spřátelené weby www.cald.cz www.discgolf.cz www.ultimo.cz www.freestylefrisbee.cz www.szf.sk www.ultimatefrisbee.cz

Turnaj, kde nezaznělo UP …

Pravděpodobně historicky první frisbee turnaj pro neslyšící v Čechách se uskutečnil 4.9.2010 v areálu školy pro neslyšící v Hradci Králové. Šlo o jednodenní turnaj čtyřčlenných smíšených týmů. Vzhledem k možnostem hriště a časové tísni se v základních skupinách hrálo pouze 10minut a v soubojích o umístění 15minut zato ale nonstop systémem (systém, kdy se po té, co je skórován bod, hra nezastavuje, ale tým, který bod obdržel ihned začíná útočit do protější zóny pozn. red.). Zápasy byly krátké, ale zato intenzivní a pro týmy se čtyřmi členy hodně náročné.

Turnaj proběhl pod záštitou organizace Czech Deaf Youth (CDY), která vznikla teprve v listopadu roku 2009. Protože organizátorka turnaje Jana Havlová (místopředsedkyně  CDY) nemá s ultimate frisbee velké zkušenosti, pozvala si na pomoc profíky a to Vaška Misíka (Východní blok) a veu (Veu Šedovou pozn. redakce).

Na pár otázek ohledně turnaje, které jim položila veu, odpovídali předsedkyně a místopředsedkyně organizace CDY Markéta Spilková a  Jana Havlová, nejlepší hráč a hráčka turnaje Marek Bednařík a Petra Novotná, jediný slyšící hráč na turnaji Jan "Homin" Teplý a profík, tedy hráč ligové soutěže v ultimate Vašek Misík.
 
Jana Havlová - předsedkyně CDY
Jana Havlová (místopředsedkyně CDY)
 
Jsi místopředsedkyně organizace CDY. Co je to za organizaci a co je jejím cílem?
Organizace Czech Deaf Youth je zaměřená konkrétně na českou neslyšící mládež, jak zjistíte z našeho názvu :-) . Jejím cílem je sdružit co nejvíce mladých neslyšících a pořádat pro ně různé akce, jako například tenhle frisbee turnaj.
 
Konal se už někdy v minulosti frisbee turnaj pro neslyšící?
Pokud o tom vím, tak vůbec ne. Ten náš první byl vlastně prvním v ČR :D
 
Ne mnoho lidí zná hru jménem frisbee ultimate. Jak si se o tom dozvěděla ty? Kde si se poprvé setkala s tímto sportem?
Já už jsem o této hře slyšela dávno, ale předtím jsem se k tomu nedostala osobně, až nyní. Jak jsem se o tom dozvěděla? Zajímají mě různé moderní sporty, takže nechybělo málo a hltala jsem články o frisbee :-D .
 
Proč zrovna frisbee a ne třeba turnaj ve fotbale nebo volejbale? Čí to byl vlastně nápad?
Turnaje ve fotbale či volejbale pořádá už mnoho sportovních klubů pro neslyšící. Chtěli jsme něco nového a zajímavého, něco, co by upoutalo zraky neslyšících :-) . Už si to přesně nevybavuji, ale nějak to ze mě při jedné z našich schůzí vypadlo :-) a všichni s tím souhlasili...
 
Co říkáš na počet přihlášených týmů? Jak se počet účastníků přiblížil tvému očekávání?
Musím říct, že mě to velice překvapilo, neboť já sama jsem očekávala mnohem menší účast než 60 lidí, kteří přijeli z celé České republiky! Celkem tak vytvořili 13 týmů.
 
Je pár dní po turnaji a určitě už se k tobě dostali nějaké ohlasy. Jsou spíše pozitivní a nebo se mezi nimi objevuje i kritika?
Zatím jsem se setkala s pozitivními ohlasy :-) . Většina z účastníků chce ještě hrát a doufají, že to zase někdy bude. I já s naším výborem v to doufáme :-) . Už jsem si dokonce přečetla na facebooku nějaké statusy, že byli pěkně OFF po turnaji :-) . S kritikou jsem se zatím nesetkala.
 
