spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.discgolfovehriste.cz
Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu

Dejf a jak vznikly Terrible Monkeys

Pamatuješ si, v jakém roce Terrible Monkeys vznikly?

V roce 1993.
Dejf

Vzpomeneš si, jaké bylo pozadí vzniku? Měli jste s něčím problém, nebo to byl vznik harmonického týmu s růžovou budoucností?

Tým založila partička přátel z VŠ. Dobře jsme se znali. Bydleli jsme všichni na jedné koleji na Strahově. Trávili jsme spolu hodně času. A až k tomu jsme si potom přidali ultimate. Z toho jasně vyplývá, že začátek byl harmonický, přátelský, tvůrčí s víc než růžovou budoucností.

Název týmu vznikl na jezdících schodech v metru A ve stanici Náměstí Míru cestou na první turnaj, halový Frisbeercup 1993, který se konal ještě v Riegrových sadech. A to podle plyšové opice jednoho z hráčů, kterou dostal jako talisman od své přítelkyně. On měl tehdy v tom metru opičku nejen plyšovou za krkem a název byl v podstatě jen takové plácnutí, abysme taky měli něco napsáno na dveřích do šatny, jako ostatní týmy. Ten bývalý hráč se jmenuje Andrej Lažo alias Andy, Hliník nebo Lážo-Plážo  a dnes pracuje jako uznávaný zvukař, ověnčený řadou prestižních cen a hrál pouze na tom prvním turnaji. Ten turnaj také v Monkeys bereme jako vznik týmu.

Logo nakreslila Erika Čeřovská, hráčka Monkeys a v té době Dejfova přítelkyně, na malý papírek z trhacího špalku. Logo nevzniklo na prvním turnaji, ale asi o rok později.
Dejf 1994

Kdo byl u založení z lidí, které můžeme znát?

Za zakladatele týmu můžeme považovat Bohumila Klouba (Bobo), Radomila Zdeňka (DJRZ) a Davida Průchu (Dejf). Ti to spískali v hlavách ještě před tím Frisbeercupem. A pak můžeme za zakladatele určitě ještě počítat i všechny, co se toho prvního turnaje zúčastnili, tedy Martina Slížka (Marťák), Libora Crhu (Libčák), Eriku Čeřovskou (Erža) a Andreje Laža (Andy).
Na ultimate se dosud ještě ukazují Libčák, Dejf, DJRZ, občas Bobo. A dnes už čistě discgolf, ale zato víc než aktivně, hraje Marťák.
 

Kdo byl váš největší rival? Můžeš ho charakterizovat?

Náš největší rival byli z počátku Prague Devils a zároveň to byli naši velcí přátelé a dlouho jsme i společně trénovali a pařili. Později se k významným soupeřům dali řadit ještě Prague Lions z Prahy (z tohoto týmu dnes hraje už jen Shucky), 3SB z ČB (z pamětníků hraje Davídek, ktérý ten tým po dokončení VŠ, odchodu z Devils a z Prahy založil) a North Kites z Chomutova (z pamětníků se občas objevuje jen Ježura, dnes hraje za 3SB).
 

Bylo frisbee na počátku 90. let v něčem odlišné od toho současného?

Bylo odlišné prakticky ve všem. Tehdejší komunita byla poloviční, všichni se dobře znali a drželi víc pohromadě. Turnajů bylo o hodně méně a mimo republiku jezdili jen Devils a Monkeys. Pařilo se důkladně a taky to bylo podstatně větší z toho vyplývající "Beverly Hills". I z herního hlediska bylo vše pochopitelně v plenkách. Neuměli jsme pořádně házet, natož hrát nějaké pokročilejší herní strategie. A co bylo asi nejhorší, neměli jsme se to od koho moc naučit, takže všechno trvalo o dost dýl než dnes. Monkeys měli na počátku například jeden jediný talíř půjčený od Libora Sajfrta (tehdejšího hráče PD), čili rozházení na začátku tréninku probíhalo v kroužku. Asi až za rok jsme si na jednom turnaji v Německu koupili alespoň šest disků Wham-o.
cerven1994 tm.jpg

Změnily se Terrible Monkeys za těch necelých 20 let? V čem nejvíce?

