak ses dostal k ultimate?
Poprvé jsem ultimate viděl a hrál v Hradci Králové na skautském turnaji SFC v roce 2006.

Jak vznikl tým ve Slatiňanech?
Právě na zmíněném turnaji. Přihlásili jsme se tam, aniž bychom ultimate někdy viděli někoho hrát a tušili, o co přesně půjde. Cestou na turnaj jsme ve vlaku studovali pravidla a zjišťovali, o co jde. Vrátili jsme se s třetím místem, ale hlavně ohromně nadšení. Další víkend jsme už trénovali. Všechno bylo hodně spontánní a veselé.

Jaké máte možnosti tréninku?
Vstoupili jsme do TJ Spartak Slatiňany a zaregistrovali se jako oddíl frisbee ultimate. Platíme každý 100,- ročně a za ní máme k dispozici hřiště a halu na celou zimu (bohužel nepraktickou pro pořádání turnaje). Podmínky máme super, horší je situace ohledně počtu hráčů, je nás málo.

Vidíš rozdíl mezi nástupem do vznikajícího nebo již založeného týmu ( jako začátečník)?
Osobně tenhle rozdíl vnímám jako dost zásadní. My jsme začínali všichni od nuly. Neměli jsme se od koho učit, tak jsme zkoumali internet apod., ale za moc to nestálo. Určitou dobu jsme trénovali s BOA a to nám trochu ukázalo směr. Teď jsme v podstatě tam, kde jsme byli.

Kdo u vás připravuje tréninky?
Tréninky chystám stále já a jsem z toho na rozpacích, protože vím, že bych já sám potřeboval, aby mě někdo trénoval. Snažím se je dělat smysluplně, ale stejně je to z nouze ctnost. Ohromně bychom potřebovali někoho, kdo by nám mohl ukazoval co a jak dál. Hodně nám pomohl Training camp v Praze.


Jak jste na tom s počtem hráčů, děláte nábory?
Dělali jsme nábor a chodí nás pravidelně okolo osmi starších. Na turnaj musíme často hledat pomoc u jiných týmů. Slatiňany jsou malé a s novými hráči je potíž. Pomalu se vzdáváme naděje, že v dohledné době budeme mít konkurenceschopný tým a nabíráme i děti ze 4. tříd a doufáme, že za pár let budeme něčeho schopní. S malými dětmi nás bývá okolo 12-15.

Tvůj začatek hraní ultimate měl rychlý vzestup. Čím si myslíš, že to je?
Osobně myslím, že šlo o souhru náhod, která mě najednou vytlačila výš, než odpovídá mým schopnostem. Na druhou stranu jsem rád, že se tak stalo, protože jsem se dostal mezi lidi, od kterých jsem se mohl něco naučit a potom to poslat dál v Žábě.

Viděl jsi a dokonce jsi i hrál proti vrcholovému evropskému ultimate, jaké to bylo? Je to hnací motor pro další rozvoj?
Určitě to člověka nakopne a ohromí. Bylo to opravdu úžasné. Taky mi ale došlo, že se na tak vysokou hráčskou úroveň v Čechách lze dostat asi hlavně v Praze a pokud je člověk bez šance tam začít trénovat, je v nepříjemné situaci ...


Co říkáš na letošní EUC v Anglii?
Byl to veliký zážitek, který měl v mém případě trošku hořký průběh.


Dalo ti EUC něco? Vzalo ti něco?

Týden se dvěma hráči BOA ve stanu dá člověku mnoho! Na hřišti a během přípravy jsem se snažil hodně nakoukat a naposlouchat. Ještě teď z toho všeho čerpám. Jestli mi EUC něco vzalo? Na měsíc schopnost volného pohybu. Během zápasu s GB jsem si natrhnul vazy v levém koleni.

Co plánuješ s týmem?
Rádi bychom sjezdili hodně turnajů. Jelikož je ale hodně hráčů středoškoláků, nebo dokonce ze ZŠ, vyvstávají různé potíže s dopravou, penězi od rodičů na startovné a pak je tu skaut. Většina z nás vede skautský oddíl či družinu a akce musíme plánovat kvůli dotacím a rodičům s velkým předstihem, často větším, než jsou zveřejněné termíny turnajů. To nás z účasti diskvalifikuje nejčastěji, ale snažíme se to nějak vyřešit. Vnímám, že je u nás velká vůle makat, takže hlavně plánujeme vydržet a makat dál.

Co plánuješ sám?
Snažím se rozjet ultimate na univerzitě v Hradci, zatím je vše jen ve fázi vyjednávání s vedením. Chtěl bych jet do Francie na pláž, nebo aspoň na přípravu. Na písku mě hra hodně baví. Taky bych potřeboval zase získat nějaké zkušenosti, o které bych se mohl podělit v Žábě.

Četl jsi nový soutěžní řád?
Řád jsem četl.

Co na něj říkáš?

Pokud má nový řád zvýšit prestiž mistrovství, připadá mi rozumné, aby během turnaje mohl hráč hrát jenom za tým, za který se přihlásil. Nové týmy na tom budou určitě bity, přímo se nás to týká.
Společně chystáte „Východní blok“ vidíš to jako možnou variantu? (VB má být sloučení týmů východních Čech, aby lidi, kteří chtějí jezdit na turnaje open ligy, měli možnost jet, i když zrovna jejich tým nejede samostatně.)
Je to ve fázi jednání, necháme se překvapit a třeba překvapíme.

Chtěl bys něco vzkázat VR ČALD, hráčům, začátečníkům, lidem, kteří ultimate teprve objeví, komukoli? :-)
Pro radu: už jsem to zmínil výše, ale přesto znovu, díky za training camp. Připadá mi, že tahle akce má smysl! Ostatním ? Třiďte odpad …
Tak to byl, je a bude Ivan Čermák alias Červas.
Filip Zelenka


u_2.jpg
u_DSC_0017.jpg

Autor: Filip Zelenka, 3. 2. 2008
Poslat odkaz na e-mail