spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Dejf a jak vznikly Terrible Monkeys

Pamatuješ si, v jakém roce Terrible Monkeys vznikly?

V roce 1993.
Dejf

Vzpomeneš si, jaké bylo pozadí vzniku? Měli jste s něčím problém, nebo to byl vznik harmonického týmu s růžovou budoucností?

Tým založila partička přátel z VŠ. Dobře jsme se znali. Bydleli jsme všichni na jedné koleji na Strahově. Trávili jsme spolu hodně času. A až k tomu jsme si potom přidali ultimate. Z toho jasně vyplývá, že začátek byl harmonický, přátelský, tvůrčí s víc než růžovou budoucností.

Název týmu vznikl na jezdících schodech v metru A ve stanici Náměstí Míru cestou na první turnaj, halový Frisbeercup 1993, který se konal ještě v Riegrových sadech. A to podle plyšové opice jednoho z hráčů, kterou dostal jako talisman od své přítelkyně. On měl tehdy v tom metru opičku nejen plyšovou za krkem a název byl v podstatě jen takové plácnutí, abysme taky měli něco napsáno na dveřích do šatny, jako ostatní týmy. Ten bývalý hráč se jmenuje Andrej Lažo alias Andy, Hliník nebo Lážo-Plážo  a dnes pracuje jako uznávaný zvukař, ověnčený řadou prestižních cen a hrál pouze na tom prvním turnaji. Ten turnaj také v Monkeys bereme jako vznik týmu.

Logo nakreslila Erika Čeřovská, hráčka Monkeys a v té době Dejfova přítelkyně, na malý papírek z trhacího špalku. Logo nevzniklo na prvním turnaji, ale asi o rok později.
Dejf 1994

Kdo byl u založení z lidí, které můžeme znát?

Za zakladatele týmu můžeme považovat Bohumila Klouba (Bobo), Radomila Zdeňka (DJRZ) a Davida Průchu (Dejf). Ti to spískali v hlavách ještě před tím Frisbeercupem. A pak můžeme za zakladatele určitě ještě počítat i všechny, co se toho prvního turnaje zúčastnili, tedy Martina Slížka (Marťák), Libora Crhu (Libčák), Eriku Čeřovskou (Erža) a Andreje Laža (Andy).
Na ultimate se dosud ještě ukazují Libčák, Dejf, DJRZ, občas Bobo. A dnes už čistě discgolf, ale zato víc než aktivně, hraje Marťák.
 

Kdo byl váš největší rival? Můžeš ho charakterizovat?

Náš největší rival byli z počátku Prague Devils a zároveň to byli naši velcí přátelé a dlouho jsme i společně trénovali a pařili. Později se k významným soupeřům dali řadit ještě Prague Lions z Prahy (z tohoto týmu dnes hraje už jen Shucky), 3SB z ČB (z pamětníků hraje Davídek, ktérý ten tým po dokončení VŠ, odchodu z Devils a z Prahy založil) a North Kites z Chomutova (z pamětníků se občas objevuje jen Ježura, dnes hraje za 3SB).
 

Bylo frisbee na počátku 90. let v něčem odlišné od toho současného?

Bylo odlišné prakticky ve všem. Tehdejší komunita byla poloviční, všichni se dobře znali a drželi víc pohromadě. Turnajů bylo o hodně méně a mimo republiku jezdili jen Devils a Monkeys. Pařilo se důkladně a taky to bylo podstatně větší z toho vyplývající "Beverly Hills". I z herního hlediska bylo vše pochopitelně v plenkách. Neuměli jsme pořádně házet, natož hrát nějaké pokročilejší herní strategie. A co bylo asi nejhorší, neměli jsme se to od koho moc naučit, takže všechno trvalo o dost dýl než dnes. Monkeys měli na počátku například jeden jediný talíř půjčený od Libora Sajfrta (tehdejšího hráče PD), čili rozházení na začátku tréninku probíhalo v kroužku. Asi až za rok jsme si na jednom turnaji v Německu koupili alespoň šest disků Wham-o.
cerven1994 tm.jpg

Změnily se Terrible Monkeys za těch necelých 20 let? V čem nejvíce?

Na začátku devadesátých let byla osa týmu Monkeys, jak už jsem říkal, pár blízkých přátel, kteří spolu trávili mnoho času mimo frisbee a k nim se postupně přidávali nový hráči, zpravidla podobného ražení. Papá nám v té době neříkal moc sportovci, spíš srdcaři. Neměli jsme ani žádného konkrétního trenéra. S přibývajícím věkem, koncem škol, zakládáním rodin se přátelé z týmu postupně vytráceli a v náborech se přihlašovali noví, kteří se již neznali, tak jak je to běžné v každém současném týmu. Někdo zapadl a hraje dodnes a nebo se objevuje alespoň v Chrasti v masterech, někdo se zdržel jen krátce. Ale, aby to nepůsobilo jen jako spolek srandistů, od počátku jsme měli stále pár lidí v reprezentaci a v roce 2002 se nám dokonce podařilo získat titul ve finále proti Lions a ten samej rok jsme ještě vyhráli první CEL.

Od počátku jsme se snažili dělat i něco navíc pro komunitu nejen samotnej sport a tak velká část Monkeys spolupořádala frisbee plesy, které byly vždy na Silvestra, byly tematicky laděný a vždy měly bohatý program. Bylo jich dosud devět. A pak jsme na našich vlastních turnajích, už od prvního ročníku, hráli divadlo a hrajeme dodnes. Část Monkeys také psala články do Pasti nebo ji později spoluvytvářela. Jednotlivci z týmu se zapojovali i do dění v asociaci.

Dnešní Monkeys, a jsem tomu rád, tuto tradici dál ctí a rozvíjejí. Představení z letošní Chrasti je toho jasným důkazem. Dnes jsou Monkeys plnohodnotný sportovní klub, který pravidelně a zodpovědně trénuje a jezdí po turnajích a mistrovstvích téměř každý víkend. A mají ve svých řadách vždy nějakého reprezentanta či reprezentantku a nadále se umísťuje na čelních pozicích lokálních mistrovství.
 

Jak vidíš budoucnost Terrible Monkeys?

Jako před prvním turnajem v roce 1993, víc než růžově. ;)
časopis Past duben 1994, 1. ligový turnaj

Autor: Vojta (FUJ), 3. 11. 2011
Poslat odkaz na e-mail