Plánuješ uspořádat další turnaj?
Podle ohlasů účastníků turnaje mě napadlo, že bychom to mohli opět uspořádat, uvidíme, jak se to vyvine v příštím roce :-) .
 
Účastnila ses turnaje jako hráč. Jak se dařilo tvému týmu a jaké máš pocity po turnaji?
Nooo, můj tým Strana Zelených bohužel vypadl hned ve skupině :) . Sice jsme se snažili, ale bohužel jsme měli docela silnou skupinu, neboť dva týmy postoupili až do semifinále. Pocity byly spíše pozitivní, ale mrzelo nás, že už nemůžeme dál hrát :-( . Snad budeme příště lepší!
 
Markéta Spilková - místopředsedkyně CDY
Markéta Spilková (předsedkyně CDY)
 
Podílela ses také na přípravě turnaje nebo kdo všechno s organizací pomáhal?
Celé to zorganizovala Janča, byl to její nápad. My ostatní z výboru CDY jsme pomáhali až na místě. Musím Janču opravdu pochválit! J Účastníci byli z turnaje nadšení a chtějí to zopakovat.
 
Ne mnoho lidí zná hru jménem frisbee ultimate. Jak jsi se o tom dozvěděla ty? Kde jsi se poprvé setkala s tímto sportem?
Přes Tvého bráchu Péťu a Tebe J
 
K ruce jste měli dva slyšící frisbee hráče. Jak jste řešili komunikaci, byl v domluvě s nimi nějaký zádrhel?
Problémy vůbec nebyly. Ty umíš základy znakového jazyka a co hlavně, pěkně artikulovat. Vašek nás viděl poprvé, ale zato znal Janču, takže trochu věděl, jak s námi komunikovat. A hlavně si myslím, že Ty jsi mu hodně pomohla. Na začátku jsem vám pomohla vysvětlit účastníkům základy pravidel, pak už to šlo, že? J
 
Hra bez rozhodčích aneb Spirit of the Game. Je to dobře a nebo by bylo lepší tam ty rozhodčí mít?
Hra bez rozhodčích je velice zajímavá. My neslyšící na to vůbec nejsme zvyklí. Proto jsme ze začátku pořád mysleli, že Ty s Vaškem nám pískáte a až později pochopili, že máme rozhodovat sami. Tady se právě ukázalo, kdo hraje fér a kdo ne. Ale myslím si, že vlastní rozhodování jim hodně pomohlo a ke konci už hráli všichni pěkně.
 
A jak sis na turnaji zahrála?
Já si zahrála báječně, ale byla to na mne pěkná makačka vzhledem k tomu, jak jsem přestala „cvičit“ J Finále jsem skoro vypustila, opravdu jsme na vítěze neměli, ale nevadilo mi to J. I tak druhé místo bylo nečekané, zato cenné.
 
Co říkáš na nápad, vytvořit instruktážní video pravidel s tlumočníkem?
Good idea! J Hodilo by se to do škol. 
 
Marek Bednařík - nejlepší hráč turnaje
Marek Bednařík (nejlepší hráč turnaje), Jan "Homin" Teplý (jediný slyšící hráč),  Petra Novotná (nejlepší hráčka turnaje)

Není mnoho lidí, kteří znají hru jménem frisbee ultimate. Jak ses o ní dozvěděl(a) ty? Kde si se poprvé setkal(a) s tímto sportem?
Marek: Znal jsem jen klasické frisbee, ultimate frisbee jsem poznal až na tomto turnaji a docela mě zaujalo!
Homin: Přímo frisbee ultimate jsem před turnajem neznal. Věděl jsem ze se s frisbee hrají sportovní hry, ale o jejich pravidlech a přesné podobě jsem toho věděl velmi málo. Kdysi jsem o těchto sportech četl článek v nějakém časopise.
Pe: Já jsem před turnajem konkrétně frisbee ultimate ještě neznala, znala jsem to jako létající talíř, se kterým se dá jen házet. Nebrala jsem to jako takový sport, ve kterém se dá závodit. Myslím, že tak před třemi roky jsem začala s přáteli hrát frisbee, hraji ho doteď a nyní tento sport beru jako závod v každé disciplíně.
 
