spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Discgolfová liga 2009 I. – jaro, léto

Po prvním turnaji na zámku Kozel se česká discgolfová sezóna hnula kupředu a je třeba si shrnout základní fakta o tom, jak to vše probíhalo, a co se na těch českých discgolfových kolbištích vlastně dělo a děje. Celkem měla liga sedm turnajů, ze kterých se hráčům počítali čtyři nejlepší výsledky. Proti minulému roku se tedy liga ještě o jeden turnaj rozrostla, a to o Vesec, který se šikovně vměstnal do prázdninového pohodlí, tedy mezi Lochnu a Pohoř.

Bagr Cup, České Budějovice


Celý  kolotoč se nejdříve pohnul od západu směrem k jihu a druhým zastavením byl již 158. ročník Bagr Cupu, který pořádá budějovický tým DTS. Hrálo se na známém kurzu v budějovické Stromovce, i když Cimpy původně vyhrožoval zařazením i druhého, tzv. krátkého kurzu do programu turnaje. Nakonec se tak nestalo.

Počasí se narozdíl od loňského roku úplně otočilo - loni byla sobota slunečná - bylo vlastně pekelné vedro - a v neděli tak ukrutně a nepřetržitě lilo, že nitka nezůstala suchá. Letos nás uvítal na kurzu déšť už v sobotu ráno před začátkem prvního kola, i když zdaleka nedosahoval rozměrů loňské neděle, zato neděle byla slunečná a… no doslova nedělní.

Tyto krásy si na začátku května vychutnávalo dohromady 22 hráčů, z toho 8 žen! Každý se popral s kurzem, jak dokázal, někomu se o některých O.B. bude možná ještě dlouho zdát, ale jinak každý ukázal, co v něm je, a jak přes zimu potrénoval.

Dany si formu udržel, a po vítězství v prvním turnaji letošní ligy na zámku Kozel, vyhrál i v Budějicích a vykoledoval si za to krásný bagr! Dany hrál především vyrovnaně, jednotlivá kola měl 62-59-61-32 hodů Dokázal se vyvarovat zbytečných chyb a vyhrál zaslouženě s náskokem pěti hodů. Stříbrný chlapík - to nemůže být nikdo jiný než Jedla! Ten dokázal zahrát 63-58-63-35 a šlapal Danymu celou dobu na paty. Třetí skončil Lukáš 62-60-64-35, kterého zradilo především třetí kolo a náskok dvou hodů na Jedlu už nedokázal stáhnout. O těch dvou kulisách, které doplňovali finálovou pětici, netřeba ani psát. Za ně mluví za každého pouze jedno číslo - Úd první kolo 68 (bucheche) a celkové čtvrté místo, Briky ve finále 40! Chichi.

Aspoň že ty holky to hrály pořádně! Tedy hlavně Zdenička. Ta, když už přijede na nějaký český turnaj, většinou nemá konkurenci. Stejně jako Dany v kategorii Open, tak Zdeňka v Ženách také vyšlápla do nové sezóny dvěmi vítězstvími. Na jihu Čech dosáhla prvenství o plných šestnáct hodů, což je zřejmě slušný počin (nebo „asi slušnej oddíl“). Nebo to něco napovídá o kvalitě české ženské discgolfové špičky! Chi.

V každém případě, zatímco se chlapi perou o každý hod a jejich výsledky bývají často poměrně vyrovnané, tak holky to mají u nás pěkně rozvolněný, každá má své místečko, příliš se výsledkově neohrožují - vlastně hrají ten discgolf hlavně pro radost a také pro krásu, že? Posuďte sami - za Zdeňkou byla Vendula o šestnáct hodů, to už víme, za Wendy byla v uctivé vzdálenosti dalších šestnácti hodů bronzová Káťa, za ní na bramborové pozici Kamča s odstupem osmnácti hodů atd. Vlastně by se dalo říci, že výsledkově nejzajímavější byl soubor mezi juniorkami, kde budějovická Eliška dokázala udolat o pět hodů libereckou Elišku!