Na začátku devadesátých let byla osa týmu Monkeys, jak už jsem říkal, pár blízkých přátel, kteří spolu trávili mnoho času mimo frisbee a k nim se postupně přidávali nový hráči, zpravidla podobného ražení. Papá nám v té době neříkal moc sportovci, spíš srdcaři. Neměli jsme ani žádného konkrétního trenéra. S přibývajícím věkem, koncem škol, zakládáním rodin se přátelé z týmu postupně vytráceli a v náborech se přihlašovali noví, kteří se již neznali, tak jak je to běžné v každém současném týmu. Někdo zapadl a hraje dodnes a nebo se objevuje alespoň v Chrasti v masterech, někdo se zdržel jen krátce. Ale, aby to nepůsobilo jen jako spolek srandistů, od počátku jsme měli stále pár lidí v reprezentaci a v roce 2002 se nám dokonce podařilo získat titul ve finále proti Lions a ten samej rok jsme ještě vyhráli první CEL.

Od počátku jsme se snažili dělat i něco navíc pro komunitu nejen samotnej sport a tak velká část Monkeys spolupořádala frisbee plesy, které byly vždy na Silvestra, byly tematicky laděný a vždy měly bohatý program. Bylo jich dosud devět. A pak jsme na našich vlastních turnajích, už od prvního ročníku, hráli divadlo a hrajeme dodnes. Část Monkeys také psala články do Pasti nebo ji později spoluvytvářela. Jednotlivci z týmu se zapojovali i do dění v asociaci.

Dnešní Monkeys, a jsem tomu rád, tuto tradici dál ctí a rozvíjejí. Představení z letošní Chrasti je toho jasným důkazem. Dnes jsou Monkeys plnohodnotný sportovní klub, který pravidelně a zodpovědně trénuje a jezdí po turnajích a mistrovstvích téměř každý víkend. A mají ve svých řadách vždy nějakého reprezentanta či reprezentantku a nadále se umísťuje na čelních pozicích lokálních mistrovství.
 

Jak vidíš budoucnost Terrible Monkeys?

Jako před prvním turnajem v roce 1993, víc než růžově. ;)
časopis Past duben 1994, 1. ligový turnaj

Autor: Vojta (FUJ)
Publikováno: 3. 11. 2011

Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu
comments powered by Disqus
Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu Růžek boxu

Nejnovější články

Výsledky | 21. 9. 2014
Venkovní mixové mistrovství přineslo druhý letošní titul pro Žlutou zimnici

Venkovní mixové mistrovství přineslo druhý letošní titul pro Žlutou zimnici

Deštivý víkend přinesl řadu velmi vyrovnaných zápasů. Organizace turnaje klapala na jedničku a na vodácký pivní závod se jen tak nezapomene...
Výsledky | 10. 9. 2014
Monkeys doplnili sestavu českých klubů na EUCF 2014

Monkeys doplnili sestavu českých klubů na EUCF 2014

O víkendu 30.- 31. 8.2014 se turnajem ve Wroclawi uzavřela série kvalifikací pro mixovou kategorii evropské klubové soutěže. Smíšené týmy se na finálovém turnaji objeví poprvé.
Výsledky | 5. 9. 2014
Kvalifikace pro finále MČR mixed 2014: 5 týmů se zájmem o medaile

Kvalifikace pro finále MČR mixed 2014: 5 týmů se zájmem o medaile

O titul mistra ligy 2014 v kategorii mixed bude v Českých Budějovicích bojovat 10 týmů.
Webový portál sponzoruje Animáto - dodavatel redakčního systému zajimave produkty Hotel Lednice Rodinné domy na klíč

© 2008 www.frisbee.cz, RSS zdroje RSS zdroje
Redakce: past.redakce@gmail.com