Jaká byla tvá očekávání před turnajem? Měl jsi představu, jak to asi bude probíhat?
Homin: Na nějakých turnajích už jsem byl. Hlavně na volejbalových a probíhalo to více méně stejně, takže jsem věděl co čekat.
 
Znal si pravidla frisbee ultimate už před turnajem a nebo si je tam slyšel poprvé?
Marek: Ne, neznal jsem žádná pravidla, jenom to, že se v tomto sportu hází talířem ;-)
Homin: Pravidla jsem neznal. Když jsme s kamarády v parku nebo na skautské schůzce hráli něco s frisbee, pravidla jsme si většinou nějaká jednoduchá vymysleli na místě.
Pe: Popravdě neznala. Sice jsem viděla pár ukázek videí na youtube, jak se to hraje atd., ale přesná pravidla jsem se dozvěděla až nyní od Veu Šedové na turnaji v HK.
 
Jan Teplý - jediný slyšící hráč na turnaji
Pravidla vysvětlovali slyšící hráči frisbee. Jak to probíhalo? Dalo by se to udělat jinak, lépe?
Marek: Neviděl jsem žádný problém, myslím si, že to bylo pochopitelné pro všechny hráče, jak začínající, tak i pokročilé.
Homin: Snažili se toho co nejvíce ukázat názorně a jen krátce vysvětlit o co jde. Sám nevím jak bych to udělal lépe.
Pe: Myslím, že byli natolik profesionální, že to dokázali dostatečně dobře vysvětlit. Navíc byl přítomen tlumočník znakového jazyka.
 
Hra bez rozhodčích aneb Spirit of the Game. Je to dobře a nebo by bylo lepší tam ty rozhodčí mít?
Marek: Hra bez rozhodčích? Po pár odehraných zápasech na turnaji spíše vidím tuto hru s rozhodčími, * nejspíše u branek, bo jak se tomu říká J, (koncové zóny pozn. redakce) občas totiž byli nesrovnalosti s tím, zda opravdu útočící hráč stál už v poli či ještě ne, aby mohl získat bod pro svůj tým.
Homin: Mně se tenhle systém bez rozhodčích líbí. Hrajeme přeci jen pro zábavu tak proč se u hry nedohodnout, a když to někdy nejde, tak situaci zahrát znovu a jinak.
Pe: Je to hra, bez rozhodčích, respektive, každý hráč je rozhodčí. Myslím, že je to dobře, ale pro nás neslyšící amatéry by asi byl lepší rozhodčí, ať víme, na čem jsme a můžeme hrát fair play J Možná jen pro začátek, ale potom by už nebyl třeba.
Petra Novotná - nejlepší hráčka turnaje
Jak by jsi hodnotil svůj výkon na turnaji?
Marek: Svoje výkony nerad hodnotím, ale když už musím, tak spíš kladně.
Pe: Svůj výkon? Chce to ještě trénink, dobře házet frisbee a dělat přitom triky 
 
Líbila se ti hra někoho jiného? Čím tě zaujal(a)?
Marek: Líbila se mi hra hodně šikovné hráčky Petry Novotné a Kamila Panského z vítězného týmu tohoto turnaje. Ty jejich hody talířem měly už tu správnou úroveň.
Homin: Tak to nevím. Rozhodně se mi líbilo, jak někteří hráli obětavě. Skoky po disku v zóně byla velice akční podívaná.
Pe: Líbila se mi hra Kamila Panského a Luboše Žmolíka. U Kamila mě zaujalo to, že mi tam dobře nahrával a byl aktivní při hře a u Luboše, že hrál v týmu nejlépe a dobře házel.
 
