spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Lukáš Jedlička

LUKÁŠ JEDLIČKA (26 let) je jedním ze zakladatelů pohořského discgolfového týmu D.U.B.hill . V roce 2007 se na turnaji Czech open umístil na druhém místě, ale zároveň jako nejlepší Čech. Jelikož byl turnaj vyhlášen poprvé v historii jako Mistrovství republiky, stal se tak prvním a zatím jediným Mistrem Republiky v discgolfu. V současné době se na další sezónu připravuje na dlouhodobém soustředění v Holandsku.

Než se dostaneme ke sportu, tak mi dovol jednu otázku: Jak dlouho už jsi v Holandsku, co tam děláš a jak dlouho tam ještě budeš?
V zemi tulipánů pobývám od února 2007 a plánuji tady zůstat až do konce června tohoto roku. Pracuji tady jako pečovatel pro staré lidi, se kterými zároveň žiji v rodinném domě. Takže by se to dalo taky nazvat Aupair pobyt, nejen proto, že se jedná o podobný program, ale hlavně proto, jak jsou si tyto dvě ač protichůdné věkové skupiny často velmi podobné.

Teď k tomu sportu. Které sporty, kromě discgolfu, máš v oblibě?
Není toho moc, ale pár sportů se určitě najde. Tak především mě vždycky bavil fotbal, ale teď už ho hraji spíše jen po hospodách ve zmenšené stolní podobě:-) Dále určitě horská cyklistika, o které si poslední rok můžu nechat jenom zdát, stejně jako o zimních radovánkách jako jsou lyže a brusle. Vzhledem k tomu, že tady naposledy zamrzly kanály asi před 20 lety, nezbývá než vyměnit staré nářadí za in line. Ještě bych rád zmínil Aikido, což je po discgolfu jedna z mých největších vášní, kterou stále pěstuji, i když mnoho lidí by mohlo namítnout, že se o sport vlastně nejedná. No a posledního půlroku občas taky mávám s činkami a přemlouvám své ochablé svalstvo k růstu:-)

Kdy a jak jsi se dostal k discgolfu? Jak dlouho už ho hraješ?
Moje DG začátky jsou úzce spjaty se jménem Marek Fojtík a létem 2003. Tehdy se tento náš dobrodruh vrátil z USA, kde nějakou dobu pobýval a objevil tam svou lásku k této hře, kterou pak rozdával i svému okolí plnými hrstmi. Nezapomenu na své první hody, kdy jsme si vyrobili imitaci koše tím, že jsme si na fotbalovou branku pověsili starou pneumatiku a snažili se do ní trefit.

Jaký je tvůj nejoblíbenější kurz, případně turnaj?
Nejoblíbenější turnaj i hřiště je pro mě samozřejmě u nás na Pohoři, páč mě naučilo vše, co umím a navíc jde o srdcovou záležitost. Ale samozřejmě mám rád i jiné kurzy, jako je třeba Vypich, Borský park nebo Stromovka.

A tvůj nejoblíbenější disk? Čím v současnosti teď nejčastěji házíš?
Na tohle nemám jednoznačnou odpověď. Dříve jsem nedal dopustit na driver Flash a middle Buzz. Nicméně v poslední době mi nejvíce sedí v ruce Mstitel (Avenger) a Kometa. Nejoblíbenější putter je Magnet a APX.

A ještě se zeptám na nejoblíbenější ztracený disk? Případně místo, kdes ho ztratil?
Asi to bude vypadat, že nedokážu napsat jen jeden, ale jsem zkrátka nerozhodný tak napíšu dva. Krásný,drahý a milovaný Beast se asi ještě pořád koupe v jedné z Plzeňských řek a druhý neméně oblíbený Flash je (nebo byl) na Vypichu, který snad ještě někdy uvidím.

Jaký hod používáš nejčastěji?
Nejvíce a nejraději používám klasický backhand asi jako většina lidí. Pokud ale chci hodit extra dlouhý hod, tak používám techniku, kdy pevně zaklíním všechny prsty za hranu, ale největší sevření soustřeďuji do prostředníku a hlavně ukazováčku. To při odhodu způsobí, že se disk o poslední prst jakoby zadrhne a dodá disku opravdu slušnou rotaci. U nás na Moravě se tomu říká "brnk technika“. Jinak Pohořská specialita je palcový overhead, který se dobře naučit není jen tak! Zeptejte se Marečka z Plzně, ten o tom ví své:-)

A teď jeden pohled do budoucna: Tvůj discgolfový sen?

Můj DG sen je vyhrát ME 2010, další rok MS a pak hodlám vyzvat mistra ze sousední galaxie, haha... Ne, nejsem nějak extra soutěživý typ. Mám prostě rád tuhle hru pro její zvláštní kouzlo. Je to pro mě parádní zábava a relax, vyjít si s kámošema někam ven a nechat se unášet společně s letící plackou. To, že se mi podařilo dobře zahrát na Czech open byl docela úlet, páč jsme se těsně před turnajem rozešli s přítelkyní a byl jsem z toho pěkně mimo. Je to docela paradox, no ale jak se říká : "štěstí ve hře, neštěstí v lásce". Můj plán do budoucna je užívat si DG kouzla hlavně na českých turnajích. Nemám výraznou touhu vyhrávat, prostě mě to hlavně baví a tečka. Jinak se v poslední době taky hodně zajímám o lukostřelbu a doufám, že si tento sen taky brzo splním.

jedla0001.jpg

Autor: HF, 22. 5. 2008
Poslat odkaz na e-mail