spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Discgolfová liga 2009 II. – Léto, Podzim


Pohoř aneb konec kamarádíčkování v českém discgolfu 

Turnaj na Pohoři je už léta známý nejen svým kurzem (hodně  krátkých jamek v hustém lese), ale také svou společenskou stránkou, na kterou je kladen nebývalý důraz, až se možná může někomu zdát, že společenská stránka je zde, v pohostinném kraji Oderského mikroregionu, na prvním místě. Možná je to trochu dané tradičním termínem turnaje na konci prázdnin, možná spoustou prima lidí, kteří v tom pohostinném kraji žijí, nebo možná také tou spoustou vtipných historek, které jsme už za těch šest let historie tohoto turnaje společně zažili. V každém případě- s tím je teď konec!

Pevné  hradby kamarádíčkování byli jednou pro vždy prolomeny v moment, kdy si hráč Mareček usmyslel, že místo druhého kola půjde vyspávat opici, a že si to prý dohází druhý den. Tudíž dal jasně najevo, že v tu chvíli u něj sportovní část celé akce ustoupila do pozadí a přednost dostala jen a pouze část společenská. Všechny další události, které vznikly při řešení tohoto přestupku, a události, které se na tento moment dále nabalovaly, už jenom vygradovaly celou situaci. Výsledkem byl oficiální protest a pozdější anulace původního skóre, které bylo nahrazeno v souladu s pravidly skórem par +4 hody na každé jamce. V každém případě, už nikdy nebudou vztahy na českých kurzech tak čistě bílé, jako tomu bylo dosud. A bude se sportovat!

Ono se na Pohoři i sportovalo, to zase jo, nejlepším sportovcem se ukázal být Dany, pro kterého to bylo již třetí turnajové vítězství v sezóně. Sportovně se popral se záludným kurzem a dokázal pokořit takové borce, jako je domácí Jedla na druhém místě, nebo bronzový Dr.Úd. Celkově se v kategorii Open turnaje zúčastnilo 16 chlapíků, což je vcelku slušná účast, ale všichni se v cílové rovince dívali Danymu jen zdálky na záda. Když k tomu připočteme ještě šest žen a dívek (a když vezmeme v potaz i mimina, tak osm!), tak je hned jasné, že Pohoř je jedním z nejnavštěvovanějších turnajů české ligy. A právem.
Buschberg09-56.jpg
A ptáte se, jak to ty naše holky hrály? No musím říct, že především skupině „mamky s kočárky“ to šlo na výbornou. No jen si vezměte, co všechno musely vytrpět- prší, musíte absolvovat 3x 27 jamek (tj. 81 jamek), mezi jednotlivými hody popostrkujete kočárek, tu odhodíte, tam odkojíte a občas i dohodíte! Kromě vítězné mamky Kristýny Fojtíkové (275 hodů), všechny ženy naházely za víkend před 300 hodů! To už je panečku pěkná porce, nelze než smeknout. Stříbrná byla liberecká Kamila Brücklerová (315), brzy dvojnásobná mamina, a bronzovou maminou byla atrucová teta Evex - Eva Kostnerová (316). Ostatní děvčata si asi budou muset co nejdříve také pořídit nějakého sviště, aby vůbec mohla maminám alespoň trochu konkurovat. Přeci jen ty mateřské hormony asi nějak příznivě ovlivňují soustředění a přesnost při hře, jinak si to nedokážu vysvětlit!

Závěrem je třeba říci, že není zatím jasné, jakým směrem se bude česká discgolfová liga ubírat, ale jisté je, že o budoucí generace discgolfistů je už nyní postaráno!

Czech open 


Letošní  ročník Czech open, již sedmý, byl zároveň poprvé i finálovým turnajem středoevropské ligy, která se letos rozjela, a která je takovou discgolfovou obdobou CELu v ultimate. Stejně i zde se hrají turnaje v Maďarsku, Rakousku, na Slovensku a v Čechách a i zde spolu soupeří hráči ze všech krajin bývalého rakouskouherského mocnářství. Letos tuto šňůru tvořily následující turnaje: březnové Obula Open v Budapešti, slovenské Smolenice v červnu, zářijové H!O Open v Rakousku, konkrétně v městě Buschberg, a již zmíněné CZ Open. Všechny uvedené turnaje už samozřejmě mají ve své zemi svou dlouholetou tradici, ale až v letošním roce se turnaje spojily pod jednou hlavičkou, která hrdě nosí název Středoevropské ligy.

Takže se dá říct, že se v tom zářijovém víkendu na pražském Vypichu dalo narazit na opravdovou discgolfovou elitu širokého regionu. Jenom z Rakouska nám někteří kvalitní hráči- muži nepřijeli, což je trošku škoda. I tak se nakonec sešlo u Ladronky celkem 30 hráčů, z nichž 8 bylo něžného pohlaví. Pokud bychom se zaměřili na počet reprezentantů všech zmíněných zemí, tak dojdeme k číslu 8, a to už začíná pomalu vypadat na dost silně obsazený turnaj, ne?!
Počasí hráčům přálo celý víkend, bylo slunečno, a ani nijak zvlášť silně nefoukalo, vlastně ideální podmínky pro hru. Míč jde dobře od nohy a takový ty klasický řeči, znáte to.