Jestli se bude pořádat další turnaj, přijedete si s týmem znovu zahrát?
Marek: Jasně! J
Homin: Jestli se zase všichni sejdeme tak určitě. Hra je to skvělá.
Pe: No jasně, určitě ano J
 
Všiml sis nějakého rozdílu mezi hrou (turnajem) slyšících hráčů a hráčů se sluchovým postižením?
Homin: Rozdíl je hlavně v komunikaci. Když hrajeme nějakou hru se slyšícími, v jednom kuse na sebe pokřikujeme, kde jsme, kam nahrát, koho bránit a spoustu dalších věcí. To při hře hráčů se sluchovým postižením dost dobře nejde, a proto musíte mnohem více sledovat hru kolem vás. 
 
Vašek Misík - profi hráč
Vašek Misík (profi hráč) 
 
Jaká byla tvá očekávání před turnajem? Měl jsi představu, jak to asi bude probíhat?
Popravdě řečeno jsem nevěděl, co mám očekávat. Neměl jsem ponětí, jak je turnaj zorganizován, jaké je zázemí, jestli mají hráči nějaké předchozí zkušenosti s Ultimate. Co jsem si však absolutně nedokázal představit, byla hra bez možnosti hlasové komunikace, která je v Ultimate zvlášť důležitá.
 
Jak bys ohodnotil turnaj z pohledu profíka?
Bylo vidět, že si všichni hráči vzali k srdci naše rady při vysvětlování pravidel a zápas od zápasu se úroveň jejich hry zvyšovala. Co mě osobně velmi potěšilo, bylo zřejmé pochopení Spirit of the Game a přijetí odpovědnosti za hru samotnými hráči. V praxi to vypadalo tak, že se na nás pomalu přestali otáčet jako na rozhodčí, ale začali si své spory řešit sami a s ohledem na „Ducha hry“.
 
Už máš za sebou několik frisbee turnajů a to i v zahraničí. Měl bys nějakou radu pro příště pro organizátory?
V pořádání turnajů byl tohle rozhodně výborný začátek. Líbila se mi hojná účast a nemalé sponzorství renomovaných značek. Pokusil bych se sehnat kvalitnější hřiště bez výmolů. Dále bych doporučil detaily, které tvoří kvalitní turnaj a to jsou počítadla, nalajnované hřiště, vody pro hráče…
 
Všiml sis nějakého rozdílu mezi hrou (turnajem) slyšících hráčů a hráčů se sluchovým postižením?
Když pominu zřejmý handicap hráčů se sluchovým postižením, kteří se prakticky nemohou zvukově dorozumět a také hráčské kvality, na které nemá sluchové postižení vliv, tak jsem výraznější rozdíl neshledal. Ze začátku mě udivovalo, jaké je na turnaji ticho J
 
 
Pořadí týmů:
1. HRADEC KRÁLOVÉ  TTT!
2. TONDOS
3. KLADNO
4. LAMAMUNI
5.-8. PINK, LAST MINUTE, PEPE HEHE a SUPOVE
 
další zúčastněné týmy: STRANA ZELENÝCH, FOX, WEBLIČKY, FAIRYTALES a BRAVEHEARTS
nejlepší hráč/hráčka: Marek Bednařík (LAMAMUNI) a Petra Novotná (HRADEC KRÁLOVÉ TTT!)
cenu „smolař turnaje“ si odnesla Jana Tučková (PINK)

Turnaj neslyšících září 2010, Hradec Králové

všichni
pravidla
pravidla 2
nejsme rozhodčí
nej hráči
my 2 (veu a vašek pozn. red.)
janca - vyhlaseni
CDYťáci - Markét, Sazachi, Janča, Sully a Pe
akce 3
akce 2
akce 1
3. Kladno
Stránky: 1 2 

Autor: veu, 20. 9. 2010
Poslat odkaz na e-mail