spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Čeští freestyleři (téměř) dobyli Berlín!

Report z Mistrovství světa ve freestyle frisbee 19. 8.- 23. 8. 2009
 
Freestylový cirkus se na celý týden přesunul do hlavního města Německa, Berlína. A česká výprava u toho samozřejmě nemohla chybět!  Myslím, že je taky víc než jasný, že jsme tam nehráli žádný druhý housle! Ale vezměme si to všechno pěkně po pořádku!

Všechno začalo v neděli 16. srpna na Spree-Inselu , hned naproti Berlinek-Domu na jam spotu berlínskými Jammaz zvaným Palazzo Protzo Field. Odehrála se tu summer edition velice populárního 1,2,3 Four Seasons Hat Tournamentu (týmy jsou náhodně losované z klobouku), který byl kvůli zaneprázdněnosti berlínskejch jinochů tentokrát pořádán českou asociací Kobra-Kai DOJO.
           
Zúčastnilo se ho neuvěřitelných 36 hráčů, a to ještě mnoho dalších a to ještě mnoho dalších přihlíželo a využívalo každé volné chviličky na jamovaní. Finále se pak natočila na kameru a na večerní BBQ u Grega v jeho Pearls Studiu, všichni hodnotili předvedený rutiny!
           
Jako na každým Hatu mířil zatraceně vysoko náš specialista Mystik, který ale nakonec spolu s Marcem Pestotnikem obsadil druhé místo za dalším členem naší squadry Kristee Čahojovou! Ta vytvořila úžasnou dvojku s německou legendou Hat Tournamentů, Danni Sorgatzem, který tímto završil neuvěřitelnou sérii čtyř vítězství za sebou!

Pondělí a úterý pak patřilo jak odpočinku  po prvních party, tak kultuře a především jamování! Každý večer bylo před Reichstagem k vidění okolo 80 jammerů , včetně amerických legend i mladých evropských pušek! Triky, které pak předváděli, dávali tušit, že v turnaji se bude opravdu na co koukat!

Protože se mistrovství účastnila bez dvou hráčů rovná stovka hráčů, začalo se ve středu hnedka pěkně zostra! Taky celá pražská crew se dala konečně dohromady a její konečný počet se nakonec zastavil na neuvěřitelných 23 jammerech. To z Prahy také dělá město s největší freestyle frisbee komunitou současnosti! Proto se není čemu divit, že Praha bez problémů uspěla s kandidaturou na pořádání mistrovství světa v roce 2011! Tento návrh byl přijat s takovým nadšením, které ve spojení s organizačními zkušenostmi české crew dává prostor pro uspořádání turnaje, na který se bude ještě dlouho vzpomínat!
 
Ale zpátky do Berlína! Asi nejpříjemnější středeční událostí byl pohled do startovní listiny kvalifikace hlavní soutěže Open Paris:  Čechů tam bylo jako šafránu! A to znamená jediné – přímá kvalifikace do čtvrtfinále (což poukazuje na veliké zlepšení od minula). A právě toto čtvrtfinále bylo asi nejsvětlejším okamžikem české freestylové školy. Rutinou dne se prezentovalo česko-americké duo Pavel  Baranyk – Pat Marron, když se jim podařilo zavdat nejtěžší triky dne s pouhopouhými dvěma dropy! O to překvapivější toto představení bylo, že nikdo neměl žádné velké očekávání – a diváci to pak také dokázali náležitě ocenit.

 Přes semifinálové síto se do finále nakonec podařilo postoupit pouze výše zmiňované dvojici. Vynikajícím spontánním představením na sebe ale také upozornila trojice Jirka Weiss, Honza Zahradníček a Sascha Hoehne, postup do finále jim ale těsně unikl. 

V letos velice silné soutěži mixů na sebe výrazně upozornila vycházející hvězda mezi ženami, Irča Kulišanová. Ta si a Jirkou nadělila jednu z nejnáročnějších sestav této kategorie vůbec. Na finále to ovšem ještě letos nestačilo! Jak dlouho to ale bude trvat, než přiveze první mistrovský titul? Podle názoru mnohých to nebude trvat dlouho...

Stabilně kvalitní výkon předvedli naši Jakubové: Sedlák, Koštel, Matula a Hošek! Bohužel je dost zradil vítr, který se často měnil a nebyl úplně korektní.  Postupem do čtvrtfinále se nenechal zahanbit ani dříč Max Koštel a kvalitu prokázal i Ondra Kolega! Výborně reprezentovali i holky – Zuzka Malá předvedla několikrát neuvěřitelných akrobatických prvků a Káťa Pleskotová se nenechala zahanbit a byla vyrovnanou parťačkou mistryni Evropy Ilce Simon. V Berlíně sbírala zkušenosti také Ali Vojteková.

Český výběr byl silný nejen na hřišti, ale odnesl si i jasné prvenství co se týče noční části turnaje. Naši jasně dominovali na každé party, kterou navštívili. Mezi nejsvědomitější diktátory patřilo duo  Lacina-Struž! Málo kdy sbalili svých pět švestek před svítáním, aby se pak pravidelně probouzeli zalití potem smrti! Což dává vzpomenout na fakt, že jsme v Berlíně prožili tamní nejteplejší dny léta. Při té příležitosti jsme se vůbec nebránili koupání. A když to nešlo na Badeschiff, tak jsme se moc nerozpakovali a ozkoušeli vody místní Sprévy!

Jasným králem Berlína se i přes dva čerstvé tituly mistra světa nestal Američan Tom Leitner,  ale na první pohled nenápadný český Zloun Aleš „Noja“ Neubert! Ten byl až na pár minut v kómatu v jednom jammu a neustále předváděl jeden neuvěřitelný spin za druhým!!

Mistrovství světa ve freestyle frisbee, Berlín

web_IMG_9865
web_Berlin_FPA_Worlds_109
web_Berlin_FPA_Worlds_102
web_Berlin_FPA_Worlds_078
web_Berlin_FPA_Worlds_020
web_Berlin_FPA_Worlds_014

Autor: Pavel Baranyk, 21. 9. 2009
Poslat odkaz na e-mail