MČR Mix 2011: Mistry v mixu poprvé FUJ

Mistrovství České republiky v kategorii mixed zaujímá v českém ligovém kalendáři tradiční místo v závěru sezóny, letos se odehrálo 3. a 4. září v Hluboké nad Vltavou. Mixové ultimate, ačkoli se v českých podmínkách kvůli malé hráčské základně trénuje prakticky pořád, má oproti open a women kategorii jedno úskalí navíc. Zvládnout spolupráci hráčů a hráček v týmu tak, aby to fungovalo, je někdy oříšek. Ale zároveň v tom vězí klíč k vítězství.

Na mistrovství přijelo 14 týmů včetně nováčka mistrovských turnajů - The Road Eighty Eight.

Semifinále

Titul si posledních šest let předávaly dva nejsilnější pražské týmy, Prague Devils a Žlutá Zimnice. Ze skupinových zápasů postoupili z prvních míst kromě PD a ŽZ ještě loni třetí a čtvrtí FUJ a Terrible Monkeys. TM ve čtvrtfinále málem ztratili téměř vyhraný zápas proti Velké Moravě, nakonec ale zvítězili a v semifinále se postavili obhájcům titulu Žluté Zimnici. Ve vyrovnaném souboji se Monkeys povedlo získat těsně před poločasem dvoubodový náskok, který udrželi až do konce zápasu. Vyřadili tím ze souboje o zlato hlavního favorita. Na vedlejším hřišti se odehrál úplně jiný zápas. FUJ nastoupili do duelu s PD s ohromným nasazením a během prvních několika minut odskočili na rozdíl tří bodů, v poločase už byl stav 8:3. Devils se nedokázali vzpamatovat a výsledek 13:7 vyslal FUJ do souboje o zlato.

O umístění

Monkeys a FUJ předvedli ve finále vyrovnanou bitvu, v poločase FUJ vedli dvoubodovým rozdílem 8:6. O ten záhy přišli, ale nakonec zápas dotáhli až do konečného vítězného výsledku 11:9. "Rozhodlo, jako většinou, kdo udělá více chyb," vyjádřila se k zápasu Jana Vejmelková z týmu FUJ a dodává: "Naše radost je obrovská!" protože FUJ se mohou těšit ze svého historicky prvního titulu v kategorii mixed.

Zatímco Terrible Monkeys si kromě stříbra z MR mixed odvážejí ještě cenu Spirit of the Game, bronzovou medaili vyhrála Žlutá Zimnice, která v zápase s Prague Devils potvrdila svou sílu v zónové obraně a výraznou převahu v ženské části týmu. Mladí FUJ jsou nováčky na pozici mistrů republiky a bookmakeři jim určitě budou dávat velké šance i v příštích letech. Sesazená Žlutá Zimnice a letos "bramboroví" Devils jsou ale stále kvalitní týmy a krátké působení v "opozici" jim může ještě zvýšit motivaci - letošní výsledek tedy znamená jediné: české ultimate bude odteď mnohem zajímavější.