spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

S Krakym o úspěšném prvním ročníku SŠ

V březnu roku 2010 proběhl první turnaj Středoškolské ligy. Od té doby uběhla spousta času, odehrály se další turnaje a po roce fungování proběhlo finále 1. ročníku halové ligy.

Přehled proběhlých turnajů

  • 26. března 2010 - 0. halový ročník, Hradec Králové: 1. místo Gymnázium Říčany, účast 8 týmů
  • 7. června 2010 - první venkovní turnaj, Praha Malešice: 1. místo Gymnázium Jírovcova České Budějovice, účast 6 týmů
  • 20. října 2010 - třetí turnaj ligy, Hradec Králové: 1. místo Gymnázium Jírovcova České Budějovice, účast 16 týmů
  • 16. prosince 2010 - halové kvalifikační turnaje, Hradec Králové, účast 8 týmů + druhá kvalifikace v Třeboni, účast 8 týmů
  • 23. března 2011 - finálový turnaj zimní halové ligy, Praha, 1.místo Gymnázium Jírovcova České Budějovice, účast 8 týmů
  • 28. dubna a 3. května 2011 - kvalifikační turnaje venkovní ligy, Hradec Králové a České Budějovice
  • 6. června 2011 - finálový turnaj Praha Malešice

O projektu jsme si na finálovém turnaji v březnu 2011 v Praze na Chodově povídali se Zdeňkem Krákorou - Krakym z agentury Zazo.cz.
Středoškolská liga, říjen 2010; foto: Carlos

Před námi se hraje finále SŠ ligy, kterému předcházely dvě kvalifikace, co ty na to?

Já jsem spokojený, pokud je na SŠ ligu kvalifikace, splnili jsme účel. Je znát, že je dostatek družstev a to je dobře.

Jak vidíš úroveň hráčů, kteří hrají SŠ ligu a standardně netrénují?

Tak je to hodně znát, člověk pozná na první pohled, jestli před námi je frisbee hráč, který někde v týmu hraje. A nebo jestli to je začátečník, který si jede zahrát pro zábavu. Cílem SŠ ligy je, aby se do hry zapojili i lidi, kteří nikde nehrají. A když s tím nemají problém sami hráči, tak je to dobře.

Jak se zapojují tihle normálně nehrající hráči?

Je to vidět na týmech jako třeba z Českých Budějovic, kde hrají hlavně zkušení hráči a mám pocit, že jejich holky se do hry nějak výrazně nedostanou. Ale potom některé jiné týmy zvládají docela dobře začlenění nových hráčů. Záleží na přístupu týmů, jestli chtějí za každou cenu dávat body a vyhrát, nebo víc zapojit svoje kamarády.

A co je správně?

To je těžký říct, záleží na pohledu. Je to závodní sport. Je tedy nutné pochopit to, že lidé chtějí vyhrávat. Já ale třeba nesouhlasím s tím, že to musí být za každou cenu. Líbí se mi týmy, které i za cenu, že nevyhrají, pustí do hry svoje kamarády nebo slabší hráče. To ocením daleko víc.

Jak vidíš budoucnost SŠ ligy, jaro, podzim?

Diskutuje se o tom samozřejmě pořád. Liga se neustále rozšiřuje o spoustu týmů. Nedávno se mi ozvaly Litoměřice a podobná ryze nefrisbee města. Na jaře se bude hrát opět kvalifikace, jih a východ Čech. Takže vývoj je rozhodně dobrý.
G. Boženy Němcové HK vs. Jiráskovo G. Náchod (foto Carlos)

Měl jsi na začátku projektu nějakou vizi, jak by měla liga vypadat po roce fungování?

Moje původní vize byla, aby se v SŠ lize dělaly tři kvalifikační oblasti. Morava, jih a východ Čech, kde je poměrně silné zastoupení. Doufal jsem trochu v Prahu. Morava a Praha bohužel víceméně selhává co se týče zastoupení. Z Prahy se účastní jenom Gymnázium nad Alejí, jednou hrála Obchodní akademie z Vinohrad. Jinak jsme Pražáky na lize neviděli.

Takže pražší hráči by se měli snažit na svých středních školách získávat podporu?

Je to určitě o týmech, které v daných místech trénují. A je vidět, že se FUJové o mladý hráče starají. A je to tady vidět, na venkovní ligu budou schopní postavit dva týmy. Je znát, jak mladý tým pracuje s mládeží a FUJové to dělají asi jako jediný.

Jak by za rok mělo vypadat halové finále?

Určitě celkem jen 8 týmů, víc se do haly nevejde. Kdyby se udržel počet dvou kvalifikací, bylo by to fajn. Kdyby se povedly tři kvalifikace, tak 24 týmů by bylo super, ale je to trochu optimistický. Kdyby se liga udržela na průměrných 20 týmech, byl bych určitě spokojený.

Jaká je podpora projektu od ČALDu?

Podpora ČALDu je super, hlavně v osobě Carlose, který se o to stará velice zodpovědně. První finálový turnaj teď bude ČALD podporovat i finančně, nejen cenama. Dotace bude kvůli finanční náročnosti halového turnaje a pro školy by to bylo neúnosné.

Bližší informace o projektu

Kontakt: Zdeněk Krakora, zazo@zazo.cz, 603 426 048
Web zazo.cz - pořádající agentura: zazo.cz
Web České asociace létajícího diskucald.cz

Autor: Jiří Voseček, 18. 5. 2011
Poslat odkaz na e-mail