Kurz byl pro letošní ročník částečně změněn, protože ty starý jamky už byly takový ohraný, takže to chtělo trošku oživit, což se klukům (pořadatelům) docela povedlo. Je pravda, že po některých „zpřísněných“ jamkách, se možná ještě dnes mnohým hráčům nepříliš dobře spí, ale opět, jak se říká, míč je kulatý a podmínky jsou pro všechny stejné. To, co odděluje zrno od plev, to je discgolfové umění, zkušenosti, soustředění a v neposlední řadě také štěstí. Tím nejšťastnějším se po dlouhé, napínavé a vyrovnané bitvě stal Dylan Cooper, Novozélanďan žijící v Maďarsku, který se tímto vítězstvím stal i celkovým vítězem CELu. Na druhém místě byl Daniel Hokeš a o třetí místo se podělily dva Lukášové - Filandr a Jedlička. Mezi ženami byla nejlepší Irmgart Derschmidt z Rakouska, která strčila do kapsy i téměř polovinu startovní listiny mužů. Druhá byla Caroline Gould také z Rakouska a třetí domácí Zdeňka Kosková. Vyhlášení  bylo krátké a stručné s ohledem na délku cesty, která některé hráče ještě čekala nazpět do svých domovů. Ti, co nikam nepospíchali, si mohli užít krásného nedělního odpoledne, třeba při poslechu kapely No name, která přímo u Ladronky ten večer hrála.

Skalka 

Posledním ligovým turnajem v tomto roce byla stará dobrá liberecká Skalka. V termínovém kalendáři musela letos Skalka dát přednost Czech Open, takže z veskrze letního turnaje se nám stal turnaj podzimní, ne-li přímo zimní. Alespoň počasí v Liberci nám to neustále připomínalo, správný příměr by pro něj mohl být- sychravo. Nu což, správný discgolfer ví, jak se na turnaj obléci, a co je třeba vzít s sebou na zahřátí. Podzimní počasí také odlákalo zájem mnoha hráčů od toho vůbec přijet, takže hubené startovní pole čítalo jen 8 mužů a 5 žen! Z těch, co nepřijeli, měli už někteří v tomto ročníku ligy své jisté, anebo si určitě nějakou výmluvu našli, ale to je vlastně jedno. Ti co byli, tak nelitovali! Kurz, zázemí, celý průběh turnaje, nic nemělo chybu! Nic nám nechybělo, o jídlo a pití bylo vždy postaráno, takže jsme všechnu nabitou energii mohli následně vybít na kurzu. A není nad ten pocit, když nakonec během hry dojdete na jamku, která se hraje na již zmiňovanou skálu na kopci, podle které se celý tento turnaj jmenuje. Tato jamka, to je takové pěkné polechtání po nervech, ta troška adrenalinu, která nesmí ve hře chybět. A občas si to někdo může dát i s kouskem horolezectví. Způsobů, jak se vydrápat až na vrchol skály do koše, je opravdu mnoho.
pohor 09.jpg.jpg
A pak dojdete ke hřbitovu, kde jen pár jamek, která obstupují  O.B., tak vám to nedá a některá z nich (ne-li všechna) si vyberete, ať se ta skórkarta trochu poměje! A když to vaše nervy vydrží až do jamky číslo 18, tak je třeba se připravit na neuvěřitelnou kulišárnu- jamka „Přes cvičák“ není nikterak dlouhá, cca 60 metrů, ale koš je ukrytý za křovím, ale hlavně v O.B.! On tedy vlastně ten koš v autu není, přímo pod ním bývá trojúhelníček se stranou jeden metr, který je „in“, takže i ten koš je „in“, ale vše okolo je „out“ a nejbližší „in“ je cca 4-5 metrů daleko, což je taková ta úplně nejblbější vzdálenost na dohoz. A když nedohodíte, tak jste v O.B., ke koši se přiblížit nemůžete, tak to holt zkusíte znova, třeba to tentokrát vyjde.

Nejlépe si se všemi nástrahami kurzu poradil Lukáš Filandr, pro kterého to bylo druhé vítězství v sezóně , a také druhé letos na severu Čech, zřejmě mu zdejší klima náramně prospívá. Druhou pozici uhájil domácí borec Pavel Brückler před Jiřím Blahoutem, který opět (po kolikáté už letos) nezvládl finále zejména po psychické stránce a totálně ho zkazil.

Celkové  výsledky letošní ligy jsou jasné

Na prvním místě se nic nemění, opět se z prvenství raduje Daniel Hokeš z pražského týmu JGM, který i letos ukázal stabilní formu bez větších výkyvů a jeho vítězství je zasloužené. Druhé místo i díky vítězství na Skalce vybojoval Lukáš Filandr z Prague Devils a třetí byl v celkovém pořadí Lukáš Jedlička z týmu D.U.B.hill.
Ženskou kategorii ovládla Zdeňka Kosková, která se tím pádem stala i celkovou vítězkou ligy, a to i přesto, že na turnaje jezdí jen občas, vlastně nerada, skoro by se dalo říct, že z donucení, hra samotná jí příliš nebaví a pořád není s něčím spokojená! O zbylé stupně vítězů se na Skalce podělily holky Wallachovy, když dcera Eliška dala přednost mámě Heleně a ponechala jí stříbrnou příčku. V lize pak za vítěznou Zdeňkou Koskovou z Atruc byla na druhém místě Kamila Brücklerová z libereckého týmu Hunters a třetí místo uhájila Vendula Skalková, která z Plzně hájí barvy oderského týmu D.U.B.hill.

Ligová  discgolfová sezóna 2009 je minulostí, ale my se již nyní  můžeme těšit na zimní ligu plnou rukavic, čepic, svařáků,  čajíků, kamen, ale samozřejmě i nějakých těch drajvů  a případně i nějakých dohozů.

Sportu zdar a discgolfu zvláště!

Autor: Dr. Úd (Atruc), 3. 12. 2009
Poslat odkaz na e-mail