Po ocenění těch nejlepších hráčů bylo na čase rozloučení a také hodnocení. Takže to bychom měli - žádný eso, dvě vykradený auta, šíleně zpomalená obsluha na Oáze - "no, byl to dobrej turnaj“! A příště bude jistě ještě lepší! Stačí, když jednou konečně nebude pršet.

„Zejtra volám Taťáně!“

Lochna, Plzeň 


O měsíc později se konal v Plzni již tradiční turnaj - Lochna. Krásný Lochotínský park se možná díky rekonstrukci v příštích letech hodně změní, takže těžko říct, jaký bude v budoucnu osud celého tohoto krásného parku, a potažmo i celého discgolfového kurzu. Letos to začalo vybagrovanou ohromnou jámou v horní části kurzu, kde má prý být „Dům pohádek“. V každém případě nás „Dům pohádek“ stál úpravu tří jamek, a to už vůbec nemluvím o tom, že některé z nich se jmenovali „K modřínu“ či „Od modřínu“ a zmiňovaný modřín nám, dalo by se říct přímo před očima, padl k zemi - nejdříve byl obehrabán a pak složen k zemi. Tak smutný osud! V blízké době ještě uvidíme, jestli zprávy o zmiňované rekonstrukci celého parku budou pravdivé či nikoliv.

Další problémy už se nevyskytovaly, a tak jsme na konci víkendu mohli všichni (všech dvanáct mužů a sedm žen) být svědky události v české discgolfové kotlině zatím neviděné! Držte si klobouky! Cenu za první místo získal… chvilka napětí… Marťák! Je to opravdu neuvěřitelné a mnozí z Vás jistě ještě nyní nemohou popadnout dech, ale je to nepopiratelný fakt. Na to jak dlouho už Marťák (190 hodů) discgolf hraje a kolik objezdil turnajů, se zatím nedokázal prokopat až ke zlatu, až na Lochně! Trpělivost přinesla své ovoce a jednou to prostě už přijít muselo. Za sebou nechal Danyho a Úda (193), další dva hody ztratil Lukáš (195) a ještě jeden Briky (196). Finálová pětice se vešla v konečném účtování do šesti hodů, ale i dál to byla tahanice: šestý byl Olšák (181), pak Cimpy (182), a pak Habas (183). další pořadí už tolik vyrovnané nebylo, tudíž není ani natolik zajímavé, abych se o něm zmiňoval.

Ze sedmi žen na startu se nejlépe během víkendu dařilo Wendy (217), která zvítězila o deset hodů, a to především díky skvělému výkonu 66 hodů v prvním kole, v ostatních kolech se Wendy i v pořadí nejbližší holky držely v rozmezí 73 - 78 hodů. Na druhém místě byla Kamča (227) a třetí Evex (230). Holkám to opět na kurzu velice slušelo a i jejich výkony za jejich krásou nijak nezaostávaly!

Společně  můžeme jen sledovat, jak se bude či nebude v příštích měsících měnit podoba Lochotínského parku a uvidíme, jestli příští rok turnaj „Lochna“ bude opět v místě, které jí dalo jméno, nebo si bude muset hledat nový domov na nějakém jiném plácku.

Vesec


Na nově vymyšleném kurzu v nově postaveném areálu pro MS v lyžování ve Vesci se hrál další turnaj české ligy. Liberecký klub Hunters, jmenovitě Briky s Habasem, vymysleli discgolfovou osmnáctku tam, kde se ještě před půlrokem proháněli běžci na lyžích. Kurz byl prý hezky vymyšlený, počasí prý proměnlivé, zázemí prý uspokojující a prý vyhrál Lukáš Filandr. Ale nic z toho nemohu s jistotou potvrdit, protože z mého úhlu pohledu z německého Warnemünde to nebylo až tak patrné.

Autor: Dr. Úd (Atruc), 25. 11. 2009
Poslat odkaz na e-mail